Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nový zákon pomůže Čechům snadněji podnikat v zahraničí

  13:05
Pokud podnikáte ve službách a uvažujete o jejich příležitostném či stálém nabízení v ostatních zemích Evropské unie, můžete se od včerejška opřít o nový zákon o volném pohybu služeb. Ten přináší méně administrativy, sousední země však mají s jeho zaváděním zpoždění.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Evropská komise

Nová norma se snaží snížit co největší množství administrativních bariér, jimiž si jednotlivé státy obvykle chrání své domácí firmy, a zároveň zavádí několik novinek, které mají usnadnit živnostníkům i větším firmám podnikat za hranicemi.

Nově například cizí živnostenský úřad nebude moci vyžadovat po českém živnostníkovi ověřený překlad výpisu z rejstříku trestů, ale bude si muset zjistit sám od českých kolegů, že je podnikatel bezúhonný.

Pokud bude cizinec žádat o živnostenský list v Česku a místní úřad se do třiceti dnů k jeho žádosti nevyjádří, bude tato automaticky schválena. Jde o takzvanou proceduru tichého souhlasu.

Nikdo také nemůže požadovat, aby firma kvůli tomu, že chce dočasně poskytovat službu v cizině, zakládala v daném státě pobočku.

V praxi dostane podnikatel možnost se bránit

"Zákon o volném pohybu služeb vychází z evropské směrnice, která směřuje k vytvoření jednotného evropského trhu a maximálnímu sejmutí administrativních povinností z podnikatelů," říká náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa.

Na patnácti živnostenských úřadech začnou proto od ledna příštího roku fungovat takzvaná jednotná kontaktní místa, která by měla pomáhat Čechům, již budou chtít podnikat v zahraničí, a stejně tak cizincům, kteří přijdou za byznysem do Česka.

"Je to vstupní brána, která by měla podnikatelům pomoci zorientovat se v potřebných dokumentech k určitým službám jak u nás, tak v zahraničí," říká Jana Srbová, ředitelka odboru vnitřního trhu a služeb EU na ministerstvu obchodu.

Úředníci budou Čechům pomáhat řešit jejich spory

Podle ní by tato kontaktní místa měla pomáhat i Čechům, kteří se dostanou do sporu s nějakým úřadem v zahraničí a budou mít pocit, že jsou tam neoprávněně zahrnovány administrativou nebo s nimi úřad nechce komunikovat.

V jednotlivých členských zemích EU totiž budou fungovat obdobná kontaktní místa, která budou vyřizovat jak požadavky jednotlivých lidí, tak budou komunikovat se svými protějšky v zahraničí.

Tím by se měl systém zrychlit a postižení hlavně dostanou do ruky nástroj, jak se bránit. Problém však je, že zdaleka ne všechny členské státy EU již stačily směrnici o službách na vnitřním trhu do svého práva zavést. Česko v tomto ohledu patří k premiantům, ačkoli měla být směrnice implementována nejpozději do začátku příštího roku. Směrnice již funguje také například v Rumunsku, Maďarsku či v Dánsku.

"Už teď ale víme, že na Slovensku to bude asi nejdříve na konci příštího roku," říká Srbová s tím, že zatím není vše úplně dořešeno ani v Německu a Rakousku. "Nemají ale žádné vážné problémy, aby to v dohledné době nebylo dokončeno," dodává.

Více se otevře také český trh

"Možná si dám v létě německý nápis na auto a zkusím se podívat do Berlína. Ale spíše mám pocit, že by mě tam místní sežrali," říká bez obalu pražský malíř pokojů Ivan Čornej, jenž to za hranicemi již dříve zkoušel. Naráží tak na fakt, který přiznávají i úředníci, a to je snaha ze strany hlavně německých a rakouských úřadů o skrytou ochranu domácích firem.

Zároveň Čornej jedním dechem přiznává, že by se mu také nelíbilo potkávat ve "své" ulici malířská auta se slovenskou, rumunskou či bulharskou poznávací značkou.

To je však věc, na niž si budou muset tuzemští podnikatelé zvyknout. "Je to strana o dvou mincích. Češi sice budou moci snadněji do zahraničí, zároveň to přivolá konkurenci při poskytování služeb u nás," říká náměstek ministerstva obchodu Tlapa.

Obecně se na požadavcích například na uznávání kvalifikací nebo nahlášení podnikání v dané zemi nic nemění. Směrnice však dává do ruky nástroj, jak se bránit zbytečným obstrukcím.

Co mění nový zákon

– Dává možnosti, jak bojovat proti omezující administrativě v EU.

– Pokud úřad do 30 dnů nereaguje, znamená to, že s žádostí souhlasí. V ČR bude 15 míst, kde pomohou při komunikaci se zahraničím.

– Kontaktní místa mají také usnadnit cizincům vstup na náš trh.

Britská správa drah zveřejnila záběry z přejezdů

  • Nejčtenější

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory rozmanitosti. Podlehl tak tlaku, který se vůči němu v posledních měsících vyvinul na...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou z turistů nadšení. Vinaři na řeckém ostrově Santorini si například stěžují na to, že kvůli turismu...

21. července 2024

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přetáhnete stání zdarma? Zaplatíte i za něj. IKEA rázně řeší parkování

Obchodní centrum Homepark v Praze u obchodního domu IKEA na Zličíně zpoplatnilo další stání na svém parkovišti, kde často nechávali auta lidé dojíždějící do metropole. Těmto řidičům tak docházejí...

17. července 2024  15:14

Boeing s veletrhem avizuje dalekosáhlé změny. A získal první velkou zakázku

Po řadě krizí, které pošramotily reputaci Boeingu nyní letecký gigant oznámil svůj záměr provést transformační změny. Ty chce implikovat do továren i kultury společnosti na základě zpětné vazby od...

22. července 2024  20:58

Náš systém je křehký. Odborníci hodnotí největší IT výpadek v historii

Globální výpadek počítačů způsobený nepovedenou aktualizací softwaru společnosti CrowdStrike ovlivnil celý svět. Přestože jsou podle odborníků ztráty zanedbatelné, krach je varovným signálem pro...

22. července 2024

Zemědělci jsou v předstihu, žně již vrcholí. Úroda bude nejslabší za pět let

Příznivější meteorologické podmínky uplynulého týdne umožnily sklizeň napříč celou republikou. Podle zemědělců jsou žně ve srovnání s loňským rokem rychlejší. Podle odhadů však má být letošní sklizeň...

22. července 2024  17:39

Dobíjecích stanic pro elektroauta přibývá, ČEZ jich letos postavil téměř sto

Za první šest měsíců přibylo v České republice více než pět tisíc čistě bateriových elektromobilů, přes 1 500 pouze za červen. Stejně se rozrůstá i dobíjecí infrastruktura pro elektromobily. V prvním...

22. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...