Satelitní telefon není pro každého, ovšem ne kvůli cenám

- Bez telefonního spojení si stále větší počet lidí nedokáže představit nejen svůj pracovní, ale také soukromý život. Obrovský rozmach mobilních telefonů uvolnil ruce stejně obchodníkům jako i snílkům a dobrodruhům. Díky roamingovým službám je dnes každý dosažitelný téměř ve všech koutech světa a mobilní telefon spolu se zubním kartáčkem se staly běžnou výbavou při cestách do zahraničí. Na místech, kde už nestačí standardní mobilní síť, zaskočí satelit, o kterém se zatím v tuzemsku mnoho nemluví.
Doby, kdy satelitním telefonem disponoval pouze agent s kódovým označením 007, jsou nenávratně pryč. Dnes si jej může dovolit a používat prakticky kdokoli. Tuzemským zájemcům prodává nebo půjčuje satelitní telefony společnost RadioMobil. V jejích obchodech si lze vybrat ze dvou základních tarifních programů služeb společnosti Inmarsat, která vlastní čtyři satelitní družice umístěné na stacionární oběžné dráze ve výšce 36 tisíc kilometrů. Signál přitom pokrývá 85 procent zemského povrchu a 98 procent pevniny. Jedině oba zemské póly zůstávají pro tento systém nedosažitelné.
Za aktivaci normálního tarifu účtuje Paegas 65 dolarů, tedy zhruba 2000 korun, což je srovnatelné s aktivací běžného mobilního telefonu. Stejně rozumná cena je i u měsíčního poplatku - 15 dolarů, tedy asi 465 korun. Výrazně dražší jsou však minutové tarify. Zákazník si nejprve vybere, do kterého regionu chce náležet, zda do východního Atlantského, či Indického. Při volání na pevný či mobilní telefon ve stejné oblasti se potom platí 2,90 dolaru, tedy asi 90 korun za minutu. Volání do druhé oblasti pak stojí 3,40 dolaru, tedy asi 105 korun. "V některých zemích je dokonce telefonování do zahraničí přes satelitní telefon levnější než použití místní sítě," říká o cenách mluvčí RadioMobilu Tereza Kakosová.
Přístroj Nera WorldPhone, který se v tuzemsku prodává jako jediný, vypadá jako menší kufřík a váží 2,4 kilogramu. Vydrží, podobně jako starší modely mobilních telefonů, zhruba 50 hodin v pohotovostním režimu bez dobíjení. Přístroj ovšem nepatří mezi nejlevnější - stojí téměř 150 tisíc korun. Lze si jej však také vypůjčit za deset tisíc korun měsíčně.
Od konce září ovšem začne okolo země létat další síť šestašedesáti satelitů společnosti Iridium. Budou se pohybovat ve výšce 780 kilometrů. Oproti čtyřem satelitům sítě Inmarsat bude tato síť pružnější. Nedochází zde k žádnému zpoždění, telefonní přístroj je jen o něco málo větší než klasický GSM telefon. Navíc mají tyto přístroje s GSM mnohé společné. Nejen že umí službu krátkých textových zpráv, ale také snadné přesměrování na jiné číslo nebo do hlasové schránky. Iridium se navíc chlubí tím, že tyto telefony pracují jako GSM telefony v celosvětovém roamingu. Dokud je přístroj v dosahu GSM antén, používá pozemní stanice, a teprve když se to nepodaří, obrátí se ke hvězdám a spojí se se satelitem.
Přesné ceny ani místa, kde bude možné telefony a služby Iridia v tuzemsku zakoupit, zatím nejsou známy. Iridium však jedná s EuroTelem i s RadioMobilem. Ceny za telefon i s pagerem se budou pohybovat okolo 3000 dolarů, tedy pod stem tisíc korun. Minutové hovorné se bude pohybovat mezi dvěma a sedmi dolary, tedy mezi 60 a 200 korunami.