Šéf pozemních staveb jde do vězení za podvod

  • 3
Olomouc - Čtyři roky za čtyřmilionový podvod s akciemi Pozemních staveb Olomouc. Takovou sazbou potrestal krajský soud generálního ředitele Petra Vitouše za machinace, které měly vést k ovládnutí firmy. Další dva manažeři, kteří byli také souzeni v souvislosti s jedním z nejsledovanějších případů ekonomické kriminality na střední Moravě, jsou na svobodě.

Podle obžaloby se ve druhé polovině devadesátých let pokusila skupina podnikatelů ovládnout Pozemní stavby, které měly tehdy šanci získat miliardový kontrakt na výstavbu panelových bytů na Filipínách.

Skupina začala skupovat akcie, policie je ale obvinila z nezákoností a dva manažery zatkla, protože byli podezřelí, že za balíky akcií nezaplatili včas.

Do případu se postupně zapojili vysoce postavení politici, například místopředseda ODS Ivan Langer, známý jednoho z podezřelých manažerů. Kvůli tomu se pohádali členové ODS v Olomouci. Případ se hemžil výhružkami z bombových útoků či vydírání. Langer ale popřel, že by se kauzu snažil ovlivnit. Více o tom čtěte zde.

Krajský soud v Olomouci generálního ředitele Petra Vitouše poslal na čtyři roky do vězení za finanční podvody s akciemi firmy, prokuristu Jaroslava Řežného a obchodního ředitele Bohuslava Kabátka osvobodil.

Vitouš si podle soudu jako jednatel firmy Stemex Bau dvakrát půjčil od Pozemních staveb přes čtyři miliony korun, ale nepoužil je na to, na čem se dohodl. Jednou za peníze koupil akcie Pozemních staveb, ve druhém případě hradil cesty a náklady ohledně Filipín.

"Je zřejmé, že veškeré aktivity této skupiny podnikatelů tehdy směřovaly k získání peněz a ovládnutí Pozemních staveb Olomouc," konstatoval předseda senátu Petr Angyalossy.

Vitouš, Řežný a Kabátek začali skupovat akcie Pozemních staveb a postupně se dostali až do vedení firmy. Některým zbylým akcionářům se to však nelíbilo a obrátili se na policii. Ta nakonec na podzim roku 1997 Vitouše s Řežným zatkla a oba skončili ve vazbě. Byli podezřelí z mnohamilionových finančních machinací s akciemi. Pozemní stavby krátce na to zkrachovaly kvůli dluhům a nyní jsou v konkursu.

Obžalobě se u soudu podařilo prokázat jen část s podezřelých machinací a sledovaná kauza tak pro ni skončila neúspěchem. "Nejzávažnější trestná činnost nebyla prokázána," přiznal státní zástupce Karel Studený z Olomouce.

Podvod s klíčovým balíkem akcií nebyl totiž podle soudu protizákonný. "Termín splatnosti byl posunut a byl o tom sepsán písemný doklad. Mezitím ale obžalovaní skončili ve vazbě a dnes nemůžeme rozumovat o tom, zda by termín splatnosti dodrželi. Akcie byly navíc zablokovány, takže je ani nemohli vrátit," vysvětlil soudce Petr Angyalossy.

Soud uvedl, že tunelování Pozemních staveb urychlilo pád této kdysi významné stavební firmy v kraji. "Ze spisu vyplývá, že ekonomika společnosti nebyla dobrá a zatčení manažerů možná krach urychlilo. V žádném případě se ale nelze domnívat, kdyby nebylo zatčení, že dnes by Pozemní stavby zůstaly stejnou firmou jako dřív," podotkl ovšem soudce.

Rozsudek zatím není pravomocný. Státní zástupce je sice s výsledkem Vitoušova odsouzení spokojen, v případě dvou osvobozených manažerů zvažuje odvolání. Obhájci se vzdali odvolání v případě dvou zproštěných žaloby, u Vitouše si obhájkyně vzala lhůtu na rozmyšlenou.