Stane se vyhledávaným městem i Olomouc?

Stane se vyhledávaným městem i Olomouc? | foto: Vítězslav Loun

Turisté objevují české regiony

  • 38
Pár dnů v Praze a jednodenní výlet do Českého Krumlova či Kutné Hory. Tento program většiny zahraničních návštěvníků jezdících na vícedenní pobyty do Česka pomalu přestává platit a cizinci začínají objevovat i život mimo Prahu.

Loni poprvé podle Českého statistického úřadu počet hostů v Praze klesl, v celém Česku přitom stoupl. "Náskok Prahy před ostatními regiony se snižuje," uvedl Jan Tuček ze společnosti Stem/Mark, která dva roky zpovídala více než šedesát tisíc návštěvníků Česka a zjišťovala, kam jezdí a za co utrácí.

Praha si však stále drží obří náskok, který regiony jen tak nedotáhnou. Jako oblíbenou destinaci ji v Česku uvádí 61 procent turistů, v Praze přespalo přes 57 procent všech návštěvníků, kteří v ČR nocovali.

"Ten rozdíl je vysoký a jen tak se skokově nezmenší," míní Tomio Okamura, který vlastní firmu vozící do Česka asijské turisty. Potvrzuje však, že i mezi cizinci roste zájem o to, aby svůj čas netrávili jen v Praze. Naráží však na nedostatečnou nabídku kvalitního ubytování či jiné zábavy.

Památky nestačí
"Chybí tu hodně čtyřhvězdičkové hotely nebo nějaký program večer. Proto je musíme vozit třeba z výletu do Kutné Hory zpět do Prahy," říká Okamura, podle kterého by prospělo, aby stát vznik takových hotelů v regionech podporoval.

Na rozvoj cestovního ruchu mimo Prahu půjde v příštích letech kolem 23 miliard z Unie. "Pro řadu regionů se může cestovní ruch stát novým průmyslem," věří ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek.

Podle odborníků však nestačí jen spoléhat na památky a přírodu, která turisty mimo Prahu láká. "Všechny regiony potřebují zařízení, která poskytují turistům doplňkový program na večer nebo pro dny, kdy počasí nedovolí aktivity, kvůli kterým hlavně přijeli," míní šéf CzechTourism Rostislav Vondruška.

Kvůli nákupům
To, že cizinci nejezdí tolik do regionů, souvisí podle Vondrušky i s průměrnou délkou pobytu – ta činí tři a půl dne.

Více než Prahu a město v okolí tak často návštěvníci nestihnou. Cizinci stále vnímají Česko jako místo pro poznávací zájezdy, ne na pobyty. "Proto více propagujeme například lázeňství, kongresy nebo golf, jejich prosazení povede k nárůstu délky pobytu v Česku," vysvětluje Vondruška.

Průzkum mezi turisty ukázal vysoký podíl jednodenních cest: z celkového počtu cizinců jich je 45 % v Česku na jediný den, hlavně kvůli nákupům. Jednodenní návštěvníci v Česku utratí v průměru 1850 korun, lidé přijíždějící na delší dobu tu odlehčí své peněžence v přepočtu na den o dvě stě korun méně.

Problémy s kapsáři a taxikáři
Nejvíce u nás podle průzkumu utrácejí Nizozemci: téměř čtyři tisíce na den. Počet hostů, kteří u nás přespávají, dlouhodobě roste. Loni u nás cizinci strávili přes dvacet milionů nocí, zhruba o čtvrtinu více než v roce 2000.

Podle Okamury se však letos vzestupný trend zlomil a turistů začíná ubývat. Dokazuje to informacemi z cestovních kanceláří zabývajících se příjezdovou turistikou i běžným pozorováním. Pokles odhaduje zhruba na deset procent v květnu a červnu.

"Po Staroměstském náměstí chodí letos mnohem méně turistů než vloni," tvrdí Okamura. Podle něj totiž většina lidí z Evropy u nás již jednou byla a je těžké je přesvědčit, aby se znovu vrátili.

"Problémem je slušnost k zákazníkovi, návštěvníci to vnímají citlivě. Stejně jako třeba problémy s kapsáři nebo taxikáři," podotkl Okamura.