Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. března 2023 Marián

Prodáváte byt? Pozor na pusu, ústní smlouva může vyjít draho

  15:00
Roste počet případů, kdy se realitní kancelář soudí kvůli provizi. Uzavřela prý ústní smlouvu. Využívání takzvaných dohod na pusu se rozšířilo s novým občanským zákoníkem, který vstoupil v platnost v roce 2014. Předtím to zákon nedovoloval v tolika případech. A na realitním trhu se to projevilo nárůstem sporů mezi vlastníky nemovitostí a realitními kancelářemi.

Předání bytu. | foto: Profimedia.cz

Pan F. byl už starší a nezvládal péči o svou nemovitost, proto se před dvěma lety rozhodl, že ji prodá. Nabídku rozeslal všem v okolí včetně jedné realitní kanceláře. Tu oslovil podle svého mínění nezávazně s tím, že nechce předem nic platit, ale pokud kancelář najde vhodného kupce, tak nemovitost prodá a realitce z částky dá provizi. Začali se k němu sjíždět zájemci. Někteří od realitní kanceláře, jiní odjinud.

Nakonec muž, jehož totožnost redakce zná, ale přislíbila nezveřejnit, nemovitost prodal přes své přátele. Netrvalo dlouho a přišla mu předžalobní výzva na uhrazení necelých 70 tisíc korun. Dozvěděl se, že ústně uzavřel zprostředkovatelskou smlouvu s realitní kanceláří, kterou prodejem nemovitosti jinému zájemci porušil. Připravil tak kancelář o provizi a způsobil jí náklady spojené s pokusy o prodej bytu.

Využívání ústních smluv se rozšířilo s novým občanským zákoníkem, který vstoupil v platnost v roce 2014. Předtím to zákon nedovoloval v tolika případech. Na realitním trhu se to projevilo nárůstem sporů mezi vlastníky nemovitostí a realitními kancelářemi.

Jen v advokátní kanceláři, kde působí viceprezident Asociace realitních kanceláří ČR Miroslav Duda, jich řeší pět a netýkají se jen starších nebo méně vzdělaných lidí. Do podobných problémů se dostávají i vysokoškolsky vzdělaní lidé na manažerských pozicích.

„Jeden případ se například odehrál v Brně. Paní inženýrka nezávazně oslovila realitní kancelář s tím, že má zájem byt prodat, ale nezná jeho aktuální cenu. Realitní kancelář přivedla několik klientů. Jejich nabídka se však majitelce nelíbila, proto odmítla další spolupráci. Také této paní byla doručena žaloba,“ vysvětlil Miroslav Duda.

Úplně nejhorší situace je podle něj na vesnicích a malých městech. Nejohroženější skupinou jsou starší lidé, pro které to může být noční můra, protože nejsou zvyklí mít jakékoliv závazky a neradi se soudí, což může mít i tragické následky. „Mohu potvrdit, že se to šíří jako mor,“ upozornil Duda.

Esemeskovali, prohráli

Manželé N. už za sebou mají soud prvního stupně, který žalobě realitní kanceláře vyhověl. Přestože inzerovali na portálu bezrealitky. cz, který slouží pro ty, kteří chtějí svou nemovitost prodat nebo pronajmout bez realitní kanceláře, jedna kancelář je oslovila. I oni tvrdí, že realitní kanceláři dovolili nemovitost nabízet za předpokladu, že to bude nezávazně a kromě provize z prodeje za to nebudou muset nic platit.

S realitní kanceláří jednali, dohodli se na ceně a intenzivně se domlouvali na podobě kupní smlouvy přes e-mail i SMS, což se jim nakonec stalo osudným. Soud dal totiž za pravdu realitní kanceláři s tím, že se na žalované vztahuje takzvaná předsmluvní zodpovědnost.

Podle Lindy Kolaříkové z advokátní kanceláře KPMG Legal je pro uzavření ústní smlouvy potřeba, aby se potkaly vůle obou stran zřídit mezi sebou závazek a řídit se obsahem smlouvy. „Zákon vyžaduje dostatečně specifickou nabídku na uzavření smlouvy. Obecně řečeno by nikdo neměl platně uzavřít smlouvu, aniž by si byl vědom důsledků takového jednání,“ vysvětluje Kolaříková.

