ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Průmyslová produkce meziročně vzrostla díky autům. Ostatní odvětví stagnují

  • 8
Průmyslová produkce v dubnu meziročně reálně vzrostla o 1,2 procenta, uvedl statistický úřad. Táhly ji především automobilky. Většina průmyslových odvětví zaznamenala naopak pokles Statistici uveřejnili také údaje o stavební produkci, která v v dubnu meziročně klesla o 6,4 procenta.

Průmyslová produkce v dubnu meziročně reálně vzrostla o 1,2 procenta. V porovnání s letošním březnem průmysl zpomalil, byl nižší o 1,9 procenta.

Hledáte práci v automobilovém průmyslu? Vyberte si dobrou práci z nabídky portálu jobDNES.cz.

„Stejně jako v předchozích měsících dubnový výsledek průmyslu ovlivnila zejména loňská nízká srovnávací základna ve výrobě motorových vozidel. Průmyslových odvětví, u kterých meziročně produkce vzrostla, však opět ubylo,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Ekonomika letos poroste o 0,3 procenta, inflace by měla dosáhnout 10,9 procent

Meziročně nejvíce rostl automobilový průmysl, a to o třicet procent. Meziměsíčně však byla produkce v tomto odvětví o pět procent nižší. Ve srovnání s dubnem 2022 vzrostla produkce ještě ve výrobě elektrických zařízení, zejména těch souvisejících s automotive. Dále také v odvětví opravy a instalace strojů a zařízení a ve farmaceutickém průmyslu, kde se však rovněž projevila nižší srovnávací základna.

Naprostá většina průmyslových odvětví zaznamenala naopak pokles. „Pokles produkce pokračoval zejména ve výrobě ostatních nekovových minerálních výrobků výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství či v chemickém průmyslu. Meziměsíčně produkce většiny odvětví spíše stagnovala,“ dodává Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.

„Dubnová čísla z průmyslu potvrdila, že tuzemský průmysl prochází recesí, kterou mírní pouze silná výroba automobilů, kde se v letošním roce daří finalizovat dříve nedokončenou výrobu. Zpomalování či pokles nových zakázek u řady průmyslových odvětví však indikuje další zpomalování průmyslu včetně automotive,“ uvedl Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace, s tím, že ve druhé polovině roku začne po odeznění příznivého vlivu automotive klesat a za celý letošní rok tak bude patrně jen stagnovat či mírně klesat.

Hodnota nových zakázek v běžných cenách v dubnu 2023 ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 2,7 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně snížily o 1,6 procenta, tuzemské nové zakázky vzrostly o 11,3 procenta. Meziměsíčně hodnota nových průmyslových zakázek zůstala na stejné úrovni.

Růst v řádech nižších jednotek procent podle Petra Smutného, partnera PwC a experta na restrukturalizace, není při dvouciferné inflaci nijak pozitivním výsledkem. „Navíc tu jsou bohužel signály z odvětví, jako je třeba výroba pro stavebnictví nebo chemie, že se do průmyslu a výroby začíná propisovat slábnoucí poptávka pramenící z déletrvající špatné nálady koncových spotřebitelů. Projevuje se také nekonkurenceschopnost některých odvětví, kterým se v minulých měsících výrazně zvýšily vstupy, zejména energie,“ shrnul Smutný.

Podle údajů zveřejněných Eurostatem průmyslová produkce v březnu 2023 klesla v zemích EU meziročně o 1,3 procenta. Největší meziroční pokles zaznamenalo Irsko (o 26,1 procenta) a Litva (o 16,6 procenta). Naopak nejvíce vzrostl maltský průmysl (o 12,5 procenta).

Stavebnictví kleslo skoro o sedm procent

Stavební produkce v dubnu meziročně klesla o 6,4 procenta. Meziměsíčně byla nižší o 3,4 procenta. Stavební úřady vydaly meziročně o 10,9 procenta stavebních povolení méně a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 14,1 procenta.

„V dubnu stavební produkce zrychlila svůj meziroční pokles a byla nižší o 6,4 procenta. K tomuto poklesu přispěly oba její segmenty,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

Počet zahájených staveb bytů meziročně klesl o 24,6 procenta a dosáhl počtu 2685 bytů. Počet dokončených bytů meziročně naopak vzrostl o 40,6 procenta (4264 bytů).

Ondřej Boreš ze společnosti Velux očekává, že nová bytová výstavba bude stagnovat. „Hlavní brzdou rozvoje bytového fondu v České republice jsou v současnosti drahé hypotéky a vysoká inflace. Ty vedou k tomu, že řada domácností odkládá nákup nového či rekonstrukci stávajícího bydlení. Český bytový fond proto stále zůstává zastaralý,“ uvedl Boreš.