Český důchod lze pobírat i v zahraničí. Vyjít s ním je ale těžké.

Český důchod lze pobírat i v zahraničí. Vyjít s ním je ale těžké. | foto: Profimedia.cz

Na důchod u moře je třeba začít šetřit

  • 10
Odpracovat si své a na stáří se přesunout k moři. Sen, který realizují mnozí občané západních států, je prozatím Čechům vzdálen. Alespoň pokud nemají úspory, z nichž by pobyt v teplých krajích financovali. Z peněz od České správy sociálního zabezpečení by většina vyžila jen těžko.

Průměrný důchodce bude od příštího roku pobírat 9111 korun. V přepočtu asi 340 eur stačí na vyžití v Česku, těžko si lze ale představit, že český důchodce z této částky zaplatí bydlení u moře a ještě si bude užívat.

Průměrná mzda v Česku se pohybuje kolem 22 tisíc hrubého (více zde ). To je v přepočtu něco kolem 800 eur.  V zemích bývalé patnáctky to bylo v roce 2005 podle údajů Eurostatu přes tři tisíce eur.

Čechů, kteří si nechávají penzi vyplácet na zahraniční účet, je přes 43 tisíc. Není velkým překvapením, že nejvíc důchodů směřuje na Slovensko - přes 12 tisíc. Zhruba 10 tisíc důchodců si nechává důchody vyplácet na polský účet. Několik tisíc lidí si nechá důchod posílat také do Německa, Švýcarska, Rakouska či Spojených států.

Češi si mohou nechat posílat důchod do kteréhokoli státu Evropské unie. To platí i pro občany ostatních států Unie. Jinak je tomu v případě třetích zemí. Pokud nemají s Českem uzavřenou smlouvu, záleží jen na nich, zda důchod vyplatí, či nikoliv.

Problematické Rusko
Dvoustranné smlouvy má Česko uzavřené s celou řadou států. Kromě EU je to například Kanada, Chile, Srbsko a Černá Hora, Švýcarsko, Turecko či Ukrajina a také Rusko. Právě případ ruské smlouvy, která byla uzavřena v prosinci roku 1959, vzbudil nedávno mediální rozruch. Nárok na český důchod totiž automaticky získává každý občan Ruské federace, který má trvalý pobyt v Česku, a to bez ohledu na to, zda tu pracoval, či nikoliv.

Podle mluvčího ministerstva práce Jiřího Sezemského není v současné chvíli možné odhadnout počet udělených trvalých pobytů, a není tedy možné ani vyčíslit finanční náročnost, kterou by vyplácení penzí ruským občanům pro Česko mělo.

Ruská smlouva byla uzavřena se Sovětským svazem. Ostatní ale již byly vypovězeny a případně nahrazeny jinými dohodami, což je i případ Ukrajiny, se kterou Česko podepsalo smlouvu v roce 2001. Vláda se chce pokusit vypovědět i problematickou dohodu s Ruskem, uvedl Sezemský.  

Kde v cizině tráví čeští senioři důchod nejčastěji
Stát Počet důchodců
Slovensko 12 546
Polsko 10 947
Německo 6 246
Švýcarsko 2 120
Kanada 1 848
Bulharsko 1 769
USA 1 431
Rakousko 1 353
Řecko 813
Švédsko 603
... ...
Celkem  43 080
Zdroj: MPSV, (ke 30. 6. 2007)

,