Slováci euru věří víc než Češi

  • 69
Zatímco v Češi se staví k přijetí evropské měny poměrně zdrženlivě, Slováci věří, že jim prospěje. Slovenská republika je také na cestě k přijetí eura o poznání dál než Češi. Plyne to z prohlášení viceguvernéra ČNB Oldřicha Dědka a viceguvernéra slovenské centrální banky Ivana Šramka.

"Slovensko již ukončilo debatu o prospěšnosti eura a argumenty hovořící ve prospěch přijetí jednotné měny znějí důvěryhodněji než ty, které byly proti," uvedl Šramko.

Naopak diskuse v Česku podle Dědka ještě nedospěla k jednoznačnému závěru, zda přínosy zavedení jednotné měny převýší náklady, i když on osobně věří v přínos evropské měny. Česko už dnes směřuje 70 procent vývozu do eurozóny a po jejím rozšíření o významné obchodní partnery jako Slovensko, Polsko či Maďarsko to bude ještě více.

"Argument kurzové stability pro tak obrovský segment našich exportů má nesrovnatelně vyšší váhu než další argumenty, které lze uvést na druhé straně," vysvětlil Dědek.

Šramko: Euro přitáhne investory
Šramko věří, že vstup do eurozóny kromě kurzové stability a nižších transakčních nákladů povzbudí i příliv zahraničních investic. To by podle analytiků mohlo urychlit  růst HDP o jedno procento.

Tyto argumenty mají podle Šramka větší váhu než například ztráta vlastní měnové
politiky.

Češi jsou opatrnější
Slovenská národní banka spatřuje v přijetí eura méně ekonomických rizik než Česká národní banka. Ta se obává, že bez bez dokončení potřebných reforem by vstup do eurozóny mohl české ekonomice způsobit potíže.

Také vidí určité riziko v tom, že bez důslednějších ozdravných kroků se stav českých veřejných financí nemusí zlepšovat až tak rychle, jak si vláda naplánovala.

Oba bankéři ale varovali, že závody do eurozóny se nemusejí vyplatit.

Závodit se nevyplatí
"Není dobré z toho dělat závod. Je důležité, aby země vstupovala, až když je
připravená," řekl Šramko. "Slovenská vláda si vzala reformy za své. To je to, co nás žene dopředu a vytváří podmínky pro přijetí eura v roce 2009," dodal.

Česko by podle vládní strategie mělo vyměnit korunu za euro do roku 2010, tedy zřejmě o rok později než Slovensko.