„V poslední době sledujeme trend příchodu zahraničních pracovníků ze západu. Už to nejsou tradiční skupiny uchazečů z Ukrajiny, Polska, Bulharska, ale přicházejí Španělé či Italové,“ popsala Alena Kubová, provozní ředitelka společnosti Adecco ČR. Firma dováží už 40 procent pracovníků ze „západu“, letos jsou jich stovky.
Ze zemí, které jsou považovány za vyspělejší, přitom dříve do Česka mířili lidé za prací spíše poskrovnu, a šlo většinou o specialisty s vyšším vzděláním. Teď však české firmy na jihu či západě Evropy hledají lidi do výroby - například elektrikáře, zámečníky, svářeče, obráběče, obsluhu CNC strojů nebo skladníky. Zájem o ně mají podniky v automobilovém průmyslu a logistické společnosti.
Tolik Čechů pracovalo naposledy před 20 lety. Nezaměstnanost dál padá |
Přestože nejde o masový trend, je to další důkaz toho, jak velkou nouzi o lidi tuzemské podniky mají. Aby nepřicházely o zakázky, jsou firmy ochotné namísto mzdy, blížící se té minimální, zaplatit za pracanty ze zahraničí podstatně víc.
Ubytovna nestačí
Podle personální agentury Randstad, která v poslední době dovezla pro klienta z ČR dvacet Španělů, si tito žadatelé řeknou o měsíční mzdu v rozmezí 1 000 až 1 500 eur, tedy v přepočtu 26 až 39 tisíc korun.
„Kromě toho vyžadují také zajištění ubytování s vyšším standardem. Nestačí ubytovny, žádají hotel nebo pronájem bytu,“ popsala mluvčí Alžběta Honsová. Často také požadují uhrazení dalších nákladů jako je cesta. Náročnější jsou i pokud jde o asistenci při organizaci různých volnočasových aktivit z oblasti sportu, kultury a jazykových kurzů.
Vyšší nároky na mzdy Adecco potvrzuje. „Nejedná se o levnou pracovní sílu, ať už z východu či západu. Pracovníci ze zahraničí nastupují v českých společnostech na srovnatelné pozice a za srovnatelnou mzdu jako čeští zaměstnanci,“ uvedla Alena Kubová.
Brát ve Španělsku a Itálii se nabízí z několika důvodů: země se potýkají s vysokou nezaměstnaností. V některých regionech navíc na pozicích, které jsou v Česku žádané. Firmy z České republiky se naopak musí vypořádat s nejnižší nezaměstnaností v Evropské unii. V listopadu podíl nezaměstnaných osob podle Úřadu práce ČR dosáhl 3,5 procenta. Pro srovnání: ve Španělsku bylo v srpnu podle Eurostatu 17,1 procent lidí bez práce, v Itálii 11,2 procenta.
Dalším důvodem je podle personalistů rychlost vyřízení celého procesu a umístění zaměstnance. Firmy potřebují lidi teď a zdlouhavá vízová politika jejich nárokům neodpovídá. Například Španělé umějí většinou dobře anglicky, mají silnou tradici výrobního (zejména automotive) průmyslu a nemají problém se integrovat.
Muži došli. Zaměstnavatelé hledají novou pracovní sílu mezi ženami |
„Dnes zaměstnavatelé v zásadě zkoušejí cokoli. Jednou z možností v situaci, kdy zaměstnávání lidí z Ukrajiny je kvůli nefunkčnímu vízovému procesu ze strany ČR neuvěřitelně zdlouhavé a náročně, je hledat v rámci EU jinde než v tradičních zemích,“ uvedla mluvčí Randstad. Společnost, která se zaměřuje na nábory do výrobních závodů, kromě Španělů a Italů dováží také pracovníky ze Srbska nebo Řecka.
Trend dovozu dražších pracovníků potvrzují jen některé personální agentury. Firmy mají stále větší zájem o levnější pracovní sílu zejména z východní Evropy. „Já o tom slyším poprvé. Pokud se to děje, nebude to zřejmě masový trend,“ uvedl Marek Strieborny ze společnosti Axial.
Také ManpowerGroup nevidí potenciál pro umístění pracovníků ze západní Evropy ve výrobě. „Zaměstnáváme několik týmů pracovníků ve výrobě z Řecka. Ze západní Evropy (Portugalsko, Itálie, Španělsko) to jsou hlavně programátoři nebo mladí lidé se znalostí několika jazyků, kteří pracují v ČR v centrech sdílených služeb,“ uvedl manažer marketingu a náboru Jiří Halbrštát.