U Okresního soudu v Liberci pokračovalo 1. března hlavní líčení se třemi

U Okresního soudu v Liberci pokračovalo 1. března hlavní líčení se třemi zaměstnanci společnosti Lumen Energetický Development. Na snímku jsou (zleva) obžalovaní Jaroslav Mačí, Lukáš Mašek a Tomáš Novák. | foto: ČTK

Soud řeší první případ korupce kvůli licenci na solární elektrárnu

  • 13
Až šest let vězení hrozí trojici zaměstnanců společnosti Lumen Energetický Development za to, že podle obžaloby uplatili zaměstnance Energetického regulačního úřadu, aby získali včas licenci na solární elektrárny. Případ začal tento týden řešit liberecký okresní soud.

Je to poprvé, co soudy řeší okolnosti velmi urychleného připojování fotovoltaických elektráren na sklonku roku 2010. Jen loni museli lidé kvůli solárnímu boomu za elektřinu podle předběžných odhadů zaplatit o 19 miliard korun navíc. Policie díky nahlášení pokusu o úplatek zatkla zaměstnance firmy přímo při předávání.

Lumen Energetický Development byl jedním z největších stavitelů elektráren v době solárního boomu a jen za rok 2010 vykázal tržby přes čtyři miliardy korun. Ve firmě působí jako předseda dozorčí rady i někdejší poslanec ODS Jan Špika, který ve Sněmovně šéfoval podvýboru pro energetiku v době, kdy poslanci mohli solární horečku zastavit.

Podle obžaloby tak mohla státu vzniknout škoda přes půl miliardy korun. Pracovník Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Pavel Peňáz oznámil na sklonku roku 2010 policii, že ho zaměstnanci firmy oslovili během oběda mezi kontrolou dvou elektráren s nabídkou úplatku a s policií dál spolupracoval. Úplatek se týkal stavby fotovoltaické elektrárny v Českém Dubu a České Lípě, kterou firma stavěla na klíč pro solární investory.

Na nich proběhla 30. prosince 2010 kontrola ERÚ, která zjistila malé nedostatky, kvůli nimž podle pracovníka ERÚ nebylo možné vydat licenci. Obžalovaní tvrdí, že šlo o malé závady, které bylo možné během chvíle odstranit.

Úplatek chtěl zaměstnanec ERÚ, tvrdí obžalovaní

Zástupci Lumenu se snažili soudce přesvědčit, že úplatek poskytnout nechtěli, že s návrhem na poskytnutí úplatku přišel zaměstnanec ERÚ. "Byl jsem ve vážném stresu a zatlačen do kouta," vysvětlil jeden z obžalovaných, Jaroslav Mačí. Ve hře v té chvíli byly stamilionové částky: pokud by firma nezískala licenci do 31. 12. 2010, za vyrobený proud by dostávala poloviční výkupní ceny.

S úplatkem Mačí souhlasil až 31. prosince 2010 v době, kdy už do termínu vydání licencí na staré výhodné ceny zbývalo jen pár hodin, telefonicky mu to potvrdil i jednatel Tomáš Novák. Vše je zaznamenané na nahrávacím zařízením, kterým policie Peňáze vybavila. "Byl jsem zničený a připadal si jak znásilněný," popisoval Mačí své pocity poté, co se s pracovníkem dohodl na poskytnutí milionového úplatku. Podle svých slov nevěřil v té době tomu, že se peníze reálně někdy předají.

K předání došlo na konci ledna v prostorách multikina Cinestar v Praze na Černém Mostě. Peníze dostal pracovník ERÚ v hotovosti s dokladem o poskytnutí půjčky a následným připraveným dokumentem o splacení půjčky. Policie obžalovaného zatkla přímo při předání.