Lidé z obav o hladký návrat domů začínají rušit už objednané zájezdy. Ilustrační foto.

Lidé z obav o hladký návrat domů začínají rušit už objednané zájezdy. Ilustrační foto. | foto: AP

Náhrady za ztráty kvůli sopce chtějí i cestovky a hotely. Celkem půl miliardy

  • 55
Seznam oborů, kterým by měl stát či EU pomoci kvůli výbuchu islandské sopky, je opět bohatší. Po leteckých společnostech chtějí kompenzace také například cestovní kanceláře, ale i hotely, restaurace či prodejci suvenýrů, kteří přišli o část tržeb. Celkem by stát měl zaplatit až půl miliardy.

"Když Evropská unie řekla, že podpoří letecké společnosti, je logická pomoc i cestovnímu ruchu," řekl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura. Podle něj by jinak podnikatelé v cestovním ruchu o peníze nežádali.

Dvě asociace cestovek – Asociace cestovních kanceláří (ACK) a AČCKA – se však liší v odhadech velikosti škod. ACK odhaduje přímé i nepřímé škody na 120 milionů korun, AČCKA až na 450 milionů korun.

Kdo chce peníze

Aerolinky
EU naznačila, že je připravena leteckým společnostem pomoci, někteří dopravci už o pomoc zažádali. ČSA a Letiště Praha odhadují škody na 200 milionů korun, Travel Service na 73 milionů.

Cestovní kanceláře
Vznikly jim škody za prodloužení pobytů klientů v zahraničí i za zrušené zájezdy. Odhady od 50 do 450 milionů korun.

Hotely
Přišly o klienty, kteří nepřiletěli, škody odhadují na 300 milionů.

Restaurace a prodejci suvenýrů
Kvůli popelu měli prázdnější lokály a menší tržby.

"Přímé škody odhadujeme na 50 milionů korun, zbytek jsou nepřímé škody například za později zrušené zájezdy," řekl Jan Papež z ACK. Podle něj je téměř půlmiliardová výše škod, kterou vyčíslila konkurenční asociace, absurdní.

Ministerstvo financí: Je to málo reálné

Cestovky ve středu jednaly s ministrem pro místní rozvoj Rostislavem Vondruškou. Ten zatím neslíbil konkrétní pomoc, bude se ale snažit pro podnikatele zajistit určitou formu státní pomoci.

"V tuto chvíli ministerstvo požádá vládu o mimořádnou finanční pomoc, která podpoří cestovní ruch v souvislosti se škodami způsobenými sopečným prachem," uvedl Vondruška. Ministerstvo nejdříve připraví analýzu škod.

Případná výplata peněz ale zdaleka není jistá. "Vidím to jako málo reálné, měli by říct, odkud se ty peníze vezmou. Debatě na toto téma se ale nebráníme," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Cestovní kanceláře dostaly navíc od Vondrušky slib, že cestovní ruch bude mít od státu "trvalejší a systematičtější podporu". Jak by taková pomoc měla vypadat, není zatím zcela jasné.

Obě strany musí ale nejprve připravit způsob, jakým se případná pomoc bude rozdělovat a kdo na ni bude mít vůbec nárok. "Chceme jasná nekorupční pravidla, aby si firmy nevymýšlely ve svých nárocích. Měly by naprosto otevřít karty," dodal Okamura.

Oslovené cestovní kanceláře tvrdí, že by případné pomoci určitě využily. "Chtěli bychom uhradit přímé škody, které nám vznikly. Nepřímé se nedají ani vyčíslit, prodej tím je poškozený dosud," říká šéf Exim Tours Ferid Nasr.

Naráží tak na fakt, že se prodej zájezdů po výbuchu sopky výrazně zpomalil a lidé navíc z obav o hladký návrat domů začínají rušit už objednané zájezdy. Stejný trend zaznamenávají i letecké společnosti.

Profitovat na tom může naopak domácí cestovní ruch nebo země, kam jezdí lidé na dovolenou autem, například Chorvatsko. Na "sopečné krizi" navíc některé firmy z cestovního ruchu už vydělaly – především autobusoví a železniční dopravci nebo autopůjčovny.

Největší škody napáchala sopka hlavně hoteliérům a cestovkám, které se zabývají příjezdovou turistikou. Hotely, které jsou členy ACK, vyčíslily škody na 300 milionů korun.

Po státu chce peníze i Asociace hotelů a restaurací – hospodští prý měli kvůli sopečnému prachu prázdnější lokály.

České aerolinie ani Letiště Praha stát o pomoc kvůli výbuchu sopky nežádají, přestože tak chce učinit řada aerolinek napříč celým kontinentem. Evropská unie má řešit případnou pomoc leteckým společnostem příští týden.