Že má česká ekonomika oslabenou imunitu, při které se vše zvládá obtížněji, dokládá i fakt, že tuzemské hospodářství prožívá nejdelší recesi ve své historii. V roce 2009 sice klesala výkonnost země meziročně za čtvrtletí až o 5,5 procenta, kdežto loni "jen" o 1,3 procenta, hluboký propad však tehdy trval jen čtyři čtvrtletí, zatímco poslední recese se vleče v mezičtvrtletním porovnání už pátý kvartál po sobě (více zde).
Příznaky dlouhodobé únavy se pak projevují ve všech dalších odvětvích a se zpožděním se přenášejí na pracovní trh, který pak v míře nezaměstnanosti ukazuje vyčerpání celé ekonomiky. Proč nyní nezaměstnanost trhá nové rekordy a jak ji lze omezit, shrnul David Marek v následujících odpovědích.
Proč nezaměstnanost roste a ekonomika nevytváří dostatek nových míst?
Nezaměstnanost se zvyšuje kvůli tomu, že slabá domácí poptávka a zhoršení ekonomické situace v okolních evropských zemích vytváří stále méně zakázek pro české firmy, a ty jsou nuceny propouštět zaměstnance.
Rekordní nezaměstnanostLednový výsledek nezaměstnanosti ČR, při kterém hledá místo 585 809 lidí, je nejvyšší od roku 1989 (podle dlouhodobého výpočtu dosáhla míra nezaměstnanosti 10,1 %) . Na území republiky byla nejvyšší nezaměstnanost registrována v průběhu velké hospodářské krize v roce 1933. Tehdy bylo bez práce 738 tisíc lidí a míra nezaměstnanosti překročila 21 procent. Zdroj: Patria Finance |
Makroekonomické údaje mohou být pro laiky příliš abstraktní, na konkrétních případech se zhoršení situace na trhu práce popisuje srozumitelněji. Jedním z takových příkladů může být můj soused a přítel, který má obchod s jízdními koly a cykloservis. Již pátým rokem je poptávka po kolech tak slabá, že ač nerad, musel část zaměstnanců propustit.
Proč je nezaměstnanost nejvyšší právě teď?
Problém je v tom, že se trh práce nestačil vzpamatovat z recese, která postihla českou ekonomiku v roce 2009 po světové finanční krizi. Řada tehdy propuštěných lidí od té doby nenašla stabilní zaměstnání a z původně krátkodobé, cyklické nezaměstnanosti se stala nezaměstnanost dlouhodobá, tedy strukturální. Ekonomové tomu říkají hystereze. Zkrátka jde o to, že lidé bez práce po čase začnou ztrácet pracovní návyky a kontakt s novými technologiemi a navíc neúspěšné pokusy najít si práci je odrazují od dalšího snažení.
Které obory jsou na tom nejhůř?
Nejcitelněji doléhá recese na stavebnictví a průmysl. Z konkrétních průmyslových odvětví potom na elektrotechnický průmysl, hutě a textilky. Počet zaměstnanců klesl ale také v obchodě, dopravě či IT.
Co se musí stát, aby se situace začala zlepšovat?
Nejdůležitějším předpokladem pro obrat k lepšímu je ekonomická situace v eurozóně, kam směřuje většina českého exportu. S oživením ekonomiky Německa a dalších zemí se doufejme zvýší také zakázky pro české firmy.
Mezitím by bylo vhodné, aby vláda trochu povolila přísnou uzdu rozpočtové politiky. Letošek je již čtvrtým rokem, kdy fiskální politika působí negativně na ekonomiku. Snížit rozpočtový schodek je nutné, ale bylo by vhodnější počkat, až bude ekonomika v lepší kondici a méně lidí bez práce.
I nadále platí, že je stále co zlepšovat v hospodářské politice a jejím vlivu na trh práce z dlouhodobého pohledu. Lze lépe nastavit systém daní a sociálních dávek nebo zlepšit spolupráci vzdělávacího sektoru a firem.