Mladé víno Beaujolais přichází

  • 16
Je třetí listopadový čtvrtek - čas otevřít nové Beaujolais. Znalci tohoto padesát let starého fenoménu většinou o tomto mladém vínu mluví jak o nejlepší francouzské poválečné obchodní operaci či geniálním marketingovém tahu. Mladé víno se totiž pije odjakživa, ale prodat ho po celém světě na šedesát milionů lahví se zatím daří jen Francouzům.

Proč třetí čtvrtek v listopadu? Aby vinaři stihli víno dodat po celém světě a dalo se otevírat ve stejnou chvíli. To však platí až od roku 1985, kdy Francouzi určili třetí čtvrtek jako den, kdy běžný konzument může odšpuntovat lahev nového Beaujolais a obchodníci ho začnou prodávat.

Datum zpočátku nebylo pravidlem. Nejprve se vinaři z oblasti předháněli a bojovali o zákazníky, až pochopili, že na společném postupu vydělají více. Zpočátku se začalo prodávat 1. listopadu, ale s postupujícím rozmachem nového Beaujolais je nestihli všem zájemcům přivézt včas. Proto přidali další tři týdny.

To, že se to Francouzům vyplatilo, potvrzuje více než polovina prodaného Beaujolais v cizině. Jeho hlavními konzumenty jsou se skoro 9,5 milionu vypitých lahví Němci.

Zdatně jim sekundují Japonci a Američané, kteří stejné množství vypijí dohromady.
Mladé Beaujolais pochází z oblasti nedaleko Lyonu. Pěstuje se na 22,5 tisíce hektarech vinic ve více než tři a půl tisících vinařských statcích, jejichž průměrná velikost je šest a půl hektaru.

Beaujolais Nouveau je zásadně lisováno z modré odrůdy Gamay, která vyniká bílým moštem. Hrozny každoročně sbírá na čtyřicet tisíc česačů, a to zásadně ručně.

Přestože je v celé oblasti Beaujolais jediná odrůda, jsou mezi jednotlivými producenty rozdíly. Vycházejí zejména z toho, jak se o víno celý rok starají, a z jejich fortelu při zpracování vína.

O letošní Beaujolais měli vinaři původně strach, protože zpočátku počasí nepřálo. Nakonec se slunce na Francii usmálo, ale za kvalitní sklizeň zaplatili menším množstvím než v roce minulém.

Vinaři tvrdí, že letos představí víno se svěží barvou a třpytivým fialovým nádechem. Po ochutnání má Beaujolais mít plnou a lahodnou chuť a výraznější typickou ovocnou vůni. Znalci by měli ve vínu najít vůni lesních plodů, ostružin a sušených švestek.