Amazon přesune a zvětší české reklamační centrum. Slibuje 2 000 míst

  16:42aktualizováno  16:42
Koncem příštího roku by měl Amazon přesunout své reklamační centrum z Dobrovíze do Horních Počernic. V souvislosti s tím slibuje firma vznik dalších dvou tisíc pracovních míst. Stavbu haly ale ještě čeká schvalovací proces. Momentálně se řeší posouzení vlivu na životní prostředí EIA.

Dobrovízské logistické centrum Amazonu. | foto:  František Vlček, MAFRA

Amazon tak nyní poprvé oficiálně potvrdil informaci, o které se začalo mluvit letos v srpnu (více čtěte zde). Hala o ploše 40 tisíc metrů čtverečních má vyrůst v logistickém parku P3 Prague Horní Počernice. Ten se administrativně nachází na hranici Prahy a Středočeského kraje mezi dálnicemi na Hradec Králové a Liberec. Otevření haly je v plánu ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016.

Amazon v Česku

Co už funguje:

Od roku 2013 centrum vráceného zboží v Dobrovízi PRG1

Od června 2015 korporátní kancelář v pražských Dejvicích (více čtěte zde)

Od podzimu 2015 distribuční centrum v Dobrovízi PRG2 (více čtěte zde)

Co (ještě) nefunguje:

Česká verze webu (tedy Amazon.cz)

Logistické centrum v Brně (více čtěte zde)

Po otevření nového centra by do něj měla firma přesunout agendu a přibližně tisícovku zaměstnanců ze stávajícího reklamačního centra v pražské Dobrovízi, které funguje od roku 2013. Poté ho Amazon opustí.

Do nového centra by během nadcházejících tří let firma měla přijmout další dva tisíce lidí. Nové centrum vráceného zboží by nemělo nijak zvlášť ovlivnit nejvýznamnější českou budovu Amazonu - letos na podzim otevřené dobrovízské logistické centrum (více čtěte zde).

Do logistického centra jsme se podívali v prvních dnech provozu:

Amazon je globálně působící, původem americký e-shop. Česká verze zatím neexistuje, stávající dvě dobrovízská centra - starší reklamační a letos otevřené logistické - obstarávají zejména doručování zásilek objednaných z německé verze směřující zejména do Německa a okolních zemí (včetně Česka). Právě kvůli nárůstu objemů v této oblasti chce firma své pražské kapacity rozšiřovat.

Fotogalerie

Vzhledem k předchozím zkušenostem s novými stavbami Amazonu je ale na místě i po oficiálním oznámení používat slovní spojení „chce postavit“. Příprava staveb se totiž zpravidla komplikuje.

Amazon oznámil 22. října 2013, že otevře dvě velká distribuční centra v Česku - v Dobrovízi a v Brně. Zároveň oznámil stavbu tří obdobných hal v Polsku. Tři polské sklady Amazon skutečně otevřel na konci října roku 2014. Z českých v té době nestálo ani jedno distribuční centrum.

V Brně nakonec po několikerém odmítnutí zastupitelstva Amazon plány uložil k ledu. V Dobrovízi potom po předchozím odmítavém plebiscitu a následné dohodě s obcí centrum otevřelo letos na podzim. Tedy o rok později, než se plánovalo. Jak v Praze, tak v Dobrovízi přitom šlo o stavby v existujících průmyslových zónách.

Developer musí žádat o nová povolení

Tak je tomu i nyní. Developer P3 má sice ve svém logistickém parku již vydané stavební povolení, to se ale týká čtyř budov. „Nyní ho tak bude muset změnit na jednu budovu. „Proces je nyní ve fázi posuzování vlivu na životní prostředí EIA,“ potvrdil mluvčí developera Hynek Bartík.

A stejně jako předtím v Dobrovízi a v Brně, i nyní se části obyvatel plány nezamlouvají. Vznikla například facebooková iniciativa Amazon v Horních Počernicích nechceme. Mezi uváděnými argumenty proti vzniku haly se zmiňuje například obava ze zhoršení dopravní situace. „V období největší špičky bude dopravní zátěž plynoucí z provozu této nové budovy srovnatelná s plánovanou zátěží způsobenou čtyřmi již povolenými budovami,“ oponuje tomu ale generální ředitel developera Ian Worboys.

A do třetice podobnost s předchozími (ne)úspěšnými projekty Amazonu v Česku: stejně jako tomu bylo v Dobrovízi i v Brně, má i nyní Amazon na své straně vládu, která investici podporuje, zejména kvůli vzniku pracovních míst. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek proto na pondělním zasedání vlády předložil k podpisu memorandum o spolupráci s Amazonem. „Společnost Amazon se v minulých letech ukázala jako spolehlivý partner, jsem proto rád, že jsme se dohodli na další spolupráci,“ zdůvodnil Mládek (ČSSD) tento krok.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Mladí nechtějí pít to, co jejich rodiče, říká šéf Jägermeisteru

Jiří Štětina, ředitel Mast-Jaegermeister.

Chystané razantní zvýšení spotřební daně z lihu zdraží láhev lihoviny na pultech o deset až patnáct korun, odhaduje...

Další z rubriky

Mattoni mění orly u dálnic v umělecká díla, chce obejít silniční zákon

„Historie vody“ od Radka Smětáka se nachází u dálnice D35. „Zajímám se o...

Obří billboardy ve tvaru orlů Mattoni, které stojí podél českých dálnic, jejich vlastník postupně proměňuje v umělecká...

Sencor svolává do opravy dva modely mobilní klimatizace, hrozí zkrat

Mobilní klimatizace Sencor, kterou společnost Fast ČR stahuje z trhu

Společnost Fast ČR, která je v tuzemsku autorizovaným distributorem spotřebičů Sencor, informuje o problému dvou modelů...

Bankovní umělá inteligence hodnotí lidi i podle toho, jaký mají mobil

Ilustrační snímek

Odložených plateb a nákupů na splátky po internetu přibývá a spolu s tím rostou nároky na ověřování klientů v reálném...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz