Prase divoké (ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Africký mor postupuje k hranicím. Stát zaplatí 3000 Kč za uhynulé prase

  • 17
Členové Ústřední nákazové komise se po jednání s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem shodli na vytyčení oblasti s intenzivním odlovem prasat divokých na severu Čech. Důvodem je africký mor prasat, který se šíří v Německu a Polsku a postupuje k českým hranicím. Odlov má riziko zavlečení nákazy do Česka snížit. Za odloveného divočáka vyplatí stát 2000 korun, za uhynulého zvýšenou odměnu 3000 korun.

Ministerstvo zemědělství odlov divočáků podpoří odměnami za jejich odstřel. Takzvané zástřelné má činit dva tisíce korun za kus. Resort navíc nabídne i vyšší odměnu za nálezy a odklízení uhynulých prasat ve vytyčené oblasti. Zatímco ve zbytku Česka činí nálezné dva tisíce korun, v zóně s intenzivním odlovem to bude tři tisíce korun. 

Zóna se rozprostírá na 1 500 kilometrech čtverečních ve Frýdlantském výběžku Libereckého kraje a ve Šluknovském výběžku Ústeckého kraje. Platit bude od 16. listopadu.

Zóna intenzivního odlovu divočáků se bude týkat Šluknovského a Frýdlantského výběžku na severu Čech. Zdroj: Ministerstvo zemědělství

Oblast je ze severu ohraničena česko-německou a česko-polskou státní hranicí mezi Hřenskem a Harrachovem ze západu na východ. Ve vnitrozemí vymezují oblast silnice mezi Harrachovem a Hřenskem, které vedou přes Tanvald, Jablonec nad Nisou, Liberec, Jablonné v Podještědí, Nový Bor, Děčín a Hřensko, píše ministerstvo zemědělství v tiskové zprávě. 

Prasečí mor je už v Sasku, v Česku hrozí stavby ohradníků i vybíjení chovů

„Nákazová situace v okolních zemích se zhoršuje hned u dvou nebezpečných chorob současně, a je tedy otázkou času, kdy se některá z nemocí znovu objeví na našem území,“ uvedl ve čtvrtek ministr zemědělství Miroslav Toman. Upozornil tak, že problémem není jen prasečí mor, ale rovněž ptačí chřipka.

Nákaza prasat africkým morem se vyskytla v poslední době již ve druhé německé spolkové zemi, a to po Braniborsku i v Sasku sousedícím se severozápadem Čech. Již dříve se nemoc objevila i v Polsku a dalších zemích v Evropě.

„Pokud jde o populaci divokých prasat v našich rizikových oblastech, chceme myslivce motivovat, aby ji co nejvíce snížili. Proto jsme se dnes dohodli na oblasti s intenzivním lovem divočáků a také na nově zavedeném zástřelném. Současně jsme v této oblasti zvýšili nálezné za uhynulá nebo sražená prasata,“ oznámil ve čtvrtek ministr.

Norci, ptáci, prasata

Státní veterinární správa (SVS) také zpracovala plán opatření pro případ výskytu afrického moru prasat (AMP) v Česku. „Už v minulosti při likvidaci AMP na Zlínsku se jako velmi efektivní ukázala kombinace intenzivního odlovu divočáků a neprodleného odklízení uhynulých těl s použitím pachových a elektrických ohradníků,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Ústřední nákazová komise ve čtvrtek jednala také o výskytu ptačí chřipky, která se v Evropě objevila například v Německu, Velké Británii či Nizozemsku. SVS kvůli tomu upozornila, že je nutné zamezit kontaktu volně žijících ptáků s chovanou drůbeží i s krmivem a napájením a hlásit podezřelé zhoršení stavu drůbeže nebo zvýšené úhyny.

Komise mluvila také o výskytu koronaviru v chovech norků v Dánsku a možném přenosu covidu-19 mezi člověkem a zvířetem. V Česku ale podle ministerstva chovy norků nejsou a koronavirus se u jiných zvířat v zemi nevyskytl.

,