Nový zákon pomůže Čechům snadněji podnikat v zahraničí

  13:05aktualizováno  13:05
Pokud podnikáte ve službách a uvažujete o jejich příležitostném či stálém nabízení v ostatních zemích Evropské unie, můžete se od včerejška opřít o nový zákon o volném pohybu služeb. Ten přináší méně administrativy, sousední země však mají s jeho zaváděním zpoždění.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Evropská komise

Nová norma se snaží snížit co největší množství administrativních bariér, jimiž si jednotlivé státy obvykle chrání své domácí firmy, a zároveň zavádí několik novinek, které mají usnadnit živnostníkům i větším firmám podnikat za hranicemi.

Nově například cizí živnostenský úřad nebude moci vyžadovat po českém živnostníkovi ověřený překlad výpisu z rejstříku trestů, ale bude si muset zjistit sám od českých kolegů, že je podnikatel bezúhonný.

Pokud bude cizinec žádat o živnostenský list v Česku a místní úřad se do třiceti dnů k jeho žádosti nevyjádří, bude tato automaticky schválena. Jde o takzvanou proceduru tichého souhlasu.

Nikdo také nemůže požadovat, aby firma kvůli tomu, že chce dočasně poskytovat službu v cizině, zakládala v daném státě pobočku.

V praxi dostane podnikatel možnost se bránit

"Zákon o volném pohybu služeb vychází z evropské směrnice, která směřuje k vytvoření jednotného evropského trhu a maximálnímu sejmutí administrativních povinností z podnikatelů," říká náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa.

Na patnácti živnostenských úřadech začnou proto od ledna příštího roku fungovat takzvaná jednotná kontaktní místa, která by měla pomáhat Čechům, již budou chtít podnikat v zahraničí, a stejně tak cizincům, kteří přijdou za byznysem do Česka.

"Je to vstupní brána, která by měla podnikatelům pomoci zorientovat se v potřebných dokumentech k určitým službám jak u nás, tak v zahraničí," říká Jana Srbová, ředitelka odboru vnitřního trhu a služeb EU na ministerstvu obchodu.

Úředníci budou Čechům pomáhat řešit jejich spory

Podle ní by tato kontaktní místa měla pomáhat i Čechům, kteří se dostanou do sporu s nějakým úřadem v zahraničí a budou mít pocit, že jsou tam neoprávněně zahrnovány administrativou nebo s nimi úřad nechce komunikovat.

V jednotlivých členských zemích EU totiž budou fungovat obdobná kontaktní místa, která budou vyřizovat jak požadavky jednotlivých lidí, tak budou komunikovat se svými protějšky v zahraničí.

Tím by se měl systém zrychlit a postižení hlavně dostanou do ruky nástroj, jak se bránit. Problém však je, že zdaleka ne všechny členské státy EU již stačily směrnici o službách na vnitřním trhu do svého práva zavést. Česko v tomto ohledu patří k premiantům, ačkoli měla být směrnice implementována nejpozději do začátku příštího roku. Směrnice již funguje také například v Rumunsku, Maďarsku či v Dánsku.

"Už teď ale víme, že na Slovensku to bude asi nejdříve na konci příštího roku," říká Srbová s tím, že zatím není vše úplně dořešeno ani v Německu a Rakousku. "Nemají ale žádné vážné problémy, aby to v dohledné době nebylo dokončeno," dodává.

Více se otevře také český trh

"Možná si dám v létě německý nápis na auto a zkusím se podívat do Berlína. Ale spíše mám pocit, že by mě tam místní sežrali," říká bez obalu pražský malíř pokojů Ivan Čornej, jenž to za hranicemi již dříve zkoušel. Naráží tak na fakt, který přiznávají i úředníci, a to je snaha ze strany hlavně německých a rakouských úřadů o skrytou ochranu domácích firem.

Zároveň Čornej jedním dechem přiznává, že by se mu také nelíbilo potkávat ve "své" ulici malířská auta se slovenskou, rumunskou či bulharskou poznávací značkou.

To je však věc, na niž si budou muset tuzemští podnikatelé zvyknout. "Je to strana o dvou mincích. Češi sice budou moci snadněji do zahraničí, zároveň to přivolá konkurenci při poskytování služeb u nás," říká náměstek ministerstva obchodu Tlapa.

Obecně se na požadavcích například na uznávání kvalifikací nebo nahlášení podnikání v dané zemi nic nemění. Směrnice však dává do ruky nástroj, jak se bránit zbytečným obstrukcím.

Co mění nový zákon

– Dává možnosti, jak bojovat proti omezující administrativě v EU.

– Pokud úřad do 30 dnů nereaguje, znamená to, že s žádostí souhlasí. V ČR bude 15 míst, kde pomohou při komunikaci se zahraničím.

– Kontaktní místa mají také usnadnit cizincům vstup na náš trh.

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Sencor svolává do opravy dva modely mobilní klimatizace, hrozí zkrat

Mobilní klimatizace Sencor, kterou společnost Fast ČR stahuje z trhu

Společnost Fast ČR, která je v tuzemsku autorizovaným distributorem spotřebičů Sencor, informuje o problému dvou modelů...

Farmářské trhy pod lupou veterinářů: rok od roku závad ubývá

Letošní kontroly veterinárních inspektorů odhalili celkem 18 procent pochybení...

V teplém počasí rizika spojená se stánkovým prodejem masných či mléčných produktů výrazně rostou. Veterinární...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz