ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Letošní rozpočet už je v minusu 44,7 miliardy, schodek bude dále růst

  • 91
Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy korun z únorových 27,4 miliardy korun. Loni ke konci března byl schodek 9,2 miliardy korun. Ve středu o tom informovalo ministerstvo financí. Sněmovna minulý týden kvůli dopadům šíření koronaviru zvýšila plánovaný letošní deficit rozpočtu ze 40 na 200 miliard korun.

Letošní březnový výsledek je nejhorší od roku 2010, tehdy skončil ke konci března rozpočet ve schodku 45,9 miliardy korun. Hospodaření rozpočtu očištěné o peníze z EU by v minulém měsíci podle ministerstva financí (MF) skončilo s deficitem 41,6 miliardy korun. V březnu 2019 by byl rozpočet ve schodku 6,2 miliardy korun.

Pro celý letošní rok je plánován deficit rozpočtu ve výši 200 miliard Kč. MF jej chce financovat především prodejem státních dluhopisů. 

„Zadlužení ČR na konci roku 2019 se snížilo z 32,6 procenta HDP roku 2018 na 30,8 procenta. To jen potvrzuje, že Česko má velký prostor pro fiskální opatření na podporu ekonomiky v současné mimořádné situaci. I kdyby to vedlo k výraznému růstu zadlužení s deficitem přesahujícím 300 mld. Kč (přes 5 procent HDP) v letošním roce, nebyl by to z pohledu zadlužení české ekonomiky problém,“ míní hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler.

Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 procenta HDP, říkají statistiky

Příjmy rozpočtu ke konci března meziročně stouply o 13 miliard na 377,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení stouply meziročně o 14,2 miliardy na 320,2 miliardy korun. Výdaje rozpočtu meziročně stouply o 48,5 miliardy na 422 miliard korun.

„Příjmy rozpočtu budou v průběhu roku výrazně ovlivněny propadem ekonomického výkonu doprovázeného poklesem zaměstnanosti a nižším než očekávaným růstem platů a mezd se značným dopadem zejména do inkasa daní a pojistného na sociální zabezpečení,“ upozornilo MF.

Zdroj: ministerstvo financí

Některá dosud přijatá opatření na omezení dopadů šíření koronaviru podle MF již ovlivnila příjmy rozpočtu v březnu. Například faktické prodloužení lhůty pro podání přiznání k dani z příjmů a zaplacení daně z 1. dubna na 1. července prominutím sankcí vedlo k meziročnímu propadu u daně z příjmů fyzických osob placené poplatníky o 36 procent na 4,7 miliardy korun. Inkaso daně z z příjmu právnických osob meziročně stagnovalo na 28,2 miliardy korun.

„Negativní dopad je vidět i na dani z přidané hodnoty. Ostatní položky byly v březnu dotčeny jen minimálně. Výjimkou je spotřební daň z tabáku, jejíž výběr výrazně vzrostl díky efektu předzásobení před zvýšením daňové sazby,“ uvedl ekonom Komerční banky František Táborský.

Miliardové nákupy ochranných pomůcek

Inkaso daně z přidané hodnoty pak podle MF pozitivně ovlivnil vyšší počet pracovních dnů a loňská únorová výplata mimořádné vratky, která tak snížila srovnávací základnu. Na DPH rozpočet ke konci března získal 66,4 miliardy korun, meziročně o šest procent více.

Růst platů končí, hlavně teď nepropouštět. Nový rozpočet má udržet místa

V případě výdajů se rostly především běžné výdaje, a to meziročně o 41,5 miliardy korun na 398,7 miliardy korun. Zvýšená potřeba ochranných pomůcek a dalšího materiálu v souvislosti s řešením pandemie koronaviru se pak podle MF projevila v neinvestičních nákupech a souvisejících výdajích státu, které stouply meziročně o 6,9 miliardy korun na 21,8 miliardy korun. „Jen v samotném březnu představovaly nákupy materiálu 5,3 miliardy korun, meziročně o 3,8 miliardy více,“ uvedlo MF.

Na sociálních dávkách stát vyplatil ke konci března 163,9 miliardy korun, meziročně o 15,1 miliardy korun více. Z toho na důchody putovalo 126,2 miliardy korun.

,