David Rath

David Rath | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Kraj ruší „Rathovy“ akciovky. Stály miliony, nevydělaly nic

  • 32
Rada Středočeského kraje ruší po zadržení a obvinění Davida Ratha z korupce jeden projekt za druhým. Skončit by teď měly i dvě ze sedmi krajských akciových společností. Jejich provoz stál kraj několik milionů korun. Firmy přitom podle radních nevyvíjely téměř žádnou činnost.

Nejvyšší posty ve firmách navíc zastávají šéfové krajských odborů i lidé blízcí exhejtmanovi Davidu Rathovi. Některých z nich se už přitom zastupující hejtmanka Zuzana Moravčíková (ČSSD) zbavila.

Skončit má téměř neznámá akciová společnost Středočeská Rozvojová - Mladá. Měla zajistit rozvoj bývalého vojenského výcvikového prostoru na Nymbursku. "Tato instituce peníze spotřebovávala, ale vůbec nic nevytvořila," připustil radní a náměstek Zdeněk Seidl.

Středočeská Rozvojová-Mladá

Vznikla v březnu 2007 kvůli rozvojové lokalitě bývalého vojenského výcvikového prostoru Milovice-Mladá na Nymbursku. V plánu byla kultivace tohoto prostředí, jeho využití pro podnikání, bydlení a rozvoj průmyslové zóny. Firma měla spravovat i další budovy kraje.

V představenstvu firmy je šéf krajského odboru regionálního rozvoje Oldřich Vytiska, propuštěná šéfka kanceláře hejtmana Barbora Snopková Haberová a ředitel úřadu Zdeněk Štětina. Dozorčí radě předsedá Patrik Tomšů, Rathův asistent ve Sněmovně, který také působí na hostivickém gymnáziu (o Patrikovi Tomšů více čtěte zde).

Další zrušenou společností bude Středočeská turistická a informační služba (STIS), v níž jsou ve vysokých funkcích opět Štětina, Snopková Haberová, Tomšů i bývalá mluvčí kraje Berill Mascheková. A také dva šéfové odborů, kteří jsou i v představenstvu dalších pěti akciovek kraje – krajských nemocnic. Všechny jejich funkce jsou podle kraje neplacené.

STIS i Středočeská Rozvojová jsou projektem předchozího vedení kraje v čele s Petrem Bendlem (ODS), ale sociální demokraté je udržovali dál. Jen se svými lidmi.

Radní: Chtěli jsme to udělat dávno, Rathův odchod to urychlil

"Chtěli jsme všechny akciovky už dříve zrušit, protože taková společnost je velmi těžko kontrolovatelná," řekl radní a náměstek Marcel Chládek. Seidl připouští, že současné rozhodnutí urychlil odchod Davida Ratha z úřadu.

Důvody pro zrušení akciovek jsou podle zastupující hejtmanky ekonomické. Potvrzuje to také Seidl. "Uznali jsme, že obě firmy stojí hodně peněz a nepřinesly to, co jsme od nich očekávali. Finanční situace kraje není nijak hrozná, ale je napnutá. Teď se musí šetřit," vysvětlil.

Středočeská turistická informační služba

Vznikla v únoru 2008 za hejtmana Petra Bendla. Měla vytvářet obcím, městům, neziskovým organizacím i podnikatelům propagační materiály. Měla být technicko-organizačním prvkem. Sídlo měla v Říčanech. S nástupem vedení Davida Ratha se přestěhovala do Prahy do Husovy ulice, kde je nyní galerie a infocentrum.

Činnost Středočeské Rozvojové, v níž je zaměstnán jediný člověk, chce hejtmanství delegovat na rozšířený odbor majetku. Podobný postup si radní naplánovali i v případě STIS, která by podle Moravčíkové měla spadat pod Galerii Středočeského kraje a její ředitelku Janu Šorfovou.

Nyní STIS šéfuje Jiří Doležal, pod jehož vedením se nedávno znovu otevřelo turistické centrum a galerie na pražské Královské cestě. Na plný úvazek tu pracuje pět lidí. Radní z ní chtějí udělat příspěvkovou organizaci, kterou budou moci snáze kontrolovat.

Už se ale ozývají i kritické hlasy, podle nichž radní ruší plány, projekty a společnosti jen proto, aby se co nejvíc distancovali od kauzy Rath a bývalého hejtmana vůbec.

To si myslí i opoziční zastupitelka za ODS a šéfka kontrolního výboru Dagmar Nohýnková. "Připadá mi to nepochopitelné, je to další chaotický krok. Kdyby se vyměnilo celé vedení kraje, dejme tomu, ale odešel jeden člověk. Takhle zpochybňují svá dosavadní rozhodnutí," řekla Nohýnková.

,