Česko se dostalo do nejdelší recese v historii

  9:06aktualizováno  10:51
Česká ekonomika zůstává v recesi. Hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí podle údajů Českého statistického úřadu klesl proti předchozímu čtvrtletí o 0,3 procenta, meziročně o 1,5 procenta. Česko klesá už pátý kvartál v řadě, takto slábla ekonomika naposledy před 16 lety.
Česko klesá už pátý kvartál v řadě, takto slábla ekonomika naposledy před 16 lety. Ilustrační snímek

Česko klesá už pátý kvartál v řadě, takto slábla ekonomika naposledy před 16 lety. Ilustrační snímek | foto: ČTK

"Propad české ekonomiky pokračuje a navíc zrychluje (ve 2. čtvrtletí klesl HDP o 0,2 procenta, pozn. red.). Za dalším poklesem ekonomiky je i tentokrát slabá domácí poptávka. Domácnosti i nadále omezují svoje útraty a firmy se nehrnou do investic," komentoval čerstvá čísla analytik ČSOB Petr Dufek.

Recese

Recese nastává, pokud hrubý domácí produkt (HDP), tedy to, co ekonomika za stanovené období celkově vygeneruje, v mezičtvrtletním srovnání klesne dvě čtvrtletí po sobě. Tuzemská ekonomika je v recesi od konce loňského roku.

Ačkoliv ČSÚ vydal teprve předběžná data a hlouběji je rozebere až na začátku prosince, už nyní konstatuje, že na poklesu se podílela slábnoucí stavební výroba a průmysl. "Celkový pokles průmyslové produkce ovlivnila nejen výroba dopravních prostředků a strojů, ale také potravinářský, dřevařský a papírenský průmysl," uvádějí statistici.

Aktuální recese je méně prudká než ta předchozí v roce 2009, kdy za dobu tří mezičtvrtletních poklesů propadla ekonomika celkem o 5,9 procenta. Nyní se za celé trvání recese propadla "jen" o 1,3 procenta.

Podle Dufka je však zlé, že hospodářství nevykazuje žádné znaky, které by v blízké budoucnosti naznačovaly obrat k lepšímu. "Hlavnímu motoru ekonomiky, průmyslu, dochází dech a nové objednávky nevěstí zlepšení ani pro konec letošního roku."

Že je situace vážná, konstatují i samotní statistici, když hovoří o prohlubování poklesu pokračujícím s šokující pravidelností. Ekonomika by podle nich potřebovala infuzi.

Ačkoliv statistici uvádějí, že ekonomika slábne teprve čtvrté čtvrtletí po sobě (mezikvartálně), analytik Patria Finance David Marek si všiml, že při detailním rozboru dat ochabuje už pět čtvrtletí. "Ve 3. čtvrtletí 2011 je na první pohled vidět nula u mezikvartální změny, nicméně detailní data ukazují pokles HDP o 0,05 procenta," vysvětluje.

Délka současné recese tak podle dat ČSÚ dorovnala dosud nejdelší periodu klesající ekonomiky, kterou české hospodářství v novodobé historii zaznamenalo na přelomu let 1996 a 1997.

Sousedům se daří, Česku ne

Česko si nevede dobře ani ve srovnání se svými hlavními obchodními partnery, Německem a Slovenskem. Německo roste podle Eurostatu meziročně o 0,9 procenta (více zde), Slovensko o 2,5 procenta. Nejvíce rostou pobaltské státy.

Podobně špatné výsledky jako Česká republika hlásí ještě Maďarsko, kde ekonomika klesla meziročně o 1,6 procenta, a Španělsko, které oslabilo kvůli bankovní krizi a škrtům stejně. "Hůře jsou na tom v Evropě již jen Portugalsko (-3,3 procenta) a Řecko (-7,2 procenta)," dodává Marek.

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Sencor svolává do opravy dva modely mobilní klimatizace, hrozí zkrat

Mobilní klimatizace Sencor, kterou společnost Fast ČR stahuje z trhu

Společnost Fast ČR, která je v tuzemsku autorizovaným distributorem spotřebičů Sencor, informuje o problému dvou modelů...

Farmářské trhy pod lupou veterinářů: rok od roku závad ubývá

Letošní kontroly veterinárních inspektorů odhalili celkem 18 procent pochybení...

V teplém počasí rizika spojená se stánkovým prodejem masných či mléčných produktů výrazně rostou. Veterinární...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz