Peněženky, pozor! Školní rok začíná

  • 3
V čem se liší školáci současní a ti, kteří usedali do stejné lavice před deseti lety? Většinu učebnic jim škola půjčí zdarma, sešity, penál či brašnu musí koupit ze svého, to se nezměnilo. Mnozí z nich však žádají k povinné výbavě navíc mobilní telefon, počítač s internetem či značkové oblečení. Útok na rozpočet rodin díky tomu zesílil. Dobrou zprávou je, že ceny školního vybavení oproti loňsku nestouply, leckdy lze dokonce pořídit určité věci levněji, a to hlavně díky konkurenci mezi hypermarkety.

Prvňáci se prodraží
Od první do deváté třídy stojí rodinu školák ve státní základní škole přes 400 tisíc korun, největší jednorázovou finanční "ranou" jsou prvňáci. Jejich rodiče odhadují náklady na vybavení do první třídy na tři až pět tisíc korun. Pokud jim pořizují vše nové, zaplatí za základní školní pomůcky zhruba okolo tisícikoruny, s dalšími dvěma až čtyřmi tisíci je třeba počítat na oblečení či psací stůl.

Od školy získávají děti v první třídě pomůcky za 200 korun. Co za ně dostanou, záleží především na šikovnosti školních hospodářek. V rodinách s více dětmi je sice zvykem vybavení dědit, ale pro první třídu to neplatí.

"U prvňáků se nestává, že by děti měly starší penály nebo tašky. Rodiče, a to i ti s nižšími příjmy, se snaží koupit dětem nové věci. Navíc penály se ani dědit nedají, protože je děti zničí. S taškami po sourozencích se setkávám až ve vyšších třídách," potvrzuje učitelka prvního stupně Eva Nekovaříková.

V dalších ročnících se už obvykle půjčují jen učebnice, ostatní hradí rodiče. Je proto na nich, zda sáhnou třeba pod nátlakem dětí po značkových, dražších věcech, nebo vyberou levnější, jež obvykle poslouží stejně dobře. Touha mnoha dětí chlubit se výbavou opatřenou známou značkou je přitom veliká.

"Není divu, když si spočítáte, kolik reklamy na ně denně útočí," říká psycholog Slavomil Hubálek. Odolávat dětskému tlaku je někdy obtížné, ale právě dnes mají rodiče dobrou příležitost vysvětlit, co je v životě opravdu důležité. "Děti by měly vědět, že konzumní způsob života je nebezpečný a v dospělosti rozhodně neústí ve štěstí," říká Hubálek.

Soukromé školy jsou dražší
Ještě více peněz si musí připravit rodiče, kteří děti posílají na soukromé školy. Na základních, kterých je v Česku pětašedesát, se školné pohybuje v průměru okolo sedmi až jedenácti tisíc korun za rok. Školní rok na jedné z necelých čtyř set privátních středních škol obnáší v průměru dvanáct až dvanáct tisíc šest set korun.

"Na řadě škol se částky pohybují v intervalech podle prospěchových a jiných kritérií. Dolní hranice intervalu se pohybuje od 500 do 50 tisíc korun, horní mez od 700 do 159 tisíc korun, to je ale skutečně ojedinělá hodnota," upřesnila Ludmila Růžičková z Ústavu pro informace ve vzdělávání.

Hypermarkety se vyplatí
Kdo chce při nákupu školní výbavy zaplatit co nejméně, měl by zamířit do hypermarketu, které letos přicházejí s nabídkou srovnatelnou či výhodnější než v minulých letech.

"Ceny školních potřeb zůstávají na loňské úrovni, navíc máme slevy 20 až 40 procent na nejžádanější potřeby: sešity, obaly, tempery, pastelky a bloky a některé typy kalkulaček," uvádí Iva Jirsová z marketingu obchodního domu Kotva. Podle mluvčí společnosti Ahold Lucie Cavina jsou například v Hypernově v akci až do 10. září se slevami 20 až 50 procent k mání nejen psací a rýsovací potřeby, ale i penály, brašny a kalkulačky.

Navíc v souvislosti s opožděným startem školního roku budou na některých místech zasažených povodní mimořádné akce prodlouženy až do poloviny září. "Pokud si dá někdo práci a nakupuje podle letáků pomůcky, které jsou právě v akci, může hodně ušetřit," potvrzuje maminka čtyř dětí Helena Grundmanová.