Další podmínkou ústní dohody je poučení o možnosti odstoupení od smlouvy. Duda upozorňuje, že smlouvy, které zavazují spotřebitele neodvolatelně k plnění za podmínek, s nimiž neměl možnost se seznámit před uzavřením smlouvy, jsou zakázány. Svědci být nemusí. Ústní smlouva může být uzavřena i mimo provozovnu.

„Občanský zákoník však zároveň výslovně upravuje i předsmluvní odpovědnost. Ta postihuje nepoctivá jednání, kdy jedna ze stran od začátku jedná záměrně pouze ‚naoko‘ a nemá v úmyslu smlouvu uzavřít, anebo bez spravedlivého důvodu ukončí vyjednávání o uzavření smlouvy ve chvíli, kdy se uzavření smlouvy jeví jako vysoce pravděpodobné,“ doplnila Kolaříková.

Žalující realitní kanceláře z uvedených případů tvrdí, že ústní dohodu uzavřeli, a dokládají to tím, že nemovitost inzerovaly na různých serverech, výpověďmi svědků, kteří si byli nemovitost prohlédnout, a rezervační smlouvou.

Všechno písemně

Oslovená síť realitních kanceláří RE/MAX tvrdí, že u nich uzavření ústních zprostředkovatelských smluv není možné. „Síť pracuje na bázi exkluzivních smluv, což už z principu vylučuje podobný postup,“ sdělil MF DNES generální ředitel RE/MAX Milan Žák.

Stejný přístup potvrdila i další realitní společnost. „Nefungujeme na principu ústní dohody. Občanský zákoník to sice umožňuje, ale ověření a verifikace takových dohod je nemožná,“ vysvětluje provozní ředitel Fincentrum Reality Martin Fojtík.

Podle advokátky Kolaříkové je lepší, aby smluvní strany trvaly na uzavření písemné formy zprostředkovatelské smlouvy, i když to zákon nevyžaduje. Obě strany jsou tak v mnohem jistější pozici ohledně přesného obsahu smlouvy a jeho dokazování.

„Pokud nemám zájem, aby za mě kdokoliv činil nějaké kroky a například inzeroval moji nemovitost či prováděl další úkony, je třeba takový názor dostatečně jasně a prokazatelně formulovat,“ doporučuje Kolaříková.

Podle Dudy by situaci mohl upravit zákon o podnikání v realitním oboru, který zatím nebyl přijat. „Na to, že ještě nebyl přijat, paradoxně nejvíce doplácejí realitní kanceláře, které podnikají řádně. Jejich pověst kazí výše uvedení realitní podnikatelé,“ řekl Duda.

Úplná změna právní úpravy podle Kolaříkové není potřeba. „Pokud by zákon vyžadoval písemnou formu ve více případech, než je tomu dnes, šlo by o krok zpět. Myslím, že je na každém, aby bedlivě střežil svá práva a vážil své kroky, a že občanský zákoník v obecné rovině poskytuje dostatečnou ochranu spotřebitelům a vůbec slabším smluvním stranám,“ uvádí Kolaříková.

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

ZANIKLÉ TRATĚ: Dráha do Modřan vedla tunelem i Krčským lesem

  • Nejčtenější

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Pavel zvolil u penzí nejhorší možné řešení

Premium Jedním z prvních ústavních kroků Petra Pavla bylo posouzení sporné valorizace důchodů. Prezident měl celkem čtyři...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Už žádné krádeže. COOP nasazuje proti zlodějům umělou inteligenci

Obchodníci denně na kamerách zaznamenají ve svých prodejnách drobné krádeže, ovšem často se nepodaří zloděje...

Toto jsou nejlepší hotely v Česku podle jejich návštěvníků. Rozhodují detaily

Pět hvězdiček ani nejmoderněji vypadající pokoj hotelu rozhodně nezaručí, že se umístí v seznamu deseti nejlépe...

Levná pšenice z Ukrajiny negativně ovlivňuje evropský trh, tvrdí svaz

Dovoz pšenice z Ukrajiny negativně ovlivňuje evropský trh, tvrdí Zemědělský svaz ČR. Podle něj panují obavy, aby...

Hraboši řádí jako snad nikdy, zemědělci očekávají miliardové škody

Škoda za letošní přemnožení hraboše bude v řádu miliard korun. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu Zemědělského...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...