Lidé mají potíže se splácením půjček

  1:00aktualizováno  1:00
Na občanské poradny se stále častěji obracejí lidé, kteří mají problém splatit své dluhy. Jejich počet vzrůstá napříč celou republikou. V problémech se ocitají lidé závislí na podpoře a ti s nízkým, ale i s průměrným příjmem.
Někteří politici chtějí, aby úroky nad 20 až 30 procent byly zákonem definovány jako nepřípustná lichva. Ilustrační foto.

Někteří politici chtějí, aby úroky nad 20 až 30 procent byly zákonem definovány jako nepřípustná lichva. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Chodí k nám minimálně o polovinu více lidí než loni v září. Na termín čekají dva týdny," říká Andrea Běhálková z olomoucké poradny pro dlužníky Sdružení SPES.

Poradna při finanční tísni registruje více než dvojnásobný zájem spotřebitelů o bezplatné poradenství. "Průměrný počet případů v prvním čtvrtletí se měsíčně pohybuje okolo 900 a dále roste," říká ředitel David Šmejkal.

Větší zájem o rady z oblasti spotřebitelských úvěrů evidují také například Pardubice, České Budějovice, Havlíčkův Brod, Brno či Praha. V problémech se nyní ocitají nejen rodiny žijící z dávek či pobírající nízké platy, jak tomu bylo v předchozích letech, ale i lidé s průměrným příjmem.

"Chodí k nám klienti, kteří přišli o práci a začínají mít problém se splácením půjček," dodává Soňa Valová z havlíčkobrodské poradny.

V bance jsou úvěry nejlepší, na ulici nejhorší

Nejhůře jsou na tom podle odborníků ti, kteří se stydí přiznat, že nemají na splátku peníze, a raději si na uhrazení starého dluhu vypůjčí peníze jinde.

A protože si půjčují za stále horších podmínek, propadají se stále hlouběji do dluhové pasti, která končí často zabavením majetku či osobním bankrotem.

"Většina klientů si půjčuje nejdříve u bank, kde jsou pro ně podmínky nejpříznivější. Když jim banka nepůjčí, tak jdou k firmám jako Cetelem či Home Credit, kde o sobě nemusí poskytovat tolik informací, ale platí více. A když mají už několik dluhů, které nejsou schopni splácet, tak se v zoufalství obracejí na kohokoliv, kdo jim půjčí, a nedávají pozor, za kolik," popisuje problémy lidí Šárka Štrossová z pardubické poradny.

Podle specialistů je problém v tom, že lidé nečtou celé smlouvy, a tak se stává i to, že člověk podepíše roční úrok ve výši 200 procent, ke kterému se ještě připočítávají poplatky za vyřízení úvěru a drastické penále za prodlení či sankce za vypovězení smlouvy. Takže člověk musí v krátké době nakonec splatit třeba i více než trojnásobek toho, kolik si půjčil.

Ze známých firem platí lidé nejvíce společnosti Provident Financial. Například při padesátitisícové půjče musí počítat s tím, že budou více jak rok splácet 1 600 korun týdně, takže si k půjčené částce připlatí více jak dvě třetiny půjčených peněz.

"Půjčku v této výši poskytujeme klientům, kteří již u nás půjčku spláceli a neměli se splácením problémy," vysvětluje Tomáš Fiala z Provident Financial s tím, že celková částka je jasně uvedena ve smlouvě a člověk nikdy neplatí nic víc.

Některé firmy si podle Ivana Koláře z pražské poradny dělají byznys jen z toho, že zprostředkují lidem klasický bankovní úvěr a k tomu si připočtou dvacet až padesát tisíc korun jen za zprostředkování.

Problémů lidí začínají využívat také některé společnosti, které nabízejí oddlužení. Za úplatu lidem slibují, že budou jednat s věřiteli a dohodnou se s nimi na odkladu splátek.

"Často se jedná o nekalé firmy, které moc dobře vědí, že se s nimi věřitelé vůbec nemusí bavit. Lidé to pochopí až v okamžiku, kdy k nim domů dorazí exekutor. Pak jim dojde, že za ně firma nic nevyjednala a jen z nich tahala peníze," říká Běhálková.

Svoboda: 20 procent může být lichva

Politici se bojí, že zadlužených lidí bude s rostoucí nezaměstnaností přibývat, a navrhují opatření, která by měla před nekalými úroky chránit. Odcházející ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda by chtěl, aby justice stanovila za přípustný úrok ten, který nepřesáhne dvacet procent.

"V praxi soudů se vžila představa, že trestný čin lichvy páchá někdo, kdo