Miliony uprchlíků zlepší ekonomiku a trh práce EU, tvrdí komise

  21:11aktualizováno  21:11
Evropská komise ve čtvrtek uvedla, že tři miliony uprchlíků, kteří do roku 2017 přijdou do EU, pomůžou tamní ekonomice. Pokud budou migranti kvalifikovaní, hrubý HDP států osmadvacítky by se podle komise v roce 2017 mohl zvýšit o více než čtvrtinu procenta.

Migranti čekají na registraci na řeckém ostrově Lesbos. (24. října 2015) | foto: AP

Tři miliony běženců podpoří hospodářskou aktivitu EU a zlepší veřejné finance, naznačila ve čtvrtek ve své nejnovější ekonomické prognóze Evropská komise, uvedla agentura Reuters. Výkonný orgán Bruselu předpokládá, že do Evropy letos dorazí celkem milion azylantů, napřesrok to bude 1 500 000 lidí a v roce 2017 komise očekává příliv půl milionu migrantů.

Pokud polovina z nich azyl získá a tři čtvrtiny z nich budou zároveň v produktivním věku, pracovní síla v EU letos vzroste o 0,1 procenta. Pro roky 2016 a 2017 to má představovat 0,3procentní nárůst.

Uprchlická krize

Pokud budou migranti kvalifikovaní, hrubý domácí produkt států osmadvacítky by se podle komise v roce 2017 mohl zvýšit o více než čtvrtinu procenta. Když kvalifikovaní nebudou, tak o zhruba 0,18 procenta.

Běženci stojí desetiny procenta HDP

„Lze jen málo pochybovat o tom, že tam, kde migrace navyšuje pracovní sílu, je možné očekávat růst úhrnného HDP,“ uvádí komise. Dodává, že uprchlíci mají pouze malý negativní dopad na veřejné finance zemí EU. Náklady na běžence pro roky 2016 a 2017 mají pro deficit rozpočtu EU představovat čtyři setiny procenta k HDP celé Unie. Například pro Německo, které je cílovou destinací stovek tisíc běženců, půjde o 0,2 procenta HDP a více. V případě Švédska letos náklady na imigranty budou představovat 0,5 procenta HDP.

Podle německého ministra financí Wolfganga Schäubleho uprchlíci zatíží německý rozpočet částkou 20 miliard eur (asi 541 miliard korun), to představuje 0,6 procent HDP celé Spolkové republiky. „Co se finančních kroků týče, jsme schopni tuto výjimečnou výzvu zvládnout,“ řekl Schäuble.

„Situace je méně jasná, pokud jde o růst HDP na obyvatele,“ píše se ve právě. I kdyby migranti byli dle předpokladů pro Německo přínosem, komise očekává, že HDP na hlavu se v zemi příští rok sníží o 0,6 procenta. Při střednědobé prognóze bude v roce 2020 přepočet bohatství na jednoho občana Spolkové republiky stále menší, a to o 0,3 procentní body. Celkové bohatství ekonomického tahouna Evropy tak podle předpokladů komise nestoupne.

Eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Pierre Moscovici řekl, že potenciální přínos uprchlíků bude záviset na tom, jak dalece jsou členské země připraveny otevřít nováčkům své pracovní trhy. „Je to legislativní otázka. Pozitivní efekt nepřijde sám od sebe. Je na členských zemích, aby vynaložily snahu,“ řekl Moscovici.

Balkán na uprchlíky doplácí

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) ve čtvrtek snížila svoje odhady hospodářského růstu pro Chorvatsko, Maďarsko, Slovinsko a Řecko, uvedla agentura Reuters. „Masivní příliv uprchlíků přiškrtil veřejné finance a pracovní trhy,“ píše se ve zprávě banky.

Balkánské země jsou společně s Maďarskem tranzitní země pro vlnu běženců ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu. Banka také upozornila na vážnou ekonomickou újmu na Turecko, které se stalo hostitelskou zemí pro mnoho uprchlíků ze Sýrie, kteří buď zůstávají, nebo odcházejí do Evropy. V Turecku se v současnosti nachází dva miliony uprchlíků, do Řecka jich připlulo více než 580 tisíc.

Ne všechna tato zhoršení odhadovaného růstu souvisely s migrací, zmíněné země však nesou náklady na uprchlické tábory, bezpečnost a dopravu, aniž by jim plynul užitek v podobě nových pracovníků. Některé z nich ve výsledku žádají pomoc od EU.

Odhad růstu HDP členských zemí EU podle Evropské banky pro obnovu a rozvoj:

ZeměRůst 2015Růst 2016
Bulharsko1,82,0
Estonsko2,02,8
Chorvatsko0,90,5
Kypr1,01,7
Litva1,73,0
Maďarsko2,92,1
Polsko3,43,3
Slovensko3,13,2
Slovinsko2,32,0
Rumunsko3,53,7
Řecko-1,5-2,4

Nejčtenější

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Nejplastovější máte padáka. Tesco vyřadí výrobky, které přehánějí balení

ilustrační snímek

Společnost Tesco slíbila, že zintenzivní své úsilí v boji proti plastům na jedno použití. Jedním z opatření, které...

Další z rubriky

Práce jako pro Popelku. Divadla paruky potřebují, vlásenkáři ale chybí

vlásenkářka Jarmila Kamínková

Divadla hledají zkušené vlásenkáře. Ruční výroba paruk je náročná a filmový průmysl nabízí lepší finanční ohodnocení....

Peking oznámil nová cla. Vyhněte se Číně, vyzval Trump firmy

Donald Trump na summitu G20 v Argentině (2. 12. 2018)

Páteční večer rozvířila přestřelka mezi USA a Čínou. Peking nejprve oznámil nová cla na americké zboží ve výši 75...

Firmy dostanou dvojnásobek Ukrajinců, rozhodla vláda. Stále málo, míní Dlouhý

Ilustrační snímek

Od 1. září se bude postupně zvyšovat kvóta pro příjem kvalifikovaných pracovníků z Ukrajiny. Z nynějších 19 600 lidí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz