Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka | foto: Dan Materna, MF DNES

Sobotka žongluje s miliardovými dluhy

  • 209
Ve snaze zachránit státní rozpočet v příštím roce od více než stomiliardového schodku přehazuje ministr financí Bohuslav Sobotka výdaje a dluhy z jednoho roku do druhého.

Příští rok mělo ministerstvo financí zaplatit České národní bance zbývajících patnáct miliard korun v rámci záruky poskytnuté jí kvůli záchrannému programu pro krachující malé banky.

Z návrhu státního rozpočtu na příští rok, který dnes bude projednávat vláda a který má MF DNES k dispozici, vyplývá, že vláda splatí záruky ve výši 15 miliard už letos.

"Z velké části se to vyřeší vyššími příjmy rozpočtu a z části vydáním dluhopisů," říká náměstek ministra financí pro rozpočet Eduard Janota.

Jak se přehazují miliardy
Přehození mnohamiliardové záruky na úkor letošního dluhu se vládě hodí ze dvou důvodů. Ministerstvo financí chce využít toho, že letos zatím vláda hospodaří lépe, než plánovala.

Ne díky tomu, že by tolik šetřila, ale protože na daních se má letos do státní pokladny vybrat o zhruba 15 miliard korun více oproti loni schválenému rozpočtu.

Po nich se však jenom zapráší a schodek a dluhy státu se o ně zřejmě nesníží, protože letos bude chybět proti plánu zhruba deset miliard v kolonce výdajů určených na výplatu penzí. O ně důchodci přijít nemohou, takže je vláda bude muset vzít z jiné přihrádky rozpočtu. Stejně tak budou zhruba dvě miliardy korun chybět i na nemocenskou.

Splatit záruku vůči centrální bance už z letošních peněz se však hodí i kvůli obrázku vytvářeného pro bruselské oči. Evropské unii se nelíbí, když každoroční dluhy rostou, místo aby klesaly, jak Česko slíbilo v plánu na cestě k euru, které chce přijmout v roce 2010.

Letos to přitom vypadá, že se stát zadluží méně, než plánoval, a státní finance budou v deficitu nižším než sto miliard. To není málo za předpokladu, že ekonomika roste o šest procent, ale stále je to lepší než výhled roku 2007.

Pro něj je naplánován celkový schodek 130 miliard. Ten je i bez záruky ČNB za hranicí toho, co se vláda zavázala Bruselu plnit.

Podobný problém, jak nevypadat špatně, měl ministr financí už loni a vyřešil jej tím, že zahrnul do státních výdajů nedobytnou pohledávku za Sýrii ve výši zhruba 19 miliard. O tu se celkové dluhy zvýšily.