Simpex Plus může zatím vyrábět Becherovku

- Nejvyšší soud Slovenské republiky zrušil předběžné opatření vydané Krajským soudem v Nitře ohledně sporu o právech na výrobu Becherovky, což znamená, že slovenský výrobce Simpex Plus může produkovat bylinný likér až do ukončení soudního sporu. Novináře o tom informoval Štefan Šipčiak, jednatel společnosti Simpex Plus, která získala na 20 let práva na výrobu bylinného likéru podle receptury Zdeňka Hoffmanna z roku 1807.

Předběžné opatření krajského soudu zakazovalo Simpexu Plus stáčet a prodávat bylinný likér do lahví s etiketou Original Becher Bitter, když ještě předtím soud v Nitře zamítl žádost českého výrobce Jan Becher-Karlovarská Becherovka na vydání předběžného opatření na ukončení výroby a prodeje slovenské Becherovky.

Likérka ve slovenském Chotíně tak od poloviny dubna Becherovku nevyráběla, když od zahájení produkce 13. února vyprodukovala asi 100 tisíc litrů bylinného likéru, z něhož do vydání předběžného opatření prodala více než polovinu.

"Společnost však zatím nedisponuje písemným usnesením nejvyššího soudu," poznamenal Šipčiak s tím, že výrobu hodlá likérka po obdržení verdiktu obnovit ve velmi krátké době. "Společnost si je na 99 procent jistá, že celý soudní spor vyhraje," dodal.

Příslušné soudní usnesení zatím neobdržel ani právní zástupce českého výrobce Becherovky na Slovensku Miroslav Budaj, který však  potvrdil, že v případě prokázaní rozhodnutí soudu pravděpodobně opětovně podá návrh na vydání předběžného opatření na zákaz stáčení a prodeje Becherovky slovenským výrobcem. Řádný soudní proces by měl být podle něj zahájen nejpozději v září.

Jan Becher-Karlovarská Becherovka se ve sporu odvolává na tvrzení, že darovací smlouva, kterou bývalý spolumajitel společnosti Alfred Becher údajně převedl na dědečka Zdeňka Hoffmanna práva na výrobu, je falzum. K podpoře tohoto tvrzení česká firma poukazuje na to, že notář Jan Ptáčník, který údajně listinu v roce 1939 sepsal, byl v té době čtyři roky mimo úřad a k notářským úkonům nebyl oprávněn.