Nabídka vín je velká, ceny ale neklesly

  • 2
Po vstupu do Evropské unie obchody zavalí kvalitní a levná vína. Taková byla předpověď a zároveň varování tuzemským vinařům. Skutečnost je po dvou měsících trochu jiná. Zákazníci si skutečně mohou vybírat, výrazný pokles cen se ale nekonal.

 "Určitě je větší nabídka. A nejen ze západní Evropy nebo zámoří, ale i z Bulharska a Rumunska," říká Jana Havlíčková z Carrefouru.

Víno ale  zlevnilo jen mírně a nabídka roste především ve velkých obchodech u vín do sta korun.

"Lidé zkoušejí nová vína, která by si předtím nekoupili. Masovou záležitostí jsou vína okolo sedmdesáti až sta korun, stejně jako ve světě," říká Tomáš Beseda z Národní banky vín.

"Vstup do unie přinesl hlavně rozkolísání cen. Na svoji normální úroveň se ceny teprve dostanou, musí se ustálit. Na to jsou dva měsíce málo," říká Dalibor Šebela z Bohemia Sektu.

Moravská vína jsou jistotou
"Nováčci na trhu se musí podbízet, a to i cenou," dodává. Stejné nebo velmi podobné ceny zůstávají u vín vyšších kategorií a moravských.

"Na moravská vína obchodníci slyší. Stejně nebo lépe se prodávají, pro lidi jsou jistotou, ne experimentem jako některá zahraniční," říká Jindřich Sobota z vinařské společnosti Soare.

Tuzemští vinaři přesto neponechali nic náhodě. "Více se snaží, mají větší nabídku," říká Havlíčková.

"Větší aktivita hlavně menších vinařů vidět je patrná, už nenabízejí jen na Moravě, ale jsou vidět se svými víny i v Praze,“ dodává Beseda.

Velké společnosti i známá vinařská jména se do masového trhu trhu zakousla s novou vervou. Soare vsadilo na Víno Valtice, které je podle lidí ze společnosti nadmíru úspěšné právě proto, že jde o moravské víno i hrozny.

Bohemia Sekt v tuto chvíli začíná do obchodů dodávat svou novou řadu Chateau Bzenec, u které moravský původ také zdůrazňuje. Obě řady se drží v ceně okolo sedmdesáti korun za lahev.

"Jako přijatelná se jeví cena do 99 korun, za tu se nejvíce prodávají. Připravujeme další tři řady, které v nejbližší době dáme na trh," říká Sobota ze Soare.

Vína prodává i Stock
Miloš Michlovský, pojem mezi moravskými vinaři a šlechtiteli, spojil svá vína se silou distribuce největší likérky v zemi, plzeňského Stocku. Ve velkoprodejnách se objevil jeho Král vinohradu za necelých sedmdesát korun.

Přitom Michlovského víno do té doby nebylo možné koupit pod 120 korun. „Pokud chci růst a využít nově postavený provoz, musím se otáčet. Proto jsme se dohodli se Stockem,“ říká Michlovský.

Dovozci se nyní soustředí především na restaurace a vína vyšší kategorie. Ta levnější si obchodní řetězce dokážou zajistit bez zprostředkovatelů díky svým nadnárodním vlastníkům levněji. I tak dovozci také zlevnili.

"Zhruba o deset procent. Nabídka je teď opravdu velká. Levná cena a zahraniční původ sice nemusí znamenat kvalitu, ale tím se prostě musí každý prokousat," říká Linda Krameriusová z Vin de France, dovozce francouzských a bulharských vín.


Témata: Evropská unie