daně - ilustrační foto

daně - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Paušální daň na poslední chvíli. Dnes mají podnikatelé poslední šanci

  • 22
Drobní podnikatelé mají poslední šanci se přihlásit do systému paušální daně. Podat oznámení je možné nejpozději do pondělí 11. ledna včetně, a to zasláním přes datovou schránku, poštou nebo osobním doručením na podatelnu finančního úřadu, ten svoji otevírací dobu prodloužil.

K nově zavedené paušální dani se mohou přihlásit živnostníci a podnikatelé z řad OSVČ, kteří jsou neplátci DPH a mají roční příjmy z podnikání do jednoho milionu Kč. 

Do pondělního rána se k dani přihlásilo 37 394 živnostníků. Ministerstvo financí původně očekávalo, že se k dani připojí až 100 000 živnostníků. Ministryně financí na pondělní tiskové konferenci odhadla, že letos paušální daň využije maximálně 50 tisíc živnostníků.

Daň zahrnuje odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Pro letošní rok paušální daň činí 5469 korun za měsíc. Z toho 2976 Kč činí platba na důchodové pojištění, 2393 Kč na zdravotní pojištění a sto korun záloha na daň. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol. 

Po oznámení o využití daně by si měl následně podnikatel nastavit pravidelné měsíční zálohy 5469 korun a přerušit placení záloh na sociální a zdravotní pojištění.

Měsíční zálohy u paušální daně je třeba platit do 20. kalendářního dne každého měsíce. Podle přechodného ustanovení v zákoně ale platí jiná lhůta pro zálohu za leden 2021. V tomto případě je třeba lednovou zálohu zaplatit do 22. února.

Podle odborníků je paušální daň nejvýhodnější pro živnostníky s nižším výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku. Po přihlášení k paušální dani již nemohou podnikatelé uplatňovat žádné odčitatelné položky, slevy na dani, ani daňová zvýhodnění například na hypotéku nebo životní pojištění.

Komu se vyplatí paušální daň a s čím je třeba počítat

Doslova „ternem“ ale může být paušální daň pro mnohé OSVČ, resp. živnostníky, kteří uplatňují čtyřicetiprocentní výdajový paušál (např. autoři textů apod.). Například bezdětný živnostník s ročními tržbami 800 tisíc korun, který právě uplatňuje čtyřicetiprocentní paušál, díky přechodu na paušální daň ušetří na odvodech státu 7001 korun měsíčně čili 84 012 korun ročně. Pokud má jedno dítě, na které by jinak uplatnil slevu, pořád se mu přechod na paušální daň vyplatí, neboť měsíčně díky němu ušetří 5734 korun. Pokud má dvě děti, ušetří díky paušální dani 4117 korun,“ dodává hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády Lukáš Kovanda.

Manažerka daňového oddělení poradenské společnosti BDO Monika Lodrová upozornila, že paušální daň bude výhodná pro méně podnikatelů, než se původně očekávalo, kvůli zvýšení základní slevy na poplatníka od letošního roku. „Nicméně i tak zůstává hlavní výhodou tohoto režimu úspora administrativních nákladů,“ uvedla.

Podle daňového poradce ze společnosti Bredford Consulting Jana Bonaventury je paušální daň výhodná v zásadě pro ty, kteří platí ročně na daních a pojistném více než 65.000 korun. „Nejširší skupinou jsou živnostníci, kteří mají paušál 60 procent. Zde je hranice orientačně 550.000 korun. Dále ovšem záleží na tom, jaké mají odpočty,“ uvedl.

,