Nejvíc zlata je pár metrů pod Manhattanem

  • 20
Největší koncentrace zlata na světě je přímo v srdci New Yorku. V nedobytném trezoru vytesaném ve skalním podloží Manhattanu ukrývá Federal Reserve Bank of New York přes čtvrtinu oficiálních zlatých rezerv světa.

"Je to největší akumulace zlata na jednom místě na světě," říkají zaměstnanci banky.

Kdo by ale hledal trezor jako z filmů s radou Vacátkem, byl by zklamán. V newyorském podzemí 25 metrů pod úrovní ulice a 15 metrů pod hladinou oceánu je trezorem dno třípatrového bunkru, jehož rozlehlá hala je rozdělená do kójí jako ve sklepech českých činžáků.

S tím rozdílem, že místo obvyklého harampádí je v nich úhledně poskládáno přes sedm tisíc tun zlata v podobě zlatých cihel. Do trezoru vede jediný vchod, který ovšem nemá dveře. Aby byla zajištěná prý absolutní bezpečnost, uzavírá místnost bezmála tři metry vysoký 90tunový ocelový válec o průměru přes tři metry.

Jeho pootočením o 90 stupňů se objeví průchod. Když se otočí zpět, válec mírně ve svém 140 tunovém rámu poklesne a trezor neprodyšně uzavře. "Jako když zasunete špunt do láhve," říkají pracovníci banky.

Skalní trezor je pro jistotu ještě obezděn ocelí vyztuženým betonem. Samozřejmě, že vše jistí i nejdokonalejší elektronika, trezor samotný i přístupová cesta k němu jsou pod soustavným dohledem kamer, každý, kdo se ke zlatu blíží, se musí ozbrojené stráži prokázat příslušným povolením.

V případě poplachu se uzavře nejen trezor, ale během jediné sekundy i všechny vchody do banky. Další bezpečnostní opatření ale ostraha už neprozradí.

Zlato za biliony korun
V kójích oddělených železnými mřížemi je poskládáno na 575 tisíc zlatých cihel té nejvyšší, 99,5procentní ryzosti. V dnešní tržní ceně to představuje asi 94 miliard dolarů, tedy kolem 2,5 bilionu českých korun. Jinými slovy takřka trojnásobek příjmů českého státního rozpočtu na příští rok.

Zlato v newyorském podzemí nenáleží až na malé výjimky Spojeným státům. Banka zde střeží zlaté poklady 60 centrálních bank cizích zemí a mezinárodních měnových institucí. Komu konkrétně cihly patří, ale banka nesmí prozradit, identitu vlastníků údajně zná jen několik jejích zaměstnanců. Soukromé zlato v bance být nesmí.

11. září se trezor ani nezachvěl
Klienti volí trezor v centru finanční čtvrti New Yorku především kvůli bezpečí. Když například před třemi lety jen pár ulic odtud teroristé zasáhli Světové obchodní středisko a oba jeho mrakodrapy se zřítily, trezor se ani nezachvěl, vzpomínají zaměstnanci banky. Přesto ho uzavřeli a ukončili veškeré práce se zlatem, protože budovu banky využili záchranáři jako polní lazaret.

Práce se zlatem vyžaduje vedle jednoznačné registrace každé cihly také jejich dokonalé zvážení. Proto trezorovému sálu dominují elektronické váhy s přesností tisíciny troyské unce, tedy asi 0,03 gramu.

Vážení i přeprava cihel o hmotnosti v průměru 12,5 kilogramu je ovšem namáhavá a svým způsobem nebezpečná práce. I proto má personál na nohou speciální boty s magneziovým svrškem, který odolá i padající cihle.

Zlato - ilustrační foto