Nováčci opravují DPH, nejvíc chyb má Česko

  • 13
Zákon o DPH stál poslance hodně nervů. Sněmovna o něm hlasovala ve spěchu, prezident ho nepodepsal a poslanci jeho veto přehlasovali na poslední chvíli. Zákon přijali a trápit se s ním začali podnikatelé. Zákon šitý horkou jehlou totiž obsahuje řadu chyb. Ty by měla nyní sněmovna odstranit.

Česko má chyb nejvíc
Novela ani ne půl roku starého zákona obsahuje asi dvě stovky změn. Česká republika ale není jediná, která musí zákon měnit. Podobně tomu totiž bylo ve většině ostatních nových členů Evropské unie.

Ti, stejně jako Česko, přijímali zákony ve spěchu a předpisy proto obsahují řadu nesrovnalostí a sporných výkladů. Žádná země ale nepotřebuje tolik zásahů jako Česko. Slovensko, Maďarsko, Lotyšsko nebo Estonsko připravují  přes 50 různých změn a opatření.

"Otázkou zůstává, zda Česká republika udělala nejvíc chyb, nebo má nejupřímnější ministerstvo,"  řekl Ian Glogoski z české pobočky PriceWaterhouseCoopers.

Hruška: Se zákonem si neví rady ani odborníci
Nový zákon o DPH českým podnikatelům pořádně zamotal hlavu. Ihned po přijetí se objevily kritické hlasy, které upozorňovaly na to, že  zákon se dá v řadě případů vykládat různě a nevědí si s ním rady ani podnikatelé, ani daňoví poradci.

"Problém je, že zákon pracuje s pojmy, které nedefinuje," uvedl Petr Hruška ze společnosti České daně.

Ministerstvo financí se sice snažilo uvést věci do pořádku, zřídilo například informační linku, ale podle Hrušky to je pořád málo. "Systémově se takto věci řešit nedají," řekl.

Rezort financí se nicméně snažil vyjít podnikatelům vstříc. Vyzval proto finanční úřady, aby tolerovaly chyby, které způsobil nedokonalý zákon.

"Finanční úřad ale může účetnictví firem zkontrolovat ještě několik  zpátky. To že je teď benevolentní, neznamená, že tomu tak bude i za rok nebo za dva," upozorňuje Hruška.

Sněmovna se na zákon chystá v říjnu
Nejzávažnější chyby by měly ze zákona zmizet do konce roku. Novela zákona je nyní ve sněmovně a poslanci by o ní měli hlasovat v říjnu.

"Tento návrh je sice krokem správný směrem, ale zdaleka neřeší největší problémy. Mezi ty patří zejména nevymezení či nepřesné vymezení  pojmů, se  kterými zákon operuje," komentuje Petr Hruška.

Podle společnosti České daně mohou způsobit nejasně definované pojmy řadu absurdních situací. Zákon například podle ní nedefinuje rozdíl mezi pojmy "konzultace" a "školení". Na školení se totiž podle Hrušky vztahuje 19procentní daň, v případě konzultace se DPH neodvádí.

"Jak před finančním úřadem obhájit, že nešlo o školení, ale konzultaci, je značně nejasné," uvedl Petr Hruška.

Zlevnit by mohly zoologické a koleje
Sněmovna bude zákon o DPH novelizovat v rámci zákona o správních poplatcích. Ten v úterý prošel druhým čtením. Kromě toho, že přeřazuje některé služby z 19procentní sazby do snížené pětiprocetní. Zlevnit by mohlo vstupné do muzeí, zoologických a botanických zahrad nebo do historických objektů. Levnější by mohlo být i ubytování na vysokoškolských kolejích.

"Novela zákona o DPH, která je nyní v poslanecké sněmovně, řeší řadu nejvážnější problémů, identifikovaných v průběhu účinnosti nového zákona," řekl iDNES tiskový mluvčí ministerstva Marek Zeman.  

,