Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Rizikové půjčky vévodí českému úvěrovému trhu. Banky ztrácí podíl na trhu

  • 17
Rizikovým způsobem si půjčuje peníze 28 procent Čechů. Dvě třetiny dlužníků si vzalo půjčku od nebankovních společností nebo přímo od prodejců zboží, od banky pak 44 procent spotřebitelů. Sedmatřicet procent lidí se zadlužilo proto, že nejsou ochotni šetřit, 41 procent přiměly k rizikové půjčce slevové akce.

Vyplývá to z průzkumu, který pro Českou bankovní asociaci uskutečnila agentura NMS v únoru mezi 1030 respondenty.

Potřebujete půjčku?

Půjčte si s rozumem na Finmarket.cz.

Nějaký úvěr má celkem 27 procent Čechů. Dalších 37 procent získalo zkušenost s úvěrem v minulosti. Z lidí, kteří aktuálně peníze dluží, splácí dvě a více půjček více než třetina z Čechů.

Češi si nejčastěji půjčují na spotřební elektroniku (30 procent) či bílé zboží (24 procent), bytové zařízení (15 procent) nebo auto (22 procent). Fakt, že si lidé půjčují zejména na předměty denní potřeby, souvisí s impulzivním charakterem jejich půjčování. Jako hlavní důvod, proč si vzali půjčku na nákup zboží, uvedlo 41 procent výhodnou splátkovou akci, neochotu šetřit (37 procent), případně aktuální nedostatek peněz (35 procent).

Průměrná půjčka je 45 000 korun

Malé banky přetáhly obrům stovky tisíc lidí, další masa odchod zvažuje

„Češi již nejsou zvyklí šetřit na konkrétní nákup jako tomu bývalo dříve a jsou více netrpěliví. Proto půjčkám dominuje spotřební zboží přímo od prodejců. Řada spotřebitelů má přitom dvě a více půjček, což pochopitelně zvyšuje riziko platební neschopnosti a následnou nutnost konsolidace půjček,“ uvedl výkonný ředitel asociace Pavel Štěpánek.

Průměrná půjčka je 45 tisíc korun, rozptyl je ale veliký. Třetina respondentů si půjčila více než 100 tisíc korun. Čtvrtina naopak méně než 10 tisíc korun. Ovšem i u malých dluhů je na místě obezřetnost, neboť podle oficiálních statistik Poradny při finanční tísni představuje 85 procent všech dluhů v exekuci dluhy do 10 tisíc korun.

Vytloukání dluhu dluhem

Skóre rizikového půjčování vykazuje takřka každý třetí Čech, který si půjčuje. Na 76 procent ze spotřebitelů, kteří si půjčují rizikově, přitom mají nebo měli půjčku od nebankovní společnosti či přímo od prodejce zboží.

Mapa exekucí: v Česku má každý desátý nad 15 let exekuci, mnozí hned několik

Mezi znaky rizikového půjčování patří podle asociace ochota klienta krýt splátky další půjčkou, řešení neschopnosti splácet další půjčkou, splácení tří a více půjček, půjčka při dlouhodobém nedostatku financí, čtyři a více půjček v minulosti, půjčka na běžnou spotřebu či zábavu a půjčka u nebankovní společnosti či fyzické osoby.

Mezi těmi, kteří si rizikově půjčují peníze, je více mužů než žen. Věkově inklinují k rizikovým půjčkám především lidé ve středním věku 35 až 54 let (25 procent), zatímco starší lidé (15 procent) bývají v otázce zadlužování zpravidla konzervativní. 

Není překvapivé, že tendence rizikově si půjčovat klesá s rostoucím vzděláním a především s vyššími úsporami domácnosti. Z domácností s úsporami menšími než 10 tisíc korun je rizikově zadluženo 30 procent. Vysoký podíl rizikových půjček (26 procent) vykazují rovněž lidé žijící samostatně, zatímco u lidí z vícečetných domácností je to pouze 16 procent.