Osm pivovarů zakazovalo hostinským prodávat pivo do ciziny. Do konce října s tím musejí přestat.

Osm pivovarů zakazovalo hostinským prodávat pivo do ciziny. Do konce října s tím musejí přestat. | foto: iDNES.cz

Pivovary nesmějí zakazovat hostinským vyvážet pivo

  • 12
České pivovary musí změnit smlouvy, ve kterých zakazují svým odběratelům vyvážet pivo do ciziny. Podle antimonopolního úřadu jsou taková ustanovení protiprávní. Osm pivovarů, kterých se chyba týká, ji musí do konce letošního října napravit, jinak s nimi úřad zahájí správní řízení.

Pivovary Staropramen, Platan, Regent, Pivovar Hols Vratislavice, Pivovar Nymburk, Budějovický měšťanský pivovar, DUP - družstvo Pelhřimov a Ferdinand určovaly především příhraničním zařízením, že nesmí vyvážet dodané pivo do ciziny.

"Přestože není pravděpodobné, že by jednotliví provozovatelé pohostinských zařízení usilovali o export piva do ciziny, jedná se o závažné porušení soutěžního práva," tvrdí mluvčí Úřadu pro hospodářskou soutěž Kristián Chalupa.

Některé pivovary už nedostatky napravily
"Jednalo se o historické ustanovení, nikdy jsme jej nevymáhali ani nekontrolovali, po upozornění úřadu jsme jej z obchodních podmínek vypustili," uvedla mluvčí Pivovarů Staropramen Michaela Trýznová.

Většinou ale pivovary namítají, že když jejich pivo vyvezou hostinští, do republiky už se nemusí vrátit sklo, navíc text na etiketách je většinou jen v češtině, což by mohlo za hranicemi vadit. Některé firmy přidávají ještě problémy s případnou reklamací v cizině.

"Jestli někdo to pivo vyveze a budou s tím problémy, je to na něm," podotkl ředitel družstva DUP, výrobce značky Poutník, Lubor Jedlička.

Městský pivovar Platan v Protivíně se podle ředitele Ladislava Rossmüllera snažil ustanoveními zabránit tomu, aby čeští odběratelé vozili jeho pivo do zahraničí, kde by mohli ohrožovat zájmy výhradního dovozce.

"Naše smlouvy jsme opatřili dodatky a nové znění distribuujeme všem odběratelům," řekl šéf pivovaru.

Stejně se zachoval i pivovar Regent. "Smlouvy jsme již předělali a úřadu to dali vědět. Noví zákazníci už to ve smlouvách nemají," uvedla ředitelka třeboňského pivovaru Hana Hadačová.

Malé pivovary bojují s Prazdrojem
Malé pivovary si úřadu stěžují také na výjimku, kterou loni dostal Plzeňský Prazdroj. (více zde) Antimonopolní úřad mu loni povolil, že může se svými odběrateli z řad restaurací uzavírat smlouvy o minimálním ročním odběru piva, maximálně však 70 procent piva, které vytočí.

Zbylých třicet procent má zůstat pro ostatní dodavatele.

Malé pivovary si ale stěžují, že restaurace tento limit nedodržují. Antimonopolní úředníci to ale neodhalili.



V Česku je v současnosti zhruba padesát průmyslových pivovarů. Více než čtyři pětiny tuzemského trhu ovládá sedm firem. V čele stojí Plzeňský Prazdroj, následují Pivovary Staropramen, Budějovický Budvar, Královský pivovar Krušovice, PMS Přerov, Drinks Union (Zlatopramen) a Starobrno.

Všechny domácí pivovary loni vyrobily 19,79 milionu hektolitrů piva.

,