Vlastimil Tlustý

Vlastimil Tlustý | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Schodek bude 91,3 miliardy, výdaje přesáhnou bilion

  • 182
Vláda spočítala příjmy do státní kasy i to, kolik v příštím roce utratí. Došla ke konečnému deficitu 91,3 miliardy. Celkové výdaje dosáhnou 1,058 bilionu korun. Do konce září musí návrh poslat poslancům.

Ministr financí Paroubkovy vlády Bohuslav Sobotka navrhl rozpočet se schodkem 88 miliard korun. ODS ale už tehdy tvrdila, že tak nízký deficit není možný bez optických zkreslení. Mezi ty patří především zahrnutí příjmu z privatizace do hospodaření státu. Prodej části energetického giganta ČEZ by měl do státní kasy přinést 31 miliard. - více zde

O tuto částku se sice schodek zřejmě sníží, na druhou stranu ministři pro své resorty získali dodatečné peníze, se kterými se původně nepočítalo.

Ministr Tlustý ještě o víkendu navrhoval rozpočet s mnohem vyšším schodkem - 119 miliard. Nepočítal ale s příjmy z prodeje ČEZ ani s výdaji, které pro jednotlivé resorty vydobyli jejich šéfové.  - více zde

Ministerstvo práce a sociálních věcí například z jednání vlády v Kolodějích odchází bohatší o 4 miliardy korun. Ministr Nečas uvedl, že je využije v rámci zákona o sociálních službách.

Ministerstvo školství získalo 2,5 miliardy navíc, z toho jednu na vysoké školy, 1,5 miliardy poputuje na vědu a výzkum. Asi 2,5 miliardy získá ministerstvo zemědělství, 300 milionů přidá vláda na výstavbu pražského metra. Vláda souhlasila i s růstem platů státních zaměstnanců, a to o pět procent.

Ministři ale také počítají s určitými úsporami. Šetřit chtějí zejména na provozu centrálních budov jako jsou například ministerstva, omezit chtějí i čerpání z mimorozpočtových fondů tak, aby z nich bylo možné čerpat i v dalším roce. Premiér se také rozhodl, že nechá na ministerstvech, jak se vypořádají se změnami, které souvisejí s novým zákoníkem práce.

ODS se tak podařilo vejít do limitu 100 miliard, který jí stanovili sociální demokraté pro to, aby pro návrh ve Sněmovně zvedli ruku. ČSSD ale nesouhlasí ani se samotným prodejem části společnosti ČEZ, díky kterému je nakonec schodek relativně nízký. - více zde 

Ekonomové na druhou stranu prodej energetického giganta většinou chválí. - více zde

Budeme mít euro? Zatím sotva
Vytváření rozpočtu na rok 2007 je každopádně nelehký úkol, a to nejen proto, že se na něm podílely dvě vlády, jejichž členové se vzájemně kritizují, kde mohou. Podle ekonomů je totiž nanejvýš pravděpodobné, že ekonomický růst, na který si Česko v posledních měsících zvyklo, brzy odezní. "Pak budou muset škrty přijít určitě a budou o to bolestnější," říká Aleš Michl z Raiffeisenbank.

Rozpočet navíc není velkým úspěchem zejména z pohledu přijímání společné evropské měny. Podle Topolánka totiž schodek dosáhne 4,4 procenta HDP a konvergenční kritéria tak nenaplní.

"Pokud tu nebude vláda, která začne realizovat reformy, budou takto vypadat i příští rozpočty a konvergenční limity nikdy nesplníme," řekl premiér Mirek Topolánek.

Rozpočet nyní míří do Sněmovny, pokud nezíská potřebný počet hlasů, hrozí, že se bude hospodařit podle rozpočtového provizoria.

,