Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla, MAFRA

Češi objevili půjčovny stromků. Vyprodáno bylo už za osmnáct minut

  • 130
Necelé dvě stovky Čechů prožijí letošní Štědrý den u pronajatého vánočního stromku. V zemi jsou už dvě půjčovny. Vyberete, zaplatíte, ozdobíte a po Vánocích vrátíte. Je možné, že pod tím samým stromkem si bude příští zimu nadělovat dárky jiná rodina.

"Zájem je enormní. Byly pryč během osmnácti minut," říká Martin Čuba, který s myšlenkou založit půjčovnu vánočních stromků přišel už předloni. Něco podobného funguje například v USA nebo v Belgii.

Smrčky v květináčích (řezané se nepůjčují) vozí z Dejvic po Praze, i za hranice hlavního města, kde si však lidé připlatí. Podle velikosti stojí 390 korun až 490 korun, vyšší cena je za zhruba 1,5 metru veliký stromek. Kdo si však chtěl jeden ze stovky stromků v nabídce rezervovat, musel jednat rychlostí obchodníka na burze. Za 18 minut bylo vše rozebráno.

Mohl by to být dobrý obchodní model. Nákupní cena stromku v kontejneru je okolo 300 korun, odhadl Čuba. Sám to ale nedělá kvůli zisku a neuvažuje o rozšíření nabídky. "Tím, že to není byznys, ale společensky prospěšná věc, tak je to takové množství, které obsáhnu," popsal. Stromky na jaře vysazuje na zahrady dětských domovů nebo do azylových center.

Pro jeho zákazníky je to zajímavý způsob, jak ušetřit pár korun a zároveň udělat něco dobrého. Na trhu jsou dražší stromky v květináčích, ale i levnější - ty je možné většinou zakoupit v řetězcích.

Pronájem stromků může být dobrý byznys

"Kdyby to někdo jiný dělal jako byznys, nevadilo by mi to," uvažoval Čuba o příchodu konkurence. Dlouho se nic nedělo, letos však přece jen někdo nápad okopíroval. Kromě pražské půjčovny, kde se lidé ptali už v srpnu, vznikla také půjčovna stromků v Libochovicích v Ústeckém kraji. Ta zájem Čechů o putovní stromky potvrzuje.

"Začali jsme s tím letos asi před dvěma týdny a už došly. Zbývá jich jen několik nad dva metry. Měli jsme jich celkem okolo sedmdesáti," vypráví Vojtěch Stránský, který si otevřel půjčovnu v rámci zahradnictví. Reklamy nebylo zapotřebí, inspirace nápadem pana Čuby zabrala okamžitě. Na rozdíl od něj však zahradnictví nezastírá, že to dělá kvůli byznysu.

"Ještě nevíme, jestli na konci bude prodej. Charita se nám také líbí. Část by se možná mohla prodat, část jít na charitu. Nebudeme si ale nic namlouvat, je to obchodní záměr a služba, která na trhu chyběla. Už se mi ozvala i paní z Brna, jestli to tam neděláme," řekl iDNES.cz Stránský.

Stromky v květináčích při šetrném zacházení podle jeho zkušeností z 99 procent přežijí. Lidé by je však měli zalévat a nedávat například k topení. Po několika letech štědrovečerního koloběhu bude už strom moc velký a půjde do výsadby. V obou půjčovnách se stromek musí vrátit do 10 až 14 dnů.