Na parkovacích místech pro invalidy budou už brzy parkovat nová speciální auta. Ilustrační foto.

Na parkovacích místech pro invalidy budou už brzy parkovat nová speciální auta. Ilustrační foto. | foto: cardesignclub.7x.cz

Tuzemské firmy chystají minivozidlo pro invalidy

  • 28
Na české silnice míří další nový automobil, který je vymyšlený i vyrobený v tuzemsku. Nejde však o masovou produkci, ale spíše o raritní záležitost v podobě stovek vyrobených aut ročně.

Společnosti Závody lehkých konstrukcí Loštice (ZLKL) a Auto Projekt Centrum dokončily vývoj speciálního auta pro tělesně postižené. To má lidem na vozíku umožnit do auta najet a řídit ho, aniž by museli složitě přelézat z vozíku na sedadlo řidiče.

"Máme funkční prototyp a chystáme výrobu dvou až tří modelů pro homologaci," uvedl šéf ZLKL Ladislav Brázdil. Jeho firma na uvedení auta na trh získala dotaci z evropských fondů. Prototyp již jezdí po ulicích Plzně. Vývoj minivozítka trval zhruba dva roky.

Podle konstruktéra Vladimíra Frimla ze společnosti Auto Projekt Centrum jde o vůz, kam se vejdou i dva cestující. "Uvažuje se i o verzi na baterie, stejně jako o variantě auta pro nepostižené pasažéry," dodal Friml, který je zároveň autorem sportovních vozů značky Gordon.

Obě firmy chtějí získat homologace do konce srpna příštího roku. Cena bude podle Brázdila začínat na 200 tisících korunách a bude závislá především na typu motoru, kterým bude auto poháněno.

Podle prvního plánu by chtěli v Lošticích vyrobit ročně až pět set modelů. Společnosti zatím vymýšlejí, jak nové auto nazvou. "Chtěli jsme získat značku Velorex, ale to se nepodařilo," uvedl Brázdil.

Na rozdíl od velorexu nebude nový vůz potažen plachtou, rám je z hliníku a karoserie z kompozitních materiálů. Zatím se pro novinku používá zkratka VTP – vozidlo pro tělesně postižené. Zcela nový model dnes představí i výrobce roadsterů Kaipan ze Smržovky na Jablonecku.