Tužky a pastelky nestíháme vyrábět. Nejsou lidi, říká šéf Koh-i-nooru

  16:28aktualizováno  16:28
Vlastislav Bříza jako majitel a šéf holdingu Koh-i-noor řeší na první pohled příjemné starosti. Jeho klíčový byznys, výroba tužek a pastelek, je vyprodaný natolik, že nestíhá vyrábět. „Varovali jsme před tím dlouho, že lidi nebudou. Chceme otevřít třetí směnu, ale neseženeme dostatek lidí,“ říká loňský podnikatel roku Bříza.

Majitel a jednatel společnosti Koh-i-noor Hardtmuth v Českých Budějovicích Vlastislav Bříza. | foto: Petr LundákMAFRA

Nejeví se zpětně jako chyba, že jste loni ukončil výrobu v Číně a přestěhoval ji zpět do Evropy?
Bylo to rozhodnutí, které jsme řešili delší dobu. Zpětně ho nevnímám jako chybu. Výroba v Číně už začínala být příliš drahá, k tomu pak velké náklady na dopravu a slábnoucí poptávka z Ruska. Navíc jsme nechtěli v Čechách propouštět kmenové zaměstnance, kteří u nás pracují dekády, to by vůči nim bylo nefér. Ale je pravdou, že jsme nečekali, že poptávka půjde tak nahoru.

V kterých zemích se vám tak začalo dařit?
Když spadlo Rusko, začali jsme se více zaměřovat na USA. Tam se nám podařilo velmi dobře uchytit, v podstatě nám pomalu nahradily ruský trh. Jenže do toho se ještě probudil ruský trh, který se vrací k normálu. Do toho ještě trhy objevily antistresové omalovánky, které také s poptávkou po pastelkách pomohly.

Nemáte obavy, že omalovánky jsou jen módní záležitostí?
Nečekám, že to bude něco trvalého. Ale sami jsme je začali prodávat, dokonce i s hudebním doprovodem. Byla by škoda této vlny nevyužít. Spojili jsme se s nakladatelstvím Bobo Blok, které má ke každému obrazu speciálně složenou tematickou hudbu. Omalovánky prodáváme v balíčku s pastelkami.

Fotogalerie

Jsou pro omalovánky nějaké speciální pastelky?
Musí být co nejkvalitnější a nejširší sady, v tomto ohledu nemáme díky 225leté tradici mnoho konkurence. Když se vám totiž při omalování zlomí, tak to zrovna proti stresu příliš není.

Jak chcete vyprodanou kapacitu řešit?
První problém je technologický – již narážíme na horní strop kapacit. Druhý okruh jsou lidské zdroje - chceme spustit třetí směnu, jedeme přesčasy i v sobotu. Jenže pracovníci prostě nejsou. Vláda by se měla rychle probudit a trh práce více otevřít. Problém je ve všech oborech. Řešíme to i tak, že posilujeme naši výrobu v Bulharsku. Nechceme ale kvůli vyprodanosti nějak omezovat naši expanzi, proto jsme před několika dny otevřeli novou centrálu v Polsku. U Katovic máme zcela nový velký sklad za 60 milionů korun, je to velký trh, kde vidíme perspektivu.

Může se hodit

Hledáte zaměstnance? Hledejte na správném místě - jobDNES.cz

Není důvodem nedostatku lidí i to, že by měli nízké mzdy?
Jen letos jsme přidali deset procent, ale v našem přes 200 let starém průmyslu hrajeme spíše na tradici a dlouhodobou udržitelnost pracovních míst – nejsme technologický gigant, který „unese“ podstatně vyšší mzdy, naší konkurencí je mnohdy Čína, kde jsou celkové náklady stále významně nižší než u nás.

Když jste vyprodaní, znamená to, že odmítáte některé zákazníky?
Neexistuje, že bychom neuspokojili stálé a dobré zákazníky. Ale na některé problémové nemusí zbýt. Stejně tak přehodnocujeme náš vztah k obchodním řetězcům, první již opouštíme, protože si nemusíme nechat diktovat jejich podmínky. Ctím však myšlenku, že když chce být někdo celosvětově úspěšný, musí být nejlepší hlavně na svém domácím trhu. I když tím, jak je ještě poptávka vyšší, začínáme se setkávat s reexporty našich výrobků.

Koh-i-noor končí s pastelkami v Číně, je moc drahá. Výrobu stěhuje domů

Stále platí, že odmítáte vyplácet dividendy?
Na tom se nic nemění. Myslím, že hlavní je peníze znovu investovat do dalšího rozvoje firmy. Stejně tak ani stále neplánuji, že bych z vedení firmy odešel. Mohl bych si sice užívat, ale mě ta práce baví.

Váš byznys je rozložen na více nohách, kromě tužek jste postupně postavil automobilovou divizi, vlastníte výrobce zdravotnických potřeb, investoval jste do realit. Rozhlížíte se ještě?
Jsem vzděláním strojař a tak vím, že pro dobrou stabilitu jsou potřeba nejméně tři nohy. Rozhlížíme se i po jiných oborech a jednáme o několika akvizicích, ale zatím není nic hotového, proto je nemohu zmiňovat. Nicméně trh je v tomto ohledu neskutečně přehřátý, běžně se kupovaly firmy za sedminásobek EBITDA a teď jsme na desetinásobku. Už můžu říct, že jsme měli zájem například o Tančící dům, ale nakonec ho získal někdo jiný. Měli jsme tam plán udělat například muzeum tužek.

Opačné nabídky ke koupi firmy nepřicházejí?
Prodali jsme loni naši energetickou firmu Logarex Smart Metering čínskému investorovi. Vyhodnotili jsme to tak, že je to obor, kde bude nejjednodušší ho opustit a nechat ho většímu hráči. Na celou firmu se čas od času nabídka objeví, ale není to něco, co bychom řešili.

Netajíte se svými názory na vládu, politika vás stále neláká?
Ne, i když mě dost lidí přemlouvá. Asi bych na to neměl příliš náladu. Jestli by mě něco lákalo, tak to by bylo snad jedině dělat odbornou funkci, které za ta léta rozumím – v oboru průmyslu nebo zdravotnictví. Z pohledu firmy, která mimo jiné do zdravotnictví dodává, vidím spousty problémů. A to říkám jako majitel firmy, která dělá výrobky pro velké nadnárodní společnosti, a pak se dostávají s jejich logem do českých nemocnic. My sami tam ale proniknout nemáme šanci.

Koh-i-noor vyrábí už sedmdesát let také legendární versatilku:

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

ČNB vydá nové výroční dvacetikoruny, o ty první byl mimořádný zájem

Výroční dvacetikoruny vydávané ČNB.

Česká národní banka (ČNB) na konci ledna nabídne zájemcům další trojici příležitostných dvacetikorun, které jsou...

Měli bychom více spořit, ať máme polštář na krizi, říká Michl

Člen bankovní rady ČNB Aleš Michl.

Když si dnes vložíte peníze na účet, ve většině bank nedostanete skoro nic. Prostor pro vyšší úroky však existuje,...

Najdete na iDNES.cz