Mince ČNB připomene narození otce koněspřežky

  12:42aktualizováno  12:42
Česká národní banka vydala další z řady stříbrných pamětních mincí. Kovovou dvousetkorunu tentokrát věnovala dvěma jubilejím - 200. výročí zahájení výuky na pražské polytechnice a 250. výročí narození Franze Josefa Gertsnera. Rodák z Chomutova byl jednou z nejvýznamnějších postav české techniky.

Pamětní mince F. J. Gerstner | foto: ČNB

Gertsner se narodil 23. února 1756 v rodině německého řemenáře. Na pražské univerzitě začal se studiem filozofie, vyšší matematiky a hvězdářství. V roce 1781 odešel do Vídně, kde studoval medicínu.

Ta ho ale příliš nechytla a vrátil se k matematice a astronomii. Působil i na vídeňské hvězdárně. O čtyři roky později publikoval práci, ve které opravil zeměpisnou délku řady evropských měst a vysloužil si tím jmenování do Královské české společnosti nauk.

Gerstner se vrátil do Prahy a stal se uznávaným astronomem pražské hvězdárny. Kromě toho vylepšoval staré stroje, stavěl nové, hlavně pro hutě, radil podnikatelům ohledně přicházejících technických novinek.

Právě on doporučil založit samostatnou technikou univerzitu po vzoru pařížské polytechniky. Stavovská inženýrská škola v Praze byla díky němu přeměněna na Královské stavovské technické učiliště.

Prvním ředitelem předchůdce dnešního Českého vysokého učení technického byl Gerstner jmenován v roce 1803, polytechnika se otevřela studentům o tři roky později. Právě na půdě pražské techniky postavil Gerstner už v roce 1807 první parní stroj v českých zemích.

V té době dostal Gerstner do ruky životní projekt. Vyřešit dopravu mezi českými a rakouskými zeměmi, nejlépe vybudováním vodního kanálu spojujícího Dunaj s Vltavou. Výměna zboží těmito směry narůstala a umělý průplav se zdál být přirozeným řešením.

František Josef Gerstner se v rámci přípravy seznámil s regionálními podmínkami a dospěl k jednoznačnému závěru. Projekt je proveditelný, ale technicky velmi náročný, a tedy nákladný.  Při zamýšlené stavbě kanálu, poukazoval Gerstner, by bylo nutno překonat výškový rozdíl 200 až 300 sáhů (400 až 600 metrů) a na to by bylo třeba 310 propustí. Doprava kanálem by byla dlouhá a drahá.

Navrhl proto kompromis: kombinaci vodního kanálu a železnice. Jeho projekt "železné silnice" realizoval později jeho syn František Antonín jako první železnici na evropském kontinentě.

Projektu se ujal v roce 1821 a více než stokilometrová trasa byla dokončena o 11 let později. Mladší z Gerstnerů železnice budoval v celé Evropě, v Rusku například vystavěl první veřejnou parní železnici mezi Petrohradem a Carským Selem.

Za své zásluhy byl František Josef Gerstner v roce 1810 povýšen do rytířského stavu a o rok později byl císařským dekretem jmenován ředitelem vodních staveb v Čechách. Na počátku 20. let onemocněl a vzdal se profesury. Zemřel 25. července 1832 v Mladějově u Jičína, kam se uchýlil k rodině své dcery.

Autorem výtvarného návrhu nové mince je Vojtěch Dostál. Dvousetkoruna je vyrobena ze slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi. ČNB ji nabízí v běžném a špičkovém provedení, která se liší povrchovou úpravou a provedením hrany.

Minci lze zakoupit u smluvních partnerů ČNB, jejichž seznam banka zveřejnila na svých stránkách.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Česko předehnalo Západ. Na byt se u nás šetří nejdéle v Evropě

Klíče od domu

Dostupnost nového bydlení v Česku je ve srovnání s vybranými evropskými zeměmi druhý rok po sobě nejhorší. Nový byt...

KOMENTÁŘ: Když čínské dluhy překrývají jen další dluhy. Kdy to praskne?

Čínský prezident Si Ťin-pching na konferenci o projektu nové Hedvábné stezky v...

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla nejpomaleji od března 1992. Jak to, že nepanikaří burzy? Všichni čekají, že...

Pošta sice na pobočkách přijímá karty, složenky ale zaplatit nemůžete

Ilustrační snímek

Od začátku července mohou lidé na všech pobočkách České pošty (ČP) platit kartami VISA a MasterCard. Dlouho očekávanou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz