Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 13. srpna 2022 Alena

Stát musí ušetřit, neví se však o kolik

  0:01
Na potřebě šetřit, a snížit tak zadlužení státu se shodují všechny politické strany. Podoba reformy, jež má k úsporám vést, však bude výsledkem tvrdého politického boje. Ministr financí Bohuslav Sobotka je zastáncem radikální verze a doufá, že se mu ji podaří prosadit.

Jak se pokročilo s reformou státních financí? Na sjezdu sociální demokracie zaznělo, že strana bude důsledně prosazovat svůj program, a tím podle některých členů radikální verze reformy není

Návrh reformy je záchranný plán. Nikdo na palubě ani v řadách sociální demokracie nezpochybňuje, že záchranný plán je potřeba.

Mohou se vést debaty, zda ten plán je užitečný, či nikoliv. Ale loď veřejných financí se potápí!

Jsem rád, že sociální demokracie v usnesení sjezdu říká, že podporuje urychlení reformy, pochopitelně při zachování parametrů sociální spravedlnosti a rozložení na všechny vrstvy populace. To mi dává jasný mandát k tomu, abych v tomto úsilí pokračoval.

Když mluvíte o tom, že je třeba zachovat sociální klid, znamená to, že rychlé snížení dluhů nemá šanci?
Důležité je, abychom se dohodli na tempu snižování zadlužování země. Na základě dohody musíme nejpozději v polovině roku stanovit rozpočtový cíl pro rok 2006. Pokud jde o ten radikalismus, já se domnívám, že máme směřovat k cíli, kterým je razantnější reforma veřejných financí.

Chystané zpřísnění nemocenské či omezení podpory stavebního spoření moc úspor nepřinese. Jak chcete desítky miliard korun ušetřit?
Stavební spoření bude možná první zákon spojený s reformou, který přijde do parlamentu. Přinese úspory asi tři miliardy v roce 2006. Dále lze snížit běžné výdaje, zamezit zneužívání státní sociální podpory. Možné je uvažovat o změnách v penzijním systému.

A musím říci, že jsem nevzdal boj o to, aby se změnil nemocenský systém a přinesl úspory. Ale nechceme se soustředit jen na státní rozpočet, musíme mít na mysli i hospodaření státních fondů a obcí.


O daně bude boj
Jaké změny připravujete u daní? Stále je ve hře milionářská daň?
Neuvažujeme o milionářské dani. V tuto chvíli se snažíme jít spíše cestou zrušení některých odpočitatelných položek, cestou zjednodušení daňového systému. To by mohlo vylepšit státní finance a současně by to bylo sociálně spravedlivější, protože řady daňových úlev tučně využívají pouze lidé s vyššími příjmy. To upřednostňuji, ale myšlenka milionářské daně je stále v sociální demokracii živá a diskutuje se.

Plánujete i nějaké další změny daní?
Debata bude vyhrocená určitě kolem takových témat, jako je zavedení dědické daně mezi nejbližšími příbuznými nebo majetková přiznání či registrační pokladny. Ty musí být součástí reformy, aby byla vnímána jako sociálně spravedlivá.


Větší úspory až za pár let
Do příštího roku žádné výrazné úspory nestihnete. Budete tedy navrhovat rozpočet opět se schodkem kolem sto miliard tak jako letos?
Pro mě je důležité hledat aktuální úspory, aby deficit byl nižší než v roce 2003. Ale velké úspory jsou reálné až po roce 2005. A v okamžiku, kdy budeme projednávat zákon o státním rozpočtu na příští rok, by už měly v parlamentu ležet zákony, které změní sociální výdaje. Bez toho si obhajování rozpočtu nedovedu představit. Rozpočet by měl doplňovat i tříletý strop pro růst výdajů.

Vidíte vůli k úsporám i na ministerstvech? Když měla říci, kde mohou ušetřit, chtěla další miliardy navíc.
Bez toho, aby úspory hledaly resorty, nebudeme schopni rozpočet stabilizovat. Chceme ministerstva i motivovat, aby na konci roku nesmyslně neutrácela. Aby si třeba ušetřené peníze převáděla do dalšího roku.

