ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

ERÚ nevysvětlil zdvojnásobení plateb za přepravu plynu, stěžují si teplárny

  • 8
Teplárenské sdružení kritizuje návrh na stanovení regulované složky cen energií na příští rok, který koncem října představil Energetický regulační úřad. Podle sdružení ERÚ neúměrně zvýšil platbu za přepravu a distribuci plynu. Předseda sdružení Mirek Topolánek se domnívá, že ERÚ by měl komunikovat více otevřeně a transparentně.

Teplárny v tiskové zprávě uvádí, že ERÚ změnu dostatečně nezdůvodnil, čímž zkomplikoval odběratelům možnost zapojit se do veřejné konzultace, na základě které by měl úřad v listopadu dospět k definitivnímu rozhodnutí o nastavení regulované složky cen energií.

Podle Teplárenského sdružení ERÚ rozhodl, že by zákazníci měli v příštím roce zaplatit 75,9 procenta nákladů provozovatele plynárenské přepravní soustavy. Letos zákazníci platí 27 procent, zbývajících 73 procent pokrývají poplatky za tranzit plynu.

Regulovaná část elektřiny domácnostem zdraží o 71 procent, navrhuje úřad

„Provozovatel přepravní soustavy má podle jím zveřejňovaných údajů pro rok 2024 prodanou většinu kapacity na vstupním bodu Brandov a výstupním bodu Lanžhot na úrovni plně srovnatelné s rokem 2021. Pokud některý z obchodníků v rozporu se smlouvou o přepravě plynu neplatí za tranzitní kapacitu, kterou si v přepravní soustavě rezervoval, nemůže to být důvod požadovat její úhradu od zákazníků v České republice,“ říká ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek.

Zákazníci mají právo to vědět

Sdružení také uvádí, že ERÚ dostatečně nevysvětlil důvod zdvojnásobení plateb za rezervovanou přepravní kapacitu pro zákazníky přímo připojené k plynárenské přepravní soustavě. Podle sdružení chybějící vysvětlení brání zákazníkům, aby se účinně zapojili do veřejné konzultace.

Podle předsedy výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Mirka Topolánka by pravidlem fungování Energetického regulačního úřadu měla být otevřená komunikace a transparentnost.

Růst regulovaných cen zastaví zlevňování tepla z plynu, varují teplárny

„Zákazníci v energetických odvětvích, kteří si mimochodem činnost Energetického regulačního úřadu platí, mají právo vědět, jak při stanovování regulovaných cen postupuje a zda skutečně hájí jejich oprávněné zájmy. Mrzí mě, že to na úřadu zatím nepochopili a moji veřejnou i písemnou výzvu k rozklíčování nárůstu regulovaných cen za přepravu a distribuci plynu ignorovali. Považuji to za závažné selhání,“ říká Topolánek.

„Čím méně informací nám úřad poskytl, tím důkladněji jsme se návrhem cenového rozhodnutí zabývali. Domníváme se, že v něm pravděpodobně porušil hned dvě své závazné metodiky regulace, energetický zákon a také přímo použitelné nařízení Evropské komise, a to v neprospěch zákazníků, jejichž oprávněné zájmy má chránit. V rámci veřejné konzultace jsme proto Energetickému regulačnímu úřadu zaslali připomínky a věřím, že je shledá jako důvodné a cenové rozhodnutí ještě upraví,“ dodává bývalý premiér.

Cena energií se skládá z obchodní složky, kterou určují dodavatelé, a regulované části, kterou spravuje stát. Regulovaná složka elektřiny by měla v příštím roce tvořit u domácností asi 40 procent konečné ceny, u plynu je její podíl kolem 20 procent. ERÚ pro domácnosti navrhuje v příštím roce meziroční růst regulované složky elektřiny o 71 procent, u plynu zhruba o 39 procent, ještě výraznější by mělo být zvýšení pro velké odběratele. Návrh kritizují podnikatelské svazy, opoziční ANO kvůli němu svolalo na čtvrtek mimořádnou schůzi Sněmovny.

,