Německá SPD vyhlásila válku kapitalistům

  14:22aktualizováno  14:22
V Německu začíná otevřená válka mezi vládní stranou SPD a některými investory. Politici totiž tvrdí, že někteří podnikatelé zavádějí do země kapitalistické manýry, ničí ekonomiku i zemi a hledí jen na zisk. Černé listině dominují banky Goldman Sachs a Deutsche Bank.
SPD,  Gerhard Schröder, Franz Müntefering (c) profimedia.cz/corbis

SPD, Gerhard Schröder, Franz Müntefering (c) profimedia.cz/corbis - Německý kancléř Gerhard Schröder a předseda sociálnich demokratů Franz Müntefering na snímku z roku 1999. | foto: Profimedia.cz

V čele seznamu takzvaných kobylek, jak investory označil šéf strany Franz Müntefering, je také známá investiční skupina Kohlberg Kravis Roberts (KKK), uvedly listy Financial Times a The Wall Street Journal Europe.

Pozorovatelé: Kampaň může vést k atentátům
Spor mezi vládnimi politiky a německými podnikatelskými kruhy se vyhrotil o víkendu.

Podnikatelé ostře kritizovalio nedávné protikapitalistické výroky šéfa sociálních demokratů Franze Münteferinga, hlavního spolupracovníka kancléře Gerharda Schrödera. Někteří pozorovatelé se dokonce obávají, že by antikapitalistická kampaň vládní strany mohla znovu vyvolat vlnu atentátů na firemní šéfy, jako v 70. letech.

"Někteří finanční investoři se neobtěžují myslet na lidi, jejichž pracovní místa ničí. Zůstávají v anonymitě, slétávají se na podniky jako kobylky, všechno zničí a odtáhnou dál," řekl šéf sociálních demokratů před dvěma týdny. Prohlásil také, že nikdo by neměl vydělávat více než desetinásobek mzdy pokladní v supermarketu.

Kapitalistické manýry?
Pracovníci aparátu SPD pak vypracovali interní seznam 12 firem, které do Německa "zanášejí kapitalistické manýry" a důrazem na krátkodobé zisky ničí německou ekonomiku a zaměstnanost.

Na seznamu, který se nyní dostal do médií, figuruje kromě dvou velkých bank devět zahraničních investičních firem, mimo jiné Blackstone, CVC Capital nebo Apax, a jeden německý investiční fond.

Proti obvinění z "vysávání" německých firem se o víkendu řada postižených tvrdě ohradila a upozornila, že kampaň SPD odradí od investic v zemi. Někteří pozorovatelé se obávají, že výroky SPD mohou kvůli vlivu Berlína narušit postup tržních reforem v celé Evropské unii.

Předvolební body
Pozorovatelé upozorňují, že kampaní proti ziskovým motivům investorů si SPD posiluje šance na vítězství v nadcházejících klíčových volbách v největší německé spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Antikapitalistická rétorika má ohlas v širokých vrstvách a podle průzkumů tyto názory sdílejí dvě třetiny až tři čtvrtiny Němců.

Müntefering vyhlásil, že "přemrštěné zisky" finančních institucí "ohrožují demokracii". Spadeno má SPD zejména na největší německou banku Deutsche Bank, která propouští i přesto, že v poslední době vykazuje rekordní zisky.

Investoři: SPD je stejná, jde po zisku
Její šéf Josef Ackermann je se svými vysokými odměnami trnem v oku běžným zaměstnancům, jimž mzdy stagnují nebo klesají.

"Není to nic jiného než nestoudná předvolební kampaň. Ironií je, že Müntefering dělá právě to, z čeho viní kapitalistické investory - jedná v zájmu krátkodobého zisku bez ohledu na dlouhodobé důsledky," řekl listu Financial Times jeden z německých bankéřů.

Podnikatelé se diví, že vláda odstrašuje investory i poté, co byla minulý týden nucena výrazně snížit odhad letošního růstu ekonomiky.

Jedním z hlavních terčů protikapitalistické kampaně je KKR, která investovala v Německu za minulé desetiletí asi 8,5 miliardy eur. Dokument SPD zvláště útočí na zisk 225 milionů, který KKR spolu s Goldman Sachs inkasovala ozdravením firmy Wincor Nixdorf a prodejem jejích akcií na burze.

Informované zdroje však britskému listu řekly, že američtí investoři vytvořili investicí do Wincor Nixdorf 3300 nových pracovních míst a prudký růst akcií firmy prospěl drobným německým akcionářům.

Zpět do 70. let a ještě dál
Vyvolávání nenávisti vůči kapitalistům začíná podle pozorovatelů připomínat 70. léta, kdy krajně levicové gerily zaměřily své útoky na podnikatele.

"Jestliže se útočí na lidi z jednotlivých firem, neměli bychom být pak překvapeni, když si nějaký pomatenec začne hrát na Frakci Rudé armády (RAF)," varoval firemní konzultant Ronald Berger týdeníku Der Spiegel.

RAF podnikala atentáty na státní činitele a firemní lídry. Její obětí se například v roce 1977 stal podnikatel Hanns-Martin Schleyer a v roce 1989 tehdejší šéf Deutsche Bank Alfred Herrhausen.

Populismus SPD si ale vysloužil ostrou kritiku. Kampaň spuštěná vládní německou stranou SPD proti kapitalismu a finančním investorům připomíná svým stylem protižidovské kampaně v Německu 30. let, napsal komentátor britského listu Financial Times Wolfgang Munchau. Známý publicista naznačil, že investoři by nyní do Německa raději chodit neměli.

Autor:

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Bankovní asociace vítá plán vlády na vytvoření Národního rozvojového fondu

ČSOB - ilustrační snímek

Česká bankovní asociace přivítala plán vlády na vytvoření Národního rozvojového fondu, do kterého by přispívaly banky...

Prodej nemovitostí se vleče, na kupce bytu lidi čekají i půl roku

Dům v Lidické ulici v Praze, ve kterém vlastní byt Stanislav Gross s manželkou...

Prodat byt v Česku je stále těžší. Téměř ve všech regionech se oproti loňsku prodloužila doba inzerce. Na kupce si...

Českému hokeji se změna dresu vyplácí, firmy však stále parazitují na znaku

Čeští fanoušci se radují z gólu.

V červnu loňského roku představil Český hokej kompletní změnu vizualizace a designu včetně podoby dresů národního týmu....

Najdete na iDNES.cz