Zaseklý realitní trh se dočkal, vláda po měsíci kývla na zrušení daně z nabytí

  • 121
Zájemci o bydlení nejspíš nebudou muset při nákupu starší nemovitosti platit čtyřprocentní daň z nabytí, vláda se ve čtvrtek dohodla na jejím zrušení. Ministryně financí Alena Schillerová tento krok avizovala už koncem března, schválení však bránily neshody v rámci koalice. Měsíční čekání se na realitním trhu projevilo zpomalením řady prodejů.

„Po velice dlouhé debatě se vláda usnesla na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí,” prohlásila po čtvrtečním jednání kabinetu ministryně Schillerová. Dohodě doposud bránily výhrady vládní ČSSD, také postoje členů Národní ekonomické rady vlády (NERV) se ohledně návrhu ministerstva financí rozcházely.

Příjem z prodeje bytu se má danit 15 let. Podle odborníků je to zbytečné

Opatření bude mít zpětnou účinnost a bude se týkat lidí, kteří dokončili vklad své nemovitosti na katastr během prosince 2019 nebo později. 

„Lhůta pro podání přiznání a zaplacení této daně byla do 31. března, tuto lhůtu jsem odložila do 31. srpna. Ze všech těchto převodů už se daň z nabytí platit nebude a pokud to někdo, kdo spadal do této skupiny, zaplatil, tak mu tato daň bude vrácena,” upřesnila Schillerová.

Podle původních plánů resortu financí mělo být zrušení daně spojeno také se zrušením možnosti odečítat úroky z nových hypoték od základu daně z příjmu. Podle Schillerové však tyto daňové odpočty zůstanou zachovány až do konce roku 2021. „Chceme, aby během tohoto složitého období tato možnost ještě existovala,” řekla ministryně.

Prodlouží se také lhůta, během níž je nutné při prodeji nemovitosti se ziskem platit z cenového rozdílu daň z příjmu, a to z pěti na deset let. „Týká se to nemovitostí pořízených po prvním lednu 2021 a netýká se to nemovitostí, kde mají občané trvalé bydliště. Tam je lhůta dva roky, to zůstane,” uvedla Schillerová.

Zaseknuté prodeje

Zrušení nemovitostní daně vítáme, zlevnit byty ale nemusí, míní realitky

S návrhem na zrušení daně z nabytí nemovitosti přišla šéfka resortu financí 29. března, většina zástupců realitního trhu jej označila za správný krok. Mezi argumenty pro zrušení čtyřprocentní sazby zaznívalo dvojí zdanění, snížení byrokracie nebo snížení nákladů pro kupující.

„Daň byla dlouho založena na celé řadě nesystémových výjimek, vylobbovaných za ta léta různými skupinami. FIrmy ji velice často obcházely převáděním obchodních podílů, kde tato daň nedopadla, neplatila se také z novostaveb,” řekla po jednání vlády Schillerová.

Od konce března se však řada probíhajících prodejů nemovitostí zasekla, jelikož kupující vyčkávali, zda budou muset čtyřprocentní sazbu hradit. Podle pražských makléřů své rozhodnutí takto odkládalo zhruba 80 procent z nich.

Daň z nabytí nemovitosti přinášela do rozpočtu 13 až 14 miliard korun ročně. Opozice její zrušení opakovaně navrhovala v minulých letech, poslední loňský senátní návrh však Sněmovna přehlasovala. 

Podle Schillerové však čas dozrál až nyní, kdy je během koronavirové krize potřeba realitní trh rozpohybovat. „Připravím tento návrh do Poslanecké sněmovny s tím, že navrhneme klasický legislativní proces. Toto nebude navrhováno ve stavu legislativní nouze,” dodala ministryně.