Mark Koenig odchází od soudu v Houstonu

Mark Koenig odchází od soudu v Houstonu | foto: Reuters

Prezidenti Enronu falšovali výsledky, řekl soudu šéf

  • 1
Bývalí generální ředitelé zkrachovalého Enronu manipulovali se zisky. Chtěli tak docílit růstu ceny akcie energetického gigantu, který byl svého času sedmou největší firmou v USA. U soudu to řekl bývalý manažer Enronu, který měl na starosti vztahy s investory.

Mark Koenig, který je rovněž obviněn z napomáhání spáchání trestných činů, je prvním svědkem v procesu s bývalými šéfy Enronu. U soudu prozradil, že Lay a Skilling se snažili nafouknout zisky tak, aby na každou akcii připadlo 34 centů. Dokonce to podle Koeniga pro ně bylo důležitější, než samotné řízení firmy.

Očekávání Wall Streetu tehdy bylo kolem 32 centů na akcii. Kdyby Enron překonal předpovědi analytiků, akcie Enronu by rázem získala na hodnotě. A to je snem každého manažera.

Lay a Skilling se cítí nevinní
Americký energetický kolos Enron byl několik měsíců před svým kolapsem v roce 2001 "tikající časovaná bomba". Uvedli to žalobci ve své úvodní řeči procesu s bývalým vedením Enronu, který začal tento týden v Houstonu.

ČTĚTE TAKÉ:
Nenenáviděnější muž amerického byznysu - profil K. Laye

"Zvnějšku se Enron jevil jako zářný příklad úspěšné firmy. Když se ale člověk podíval dovnitř, muselo mu být jasné, že to je s Enronem nahnuté," řekl soudu státní zástupce John Hueston.

Proces, který by měl udělat tečku za několik let se táhnoucí aférou Enron, sleduje celá Amerika. Skandál v Enronu, jehož manažeři kryli miliardové ztráty machinacemi s účetnictvím, po bankrotu firmy v roce 2001 připravil tisíce lidí o práci.

Další statisíce lidí přišly o úspory nebo důchody, když se z akcií Enronu, do nichž investovali, staly během pár dnů bezcenné cáry papíru. Celkem investoři přišli zhruba o 32 miliard dolarů (752 miliard korun). Následně se rozjela vlna podobných skandálů u dalších podniků nejprve v Americe a pak i v Evropě.

Obhájci zakladatele a bývalého generálního ředitele Enronu Kennetha Laye, který je společně s Jeffrey Skillingem, jenž ho na chvíli na ředitelském postu vystřídal, hlavním obžalovaným v celé kauze, vsadili na jednu kartu. "Krach není zločin, bankrot také ne," tvrdí obhájci s tím, že jejich klienti přiznávají svou zodpovědnost za pád kdysi sedmé největší firmy v Americe. Rozhodně však odmítají, že by se dopustili jakéhokoliv trestného činu.

Obhájci šéfů říkají, že podvody nekryli a o ničem nevěděli, protože nerozumějí účetnictví. Kenneth Lay je však ekonom, který přednášel i na univerzitě. I kdyby to tak bylo, je divné, proč by byli oba manažeři jmenováni do tak vysoké funkce s odměnami v milionech dolarů. Když, jak tvrdí, ničemu nerozumějí.

Všeho špatného se podle jejich obhájců měl dopustit bývalý finanční ředitel Enronu Andrew Fastow. Právě on měl krýt díry v účetnictví poté, co se Enron začal dostávat do ztrát a manažeři to ve snaze nepřijít o tučné bonusy a jiné výhody chtěli zamaskovat složitými transakcemi.

Fastow přiznal vinu a dohodl se s vyšetřovateli, že za své přiznání dostane trest maximálně deseti let vězení. Zároveň se stal klíčovým svědkem žaloby, který tvrdí, že Lay i Skilling o všem věděli.

Proces má trvat čtyři měsíce. Layovi a Skillingovi za spiknutí a zpronevěru hrozí mnohaleté tresty vězení a vysoké pokuty.

,