Po necelých třech letech se v mosteckých hnědouhelných dolech opět změní majitelé. Ilustrační foto

Po necelých třech letech se v mosteckých hnědouhelných dolech opět změní majitelé. Ilustrační foto | foto: KrajemUhlí.cz

Miliardář Tykač se chystá ovládnout zbytek mosteckých dolů

  • 33
Finančník a miliardář Pavel Tykač může už brzy výrazně posílit svůj vliv v tuzemském těžebním průmyslu. Podle informací MF DNES je totiž těsně před podpisem smlouvy na převzetí 50procentního podílu ve společnosti Czech Coal, v níž už druhou polovinu vlastní. Mostecká firma vlastní druhé největší hnědouhelné doly v Česku.

Ve firmě by tak po třech letech došlo opět ke změně majitelů. "Bez komentáře, v tuto chvíli jsou to spekulace," uvedl mluvčí Tykače Jan Chudomel.

K podpisu smlouvy by podle informací MF DNES mělo dojít 15. prosince a prodejní cena má být přibližně 10,3 miliardy korun. To je o něco více, než za kolik Tykač získal první polovinu. Za tu zaplatil podle dostupných informací celkem 10 miliard korun.

"Žádný termín zatím není jistý, ještě se jedná," sdělil ovšem jeden z lidí, který je s transakcí seznámen.

Majitelé, kteří Tykačovi prodávají svoji půlku dolů, jsou Petr Pudil a Vasil Bobela. Pro ně by měl být prodej akcií výhodný. Podle dostupných informací je to i důvod, proč oba kývli na Tykačovu nabídku, že jejich polovinu odkoupí.

"Nebudeme nic komentovat," vzkázal pouze MF DNES Pudil.

Pudil s Bobelou byli menšinovými vlastníky firmy už od roku 2005, dohromady ale měli jen 10 procent. Zbylých 40 patřilo Antonínu Koláčkovi a Luboši Měkotovi, kteří se rozhodli o tři roky později uhelný byznys zcela opustit. Své podíly tehdy převedli právě na Pudila s Bobelou.

Praní špinavých peněz

Cena transakce nikdy zveřejněna nebyla, údajně byla ale tehdy celá polovina oceněna na 10 až 11 miliard. To by znamenalo, že Koláček s Měkotou měli dostat každý zhruba 4,5 až 5 miliard, a to se splatností do roku 2013.

Kdo je Pavel Tykač

Jeden z nejbohatších Čechů začínal obchodem s počítači. V 90. letech ho proslavila firma Motoinvest, která skupovala akcie z kuponové privatizace.

Ovládla Agrobanku, Plzeňskou banku či CS Fondy, všechny ale nakonec zkrachovaly.

Miliardy vydělal na akciích. Mimo Czech Coal vlastní nemovitosti, lesy či apartmán ve Sv. Mořici.

Nynější prodej i druhé poloviny Tykačovi bude podle informací MF DNES znamenat, že Koláček s Měkotou dostanou peníze za své původní podíly doplaceny ihned. Také kvůli tomu podle zdroje blízkého transakci oba tlačili na to, aby se akcie Tykačovi prodaly.

Peníze se Koláčkovi s Měkotou mohou hodit – jejich hlavní majetek, řádově miliardy korun, je totiž už třetí rok zablokován na kontech ve Švýcarsku. Tamní prokuratura je a dalších pět lidí kolem investiční skupiny Appian obvinila z praní špinavých peněz.

Ty měly pocházet z divokého ovládnutí právě mosteckých dolů v polovině 90. let a později se měly přelít přes stovky účtů ve Švýcarsku a v daňových rájích.

Případ je nyní ve Švýcarsku u vyšetřujícího soudce, který by měl v dohledné době rozhodnout, zda podá obžalobu, anebo šetření skončí a odloží.

Podle některých právních názorů je přitom pravděpodobné, že Švýcarsko i v případě, že případ odloží, peníze bývalých uhlobaronů zkonfiskuje. Jejich majitelé by pak museli sami prokázat, jak legálně k penězům přišli.

Co bude dál?

Ovládnutí dolů Pavlem Tykačem může přinést další změny na energetickém trhu. Tykač je totiž zastáncem zvýšení cen hnědého uhlí, protože jeho zásoby docházejí a v nejbližších letech ho může být hlavně pro teplárny nedostatek.

Otázka také je, jak se bude dál vyvíjet vyjednávání s polostátní energetickou firmou ČEZ. Czech Coal usiluje už několik let o koupi její severočeské elektrárny Počerady, k dohodě ale zatím nikdy nedošlo. Jednání skončila definitivně loni na podzim, kdy zřejmě na základě žaloby od Czech Coalu proběhla mimo jiné v ČEZ a jeho Severočeských dolech razie antimonopolních komisařů Evropské unie.

"Pro nás je ovládnutí Czech Coalu Tykačem vlastně docela dobrá zpráva," uvedl jeden z manažerů ČEZ.

Podle něj bylo jednání s Czech Coalem komplikované, protože se většinou zvlášť jednalo s Tykačem a zvlášť s dalšími dvěma vlastníky.
Ovládnutí firmy Tykačem by podle manažera navíc mohlo mít i pozitivní efekt při jednáních v Bruselu. Tykač je totiž považován za drsného obchodníka, Pudil měl navíc v Bruselu dobré vztahy. Předsedá totiž evropskému sdružení těžařů Eurocoal.

Na druhou stranu je Tykač urputný bojovník. Dokladovat to lze na příkladu další hnědouhelné firmy, Sokolovské uhelné. Před lety uzavřel dohodu o získání podílu jednoho ze tří akcionářů této firmy, ostatní to ale zablokovali. Od té doby se vede v Sokolově o akcie lítá bitva.