Diskuze

PŘEHLEDNĚ: Měnová reforma v roce 1953, lístky zmizely a úspory s nimi

Obyvatelé Československa přišli během jediného dne o své úspory, často celoživotní. Před 65 lety, 1. června, spustili komunisté měnovou reformu, kterou za pomoci sovětských poradců připravovali od podzimu 1952. O přípravách však věděl jen úzký kruh vyvolených.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PK

Dalo se od komunistů čekat něco jiného než rozkradení země a státní bankrot?

Dnes už to začíná znova. Vláda bude složena z komunistických stran a už se opět mluví o zdanění církevních restitucí. Jde o majetek který komunisti ukradli a teď když to máme vracet, tak to chtějí opět zdanit.

2 2
možnosti
IS

No a už tu zase najdeme hlasy, jak v podstate ten život za klause a havla byl krásný.

1 2
možnosti
SK

Nu Havel se pokusil o utopii návratu ukradených majetků komunisty v rámci restitucí. Je to jak se ukázalo po čtyřiceti jednom roce zpřetrhaných zvyklostí prakticky nemožné. Ano i v socialistické době zde byli jedinci jež na restituentech vydělali a obrali, ač nebyli komunisty. Máme se lépe než za Novotného a Husáka, vozový park občanů netvoří už trabanti a moskviče, a bytová výstavba je také na vyšší úrovni ( i když mnohdy kvalita se socialistickou nezapře) , opět můžeme cestovat nejen do Pakistánu a Donbaska, ale po celém světě. Každý svého štěstí strůjcem a nikdo se nenarodí chudým ale chudým se stává.To je známá pravda.

0 1
možnosti
IS

Obyvatelé Československa přišli během jediného dne o své úspory, často celoživotní. Před 65 lety, 1. června, spustili komunisté měnovou reformu, kterou za pomoci sovětských poradců připravovali od podzimu 1952.

Ale proč pak nám autor článku taky nesdělil, že měnové reformy proběhly po válce skoro ve všech postižených zemích (včetně NSR) ...?

Reformy po roce 1989 byly jedna zlodějna za druhou a lidem se stále tvrdilo, že si musí utáhnout opasky, něco jako komunisté v roce 1953, no a dnes máme ráj na zemi (zadluženost obrovská a většina žije na dluh)........;-D;-D;-D

3 3
možnosti
KR

Jenze vy nesledujete uroven productivity prace...

0 0
možnosti
JT

J24i18r71i 98T12i79c98h71y

2. 6. 2018 15:56

A uz tu zase najdeme hlasy, jak v podstate ten zivot v komunismu byl krasny.

3 0
možnosti

Nasim komunistum bych podekoval za zprijemneni obdobi po nimi odmitnute invazi v roce 1968, kdy navzdory zpomaleni ekonomickeho rustu porad dokazali z nasi zeme udelat slusne zitelnou zemi, podle me nejvyspelejsi, nejlepsi snad ze vsech pod vladou komunistu na svete, takze i navzdory kontrole okupanty, technologickemu zaostavani, problemum se zasobovanim nekterymi komoditami a buzerovani kvuli ideologii, lide zili dustojny zivot, nezivorili, vsichni meli praci, dostupnou zdravotni peci, nizkou kriminalitu... proste zilo se celkem dobre, ac verim, ze nebyt fanatiku, kteri lidem zbytecne zneprijemnovali zivot, by to mohlo byt i neco lepsi, ale nebylo to jednoduche najit slusnou politiku a zaroven ji mit schvalenou SSSR.

Jinak Klausova privatizace navic bez odpovidaciciho zakonneho ramce byla podle me vetsi zlocin nez ta reforma v 50. letech. Takze pokud on ma dnes nejaky institut a je tezce za vodou, tak strujci te reformy v 50. letech, jejich deti, by podle jeho vzoru na tom dnes logicky meli byt take skvele. :-P

6 7
možnosti
PV

Je fakt že třeba vůči Polsku to tady komunisti vedli poměrně rozumně. O to víc vynikne diletantismus reformy v 90 letech..

4 0
možnosti
MB

Tak se podívejme na Venezuelu, kde kilo masa stojí dnes 2.700.000

komunismus vždy vedl jenom ke zadlužení lidí a k okradení šetřílků.

