Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Stanislav Honzík, MAFRA

Češi berou 29 tisíc. Bonusy ještě letos vyženou mzdy nad 30 tisíc

  • 192
Ve strmém růstu pokračovaly mzdy i ve třetím čtvrtletí. Češi mají v průměru na své výplatnici více než 29 tisíc korun. Meziročně si polepšili o 1840 korun. Většina lidí však na průměr přesto nedosáhne. Blíží se spíše mediánu, a tedy laťce 25 181 Kč.

Od července do září průměrné mzdy vzrostly o 6,8 procenta na 29 050 Kč. Po odečtení inflace si Češi polepšili o 4,2 procenta, uvedl Český statistický úřad.

Růst mezd potvrzuje výbornou kondici české ekonomiky. A také odráží pokračující bolesti firem se sháněním nových zaměstnanců. Lidí je málo, podniky proto musejí nabídnout výrazně lepší ohodnocení, aby vůbec někoho přilákaly a nemusely odmítat nové zakázky.

Na druhou stranu, někteří ekonomové čekali, že mzdy porostou ještě více. Mezičtvrtletně totiž růst oproti předchozímu kvartálu ochabl. Průměrné mzdy ve druhém kvartále dosahovaly 29 346 korun a meziročně rostly o 7,6 procenta.

V posledním čtvrtletí mohou nicméně mzdy díky chystanému vyplácení bonusů výrazně stoupnout a dostat se přes práh 30 tisíc korun. V posledním loňském čtvrtletí mzdy stouply na 29 320 korun. Letos jsou zhruba o dva tisíce vyšší.

Česko je montovna. Mohou za to pobídky Zemanovy vlády, říká ekonom

David Marek, hlavní ekonom Deloitte Advisory.

Rozhovor s Davidem Markem, hlavním ekonomem Deloitte.

Průměr ovšem neodráží situaci většiny národa. Většina lidí se blíží spíše mediánu - ten vzrostl na 25 181 Kč. Dlouhodobě také platí, že ženy berou méně. Muži 27 486 Kč, ženy 22 584 Kč. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 12 170 Kč a 45 740 Kč.

Vyšší mzdy akcelerují růst ekonomiky. „Vysoký růst mezd je vyvolán extrémně nízkou nezaměstnaností. Díky vyšším mzdám se navyšuje spotřeba domácností, což je hlavním faktorem růstu české ekonomiky,“ míní hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček.

Podle některých ohlasů je ale tlak na mzdy neúměrný vzhledem k tomu, že klesá produktivita práce českých zaměstnanců.

Růst mezd je neudržitelný, říkají ekonomové

Chcete výhodně investovat?

Porovnejte si nabídky na trhu online.

„Je jasné, že takto vysoký nárůst mezd je dlouhodobě neudržitelný. V současnosti dynamika mezd převyšuje dynamiku produktivity práce a zaměstnavatelé musí snižovat svou ziskovou marži, aby si své zaměstnance udrželi,“ říká Viktor Ziesel z Komerční banky. (čtěte také Východní Evropa přestává být levná. Mzdy rostou, efektivita pokulhává)

Také David Marek, hlavní ekonom Deloitte, považuje tempo růstu mezd vzhledem k produktivitě práce za neudržitelné. Podle něj navíc budou muset firmy dál přidávat i v příštím roce. „Vzhledem k tomu, že i příští rok bude ekonomika pokračovat v nadprůměrně rychlém růstu, tlaky na růst mezd nezmizí, naopak mohou dále sílit,“ říká.

Nejrychleji rostly mzdy v pohostinství a ubytování - o 10,3 procenta. „Důležitou roli sehrálo zavedení EET a ‚legalizace‘ příjmů zaměstnanců v tomto odvětví,“ vysvětlil Marek.

Mzdy ve zdravotnictví přidaly 9,7 procenta, ve veřejné správě 8,2 procenta. Naopak nejméně dostali přidáno zaměstnanci bank a pojišťoven (2,8 procenta). Jejich odbory také nedávno hrozily protesty. (čtěte Odbory bank a  pojišťoven hrozí stávkou)

Firmy si své vyšší (nejen mzdové) náklady kompenzují zvyšováním cen zboží a služeb. Podle Ziesela budou muset proti rostoucí inflaci opět zakročit centrální bankéři, kteří zvýší úrokové sazby. „Do konce příštího roku podle nás zvýší sazby čtyřikrát,“ uvedl.