"Nenadskakuji nadšením, ale podoba, o níž se teď jedná, je akceptovatelná," řekla Marvanová. Propad státní pokladny by měl příští rok dosáhnout 114 miliard namísto kabinetem původně schválených 157 miliard. Ministerstvo financí v poslední verzi připravovaného návrhu splnilo většinu požadavků unionistů a lidovců. Navzdory tomu, že je schodek zhruba o čtvrtinu nižší, nejsou v něm "skutečné" úspory.
Opticky vypadá lépe hlavně díky nižší ztrátě konsolidační agentury, v níž se hromadí výsledky špatného hospodaření bývalých polostátních bank a podniků. Za tyto ztráty stát napřesrok zaplatí jen 18,6 miliardy korun namísto původně plánových 60 miliard.
Zbývajících 42 miliard se odsune na další roky. Unionisté trvají na zaplacení co nejnižšího schodku, protože nejsou spokojeni s prací a řízením agentury. "Pokud by se tato instituce odpolitizovala a zprůhlednila, mohou být skutečné ztráty nižší," říká šéf US Ivan Pilip. Práci agentury ostře kritizuje i Marvanová, výhrady má i ministr financí Bohuslav Sobotka.
Přibližně deset miliard korun se pak ušetří ve státním rozpočtu. Každé ministerstvo dostane o dvě procenta méně na své běžné útraty (nikoliv platy a investice). Státní pokladna tak uspoří přes dvě miliardy. Omezí se některé dotace: například na doly, zemědělství nebo podporu vývozu.
"Čistý schodek" státního rozpočtu, což je pojem, na němž si velmi zakládají unionisté (jde o výsledek hospodaření státu bez mimořádných příjmů například z privatizace či o vymáhání nedobytných zahraničních dluhů) a výdajů (zaplacení povodňových škod či ztráty konsolidační agentury) dosáhne 87,6 miliardy korun.
Tím vláda splní přání lidovců a hlavně unionistů, aby "čistý schodek" nebyl výrazně vyšší než letos, kdy dosáhne 82,5 miliardy korun. Propad naopak zvýší půjčka Evropské investiční banky na obnovu země po povodních. Ta se však nepočítá do zmíněného "čistého schodku", a tak unionistům nevadí. O rozpočtu bude večer jednat vláda, v neděli šéfové koaličních stran a v pondělí ho definitivně schválí kabinet.