Do obecních rozpočtů by mohlo přitéct více peněz. Ilustrační foto

Do obecních rozpočtů by mohlo přitéct více peněz. Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Obecní rozpočty dostaly šanci na více peněz

Městům a obcím svitla šance, že dostanou do svých rozpočtů víc peněz. Sněmovna poslala do druhého čtení návrh, který umožňuje dávat obcím peníze podle údajů z matrik. Zastupitelé totiž tvrdí, že města a obce přicházejí ročně o statisíce až miliony korun právě kvůli špatným údajům o počtech obyvatel.

Peníze do rozpočtu od státu dostávají samosprávy podle údajů Českého statistického úřadu. Počty obyvatel jsou podle starostů v řadě obcí podle údajů z matrik vyšší.

Ústecký kraj proto navrhl změnu zákona o rozpočtovém určení daní. Návrh, aby určujícím údajem byly informace matrik, podporuje i statistický úřad.

"Jsou dva údaje o počtech obyvatel, jeden má statistický úřad, druhý magistrát. Ministerstvo financí rozděluje peníze na základě statistiky," řekl již dříve ČTK náměstek ústeckého primátora a krajský zastupitel Jan Kubata z ODS.

V Ústí nad Labem žije podle údajů statistického úřadu téměř 94 000 lidí, podle evidence obyvatel jich je téměř 97 tisíc. "Rozdíl 3 tisíc občanů činí v příjmech 14 milionů korun, což se nám nelíbí. Ti lidé zde skutečně žijí, proto nevidím důvod, proč by město nemělo peníze dostávat," zdůraznil Kubata.

Používání údajů ČSÚ je dané předpisy. O rozdílech v počtech úřad podle informací z ústecké krajské pobočky ČSÚ ví, proto od roku 2001 doporučuje, aby se určujícím údajem staly informace o evidenci obyvatel z obcí a měst.

Základem údajů ČSÚ jsou data ze sčítání lidu, domů a bytů, které se konalo v roce 2001. Na to navazují informace z pravidelných statistických zjišťování. Rozdíly způsobily podle ČSÚ nedostatky při sčítání lidu, které nebylo důsledné, a to, že někteří lidé neplní svou ohlašovací povinnost při stěhování.

Ústí se snaží, stejně jako řada dalších měst, vylepšit příjmy v rozpočtu i přemlouváním okolních obcí, aby se ke krajskému městu připojily. Pokud by totiž mělo přes 100 tisíc obyvatel, zvýšily by se jeho příjmy od státu až o 140 milionů korun.

Poslanci také zkrátili lhůty pro projednání předlohy ve výborech. Existuje tak teoretická šance, že by novela mohla být schválena ještě do voleb.