Šéf odborů Jaroslav Zavadil

Šéf odborů Jaroslav Zavadil | foto: Petr Topič, MAFRA

Škrty v rozpočtu poškodí ekonomiku, tvrdí odbory

  • 216
Škrty ve státním rozpočtu, které pro nadcházející roky navrhlo ministerstvo financí a schválili ekonomičtí ministři, mohou zhoršit hospodářskou situaci v zemi, vyplývá z analýzy odborů. Podle nich klesnou investice, vzrostou ceny a hrozí nárůst chudoby.

Odbory navrhují zastavení růstu deficitu rozpočtu a jeho stabilizaci na úrovni zhruba 120 miliard korun. Pro letošek je přitom schválen schodek 105 miliard korun a v dalších letech má klesat.

Návrhy úspor podle vlády

- zmrazení důchodů na dva až tři roky, či změna pravidel pro zvyšování důchodů
- zvýšení DPH (v různých variantách - například jednotná sazba 20 procent s výjimkou pro léky, knihy a noviny s daní 14 procent)
- vyšší daně pro nejbohatší, druhá sazba daně z příjmu pro příjmy nad hranicí stropů odvodů na sociální a zdravotní pojištění
- snížení výdajových paušálů pro živnostníky
- zrušení porodného či jeho sloučení s rodičovským příspěvkem
- zavedení uhlíkové daně
- nová spotřební daň u vína (10 korun za litr)
- zrušení "zelené nafty"
- zdvojnásobení sazeb daně z elektřiny

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) mimo jiné na poradě ekonomických ministrů navrhl zmrazení důchodů, zavedení jednotné sazby daně z přidané hodnoty na 19 nebo 20 procent s možnou výjimkou u knih a léků a zvýšení daně z příjmu fyzických osob z 15 na 16 procent. Zrušen by měl být i zaměstnanecký paušál. MF rovněž navrhuje snížení výdajových paušálů pro živnostníky na hodnoty platné do roku 2004.

Podle odborů by se tato opatření negativně dotkla velké části obyvatel Česka. V roce 2014 podle nich bude hladina spotřebitelských cen vlivem zamýšleného sjednocení DPH na úrovni 20 procent a zvýšením spotřebních daní vyšší minimálně o deset procent. Důchody, které kvůli opatřením nebudou druhý rok valorizovány, budou reálně nižší minimálně o 12 procent, tvrdí odbory. Na penzistech se podle jejich analýzy podepíše i zrušení doplatku na bydlení, které MF také navrhuje, a zvýšení spoluúčasti ve zdravotnictví.

Návrh si vyžádá propuštění zhruba 24 tisíc pracovníků veřejného sektoru, z toho 17 tisíc učitelů a 3 500 policistů.

Zvýšení DPH spolu se spuštěním nového pilíře penzijního systému přitom podle odborů poškodí i veřejný sektor. Povede to podle nich ke zvýšení výdajů ve zdravotnictví, školství, dopravě i kultuře.

V oblasti ekonomiky pak podle odborů mohou opatření, jež se soustředí pouze na snížení rozpočtového schodku, vést ke snížení investic, které se již dnes projevuje ve stavebnictví. Ekonomický růst se tím zastaví.

,