Stíhaná šéfka ERÚ podle žalobce napomáhala podřízené

  17:58aktualizováno  17:58
Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, kterou protikorupční policie obvinila z napomáhání trestnému činu zneužití pravomocí úřední osoby, podle žalobce dopomohla k trestnému činu své podřízené. Tou má být ředitelka odboru licencí.

Vitásková podle žalobce věděla o vazbách své podřízené na zástupce dvou elektráren, které žádaly o licenci. | foto: ČTK

V případu údajného solárního podvodu za dvě miliardy korun je nyní obviněno deset lidí, z toho čtyři pracovníci ERÚ. Vitásková považuje obvinění za účelové.

"Celé obvinění v plném rozsahu odmítám a považuji jej za absurdní účelový materiál, který má vést k destabilizaci Energetického regulačního úřadu a dehonestaci mé osoby," uvedla v tiskovém prohlášení. "Právní zástupci připravují stížnost na postup policejního orgánu," dodala Vitásková.

Společně s šéfkou ERÚ jsou za zneužití pravomocí úřední osoby stíháni i ostatní tři zaměstnanci. "Dvě osoby se 31. prosince 2010 přičinily o udělení licencí dvěma fotovoltaickým elektrárnám, přestože pro to nebyly dány předpoklady a zákonné podmínky. Další dvě, mezi nimiž je i předsedkyně úřadu, úmyslně zmařily obnovu řízení, která měla vést k odejmutí těchto licencí a odstranění toho škodlivého následku," uvedl státní zástupce Vrchního státního zastupitelství Radek Mezlík.

Podle žalobce jde o ředitelku odboru licencí, která svým rozhodnutími ponechala v platnosti nezákonná rozhodnutí o udělení licencí.

Žalobce: Vitásková věděla o vazbách podřízené na podnikatele

"Obviněná Vitásková napomohla ke spáchání tohoto trestného činu tím, že věděla o předchozích osobních a obchodních kontaktech této ředitelky odboru licencí s osobou jednající za obě elektrárny u úřadu. Tyto skutečnosti nasvědčující o její možné podjatosti zamlčela před jejím přímým nadřízeným, který ji mohl vyloučit z rozhodování," doplnil žalobce. Podle něj byla o všech podstatných okolnostech týkající se řízení o odejmutí licencí informována.

Případ se týká údajného podvodného získání licence na dvě fotovoltaické elektrárny na Chomutovsku do konce roku 2010. Podle policistů se skupina údajně snažila získat licenci a následně připojit elektrárny k distribuční soustavě elektřiny do konce roku 2010, ačkoliv obě elektrárny nebyly ještě v tomto roce dokončeny. Tím by jim byla garantována podstatně vyšší cena za výkup elektřiny než u fotovoltaických zdrojů uvedených do provozu v roce 2011.

Kromě zaměstnanců ERÚ tvoří část obviněných také zástupci objednavatelů a zhotovitelů elektráren. Ti jsou stíhání za podvod či pokus o něj. Vitásková se ve čtvrtek setkala s prezidentem Milošem Zemanem. Ten vyjádřil podporu snahám o výrazné snížení dotací na solární energetiku.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Evropa napumpuje do Česka miliardy, půjdou na životní prostředí a výzkum

Lenka Dupáková, náměstkyně ministra financí pro finanční trh a mezinárodní...

Česko získá z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska do roku 2024 dalších zhruba pět miliard korun. Od...

Veterináři našli 700 kilo polského masa se salmonelou. Dovozy se zpřísní

Ilustrační snímek

Do České republiky se dostala dodávka zhruba 700 kilogramů hovězího masa z Polska, které obsahovalo bakterii...

Polské hovězí se salmonelou skončilo v Česku ve školách a v nemocnici

Ilustrační snímek

Ze zhruba 700 kilogramů polského hovězího masa se salmonelou, které skončilo v Česku, se do tepelně upravených pokrmů...

Najdete na iDNES.cz