Cílem komunismu a komunistů u kormidla vždy bylo aby nikdo nic neměl ;-D

11 1
možnosti
VB

tak logicky, když komunismus vymyslela lůza, jak se tehdy říkalo proletariát, to je jen jiný výraz pro lůzu a že i dnes tady máme lůzy dost a že by chtěla i vládnout, tak o tom ani nepochybujte, stačí si přečíst diskuze a je to jasný

7 1
možnosti
EL

No, pamatuju doby, kdy sehnat toaletni papir byl problem i bez prideloveho systemu a s relativne vysokym platem. Reforma jaksi nepomohla.

9 0
možnosti
Foto

Rudého Práva ale bylo vždy dost a dost

2 0
možnosti
DH

Z jineho clanku, nekolik “prikladu”, jak dle zdejsich diskuteru tehdy lidi vlastne zbohatli :) Mne osobne ta cisla zaskocila, ale nikdo asi nezna danou situaci lepe, nez pametnici:

„Dělník Jiří Furo měl doma uloženo 37 000 Kčs, které šetřil na nákup nové ložnice, která měla státi 40 000 Kčs. Při výměně obdržel za ně 740 Kčs, ač hodnota ložnice reformou klesla sotva na polovici."

„V sousední obci měla jedna rodina ušetřeno 560 000 Kčs na nákup osobního auta, které mělo státi asi 600 000 Kčs. Měnová reforma jim tento plán dokonale změnila a na místo 600 000 Kčs bylo jim vyplaceno za ně 11 200 Kčs, zatímco hodnota auta klesla na 40 000 Kčs.“

„Tesařský dělník František Tichý, který pobýval po řadu let v obecním baráku čp. 20 v jedné světnici, která byla kuchyní, ložnicí a prostě vším, měl ku dni 1. listopadu 1945 na úsporách 80 000 Kčs. Bylo to připravované věno pro dceru i zajištění na stáří. Dne 1. listopadu 1945 mu byly tyto vklady zavázány. Ku dni 1. června měl společně se svojí manželkou, zemědělskou dělnicí, opět ušetřeno 36 000 Kčs, které si uschovával doma. Dnem 1. června přišel o celý vázaný vklad v částce 80 000 Kčs a za ušetřené, ale doma uschované 36 000 Kčs si přinesl domů jen 720 Kčs. Dřel se tudíž po celý život nadarmo.“

Zdroj: Velká peněžní loupež v Československu aneb 50:1

13 1
možnosti

V82í69t 95Ž20í48l67a

2. 6. 2018 10:46

Rodině v obci na auto chybělo 40.000. Po reformě celé auto stálo 40.000, takže jim chybělo už "jen" 28.800,-. Platy se hodně zmenšily, ale protože zlevnilo jídlo a další základní věci, šetřilo se jim dále mnohem lépe.

Dělník Tichý nežil celý život nadarmo, předpokládám že měl děti, celý život jedl, pil, atd... Sice nedal dceři věno a ta si tak vzala 200.000,- novomanželskou půjčku od spořitelny, za kterou si pořídila a vybavila celý krásný nový byt.

Stejně jako rodina dělníka Fura. Sice nemají novou předraženou ložnici, ale od státu dostali rovnou celý nový byt...

:-):-)

0 13
možnosti
Foto

no tak dneska jsme na tom daleko lépe , máme korunu proti euru a všichni jsou štastní a spokojení :-) sice jsme v EU ale jen jako členové třetí jakosti , když ty čtvrtinové platy oproti EU přepočítá fabrikant na koruny tak bere každý dělňas balík :-) a může dle libosti ukládat do banky která mu samozřejmně za každou operaci strhne poplatek , proč by dělaly měnovou reformu ? naopak zuby nehty se jí musí zabránit protože tady funguje trh s bezcenýmy papírky které banky mění v řeku zlata tekoucí za hranice :-)

0 4
možnosti
PR

Ano. Vraťme se zpět kdy měli údajně všichni všechno, ale ve skutečnosti měl každej hodně málo. A nebylo skoro nic k dostání.

https://www.youtube.com/watch?v=e18G5Av9T3o

3 0
možnosti
LP

V jiných evropských zemích to proběhlo také, po druhé světové válce standardní stav. Následky válečné nerovnováhy se řešila takto nebo i drastičtější hyperinflací metodou.

0 1
možnosti
RH

Měnová reforma byla v pohodě, méně v pohodě byla skutečnost, že byla nespravedlivá, protože různé skupiny obyvatelstva měly různé kurzy. A taky, že úvěry se konvertovaly jiným kurzem než vklady, takže člověk, co měl ušetřeno přesně tolik, kolik dlužil, byl po reformě zadlužený až po uši a neměl skoro nic.

1 0
možnosti