Počet padělků klesl o čtvrtinu, propadá se již čtvrtý rok v řadě

  • 0
V České republice bylo loni zadrženo 2 111 padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn, meziročně o 26 procent méně. Zároveň jde o čtvrtý meziroční pokles v řadě. Počet padělků českých bankovek a mincí meziročně klesl o 307 na 1 011. Padělků v cizích měnách bylo 1 100, meziročně o 432 méně.

Na dnešní tiskové konferenci o tom informoval člen bankovní rady České národní banky Vojtěch Benda.

„Počet zadržených padělků v České republice sice rok od roku klesá, ale riziko, že se falešné peníze mohou dostat do rukou někomu z nás, přetrvává. Proto bychom i nadále měli při hotovostních operacích věnovat platidlům, a to zejména bankovkám, dostatečnou pozornost,“ uvedl Benda.

Kvalita padělků české měny byla stejně jako v předchozích letech spíše nevalná. Většina českých bankovek byla loni vytištěna na inkoustových tiskárnách, celkem jich bylo 895. Na pětistupňové škále nebezpečnosti byly zadržené bankovky hodnoceny nejčastěji čtvrtým stupněm nebezpečnosti, tedy jako méně zdařilé.

Nejčastěji padělané jsou dlouhodobě tisícikoruny, dvoutisícikoruny a pětisetkoruny. Tisícikorun bylo zadrženo 647, dvoutisícikorun 180 a pětisetkorun 78. Nejvíce padělků bylo tradičně zadrženo v Praze. Hodnota zadržených padělků českých bankovek loni činila 1,18 milionu korun. Padělaných mincí bylo zadrženo osm, předloni to bylo 13 kusů.

Padělaná eura mají vyšší kvalitu

V případě zahraničních bankovek bylo loni zadrženo 814 padělků v eurech, nejčastěji padělaná je padesátieurová bankovka. V dolarech bylo zadrženo 237 padělků. Nejčastěji zadržené padělky byly stodolarové bankovky.

U padělků v eurech i dolarech je kvalita vyšší než u českých bankovek a mincí. Většinou jsou u eur i dolarů hodnoceny jako zdařilé, tedy na třetím stupni nebezpečnosti. „České bankovky a mince jsou v mezinárodním srovnání velmi bezpečné,“ uvedl Benda.

Padělatelům hrozí v Česku za zločin padělání a pozměnění peněz až osm let vězení. V případě organizované skupiny či značného rozsahu trestné činnosti je trest až desetiletý.

V České republice bylo ke konci loňského roku v oběhu přes 2,4 miliardy bankovek a mincí, což je meziroční nárůst o pět procent. Hodnota peněz v oběhu stoupla z předloňských 592 miliard na zhruba 616 miliard Kč. Z bankovek bylo nejvíce ke konci loňského roku tisícikorun, a to 141,2 milionu. Následují dvoutisícikorunové bankovky, stovky a dvoustovky. V případě mincí kralují peněžnímu oběhu koruny a dvoukoruny. Obecně podle statistik u mincí platí, že čím nižší hodnota, tím více kusů.

Koruna se padělala od začátku

V souvislosti se stoletým výročím vzniku československé měny dnes zástupci ČNB uvedli, že rukopisná evidence padělků z let 1919 až 1953 obsahuje zhruba 120 000 záznamů.

V případě prvních státovek vydávaných od července 1919 do února 1920 bylo zadrženo přes 105.000 kusů padělků. Ojediněle se padělky vyskytly ještě v roce 1945.

Důvodem jejich padělání nebyl podle ČNB jen finanční zisk, ale i politické důvody, jako například snaha poškodit nově vznikající stát. Padělání přitom usnadnila i nízká úroveň ochrany. Nejvíce rozšířeným padělkem pak byla státovka v hodnotě 500 korun, zadrženo bylo přes 60 000 kusů.

Při vzniku měny se přitom ve velkém objemu padělaly kolky na pravých bankovkách.