Důchody čekají změny
Jaké plánujete úpravy v důchodovém systému, panuje v tom shoda?
Mezi námi a ministerstvem práce není o penzijní reformě spor. Lišíme se v tom, jaké provádět krátkodobé změny. Jde hlavně o zpřísnění předčasných odchodů do důchodu a valorizaci penzí v příštích letech.

Ale v zásadě jsme domluveni, že musíme jít dvěma směry. Jednak připravit nový systém, který bude definován příspěvkově, a nikoli dávkově jako teď. A zároveň změnit nynější průběžný systém, který bude fungovat ještě desítky let a z nějž budou vypláceni dnes pracující lidé.

Čeho se budou týkat nejbližší úpravy důchodů?
Měl by být vytvořen jednotný systém pro odchody do důchodu. Dnes je možné odejít do penze dříve a buď je vám důchod zkrácen dočasně, nebo trvale. A to by se mělo sjednotit.

Jakou navrhujete valorizaci důchodů?
Tady se s ministerstvem práce rozcházíme. My se domníváme, že pokud inflace bude nízká, pak by se mělo valorizovat podle inflace a částečně podle růstu mezd. Tedy chovat se tak, jako tomu bylo dosud.

Chcete posunout věk pro odchod do důchodu?
Teď probíhají změny dané stávajícím zákonem (pozn. red.: důchodový věk se ročně zvyšuje o dva měsíce u mužů a čtyři měsíce u žen do roku 2006) a nevidím důvod věk odchodu do penze dále posunovat.

A jak by se měl důchodový systém změnit v dalších letech?
Debata s koaličními partnery směřuje k přechodu na příspěvkový systém. Spočívá v tom, že občan bude dostávat důchod, který více odpovídá jeho výdělku. Neboli prohloubí se rozdíly mezi penzemi u lidí, kteří nepracovali, a těmi, kteří odváděli větší příspěvky.

Já to vnímám jako velmi dobrou motivaci i pro mladé lidi, kteří dnes pracují načerno. Ale i tak bude muset stát vždy platit minimální důchod lidem, kteří nepracovali nebo nemohli pracovat. Stát bude vždy muset garantovat nějaký minimální důchod. Ale stejně ani tento systém není jediné řešení. Teprve v kombinaci s připojištěním může dát důchodci slušný příjem.

Jak by se v tomto systému měly zvětšit rozdíly mezi nejnižšími a nejvyššími důchody?
Aby to mělo smysl, tak musí být rozdíly o několik tisíc korun větší než dnes.

Autoři:
  • Nejčtenější

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

Pivo za 70, menší porce jídla. Budeme muset, říká šéf restauratérů

S růstem cen potravin a energií přichází zdražování v restauracích. Hospody kvůli krizi od základu mění obchodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ropa už proudí, ale jen na Slovensko a do Maďarska. Česko problém dál řeší

Dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba do České republiky obnoveny nebudou, oznámil ve středu slovenský přepravce...

Plyn pro Nord Stream spalují Rusové u hranic. Oheň je vidět z Finska

Rusko, které omezilo dodávky zemního plynu do Evropské unie, už několik týdnů spaluje plyn v kompresorové stanici...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Loď s kukuřicí, která jako první opustila Ukrajinu, trčí ve Středomoří

Nákladní loď Razoni, která jako první vyplula po ukončení blokády z Ukrajiny s nákladem kukuřice, bloudí Středozemním...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Průměrná cena benzinu v Česku klesla pod 42 korun, zlevňuje i nafta

Cena benzinu v Česku poprvé za více než pět měsíců klesla pod 42 korun. Litr naturalu se aktuálně u čerpacích stanic...

Ochranné známky Pietro Filipi vydražil bývalý Mičkův manažer, věřitel je proti

Ochranné známky zkrachovalé oděvní značky Pietro Filipi vydražil za 1,5 milionu korun manažer spojený s firmou Pavel...

Ropa už proudí, ale jen na Slovensko a do Maďarska. Česko problém dál řeší

Dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba do České republiky obnoveny nebudou, oznámil ve středu slovenský přepravce...

Trojky byly za socialismu nejrozšířenější restaurace, říká historik stravování

Restaurace se za socialismu se dělily do čtyř cenových skupin. Podniky se však nelišily pouze cenou, ale také například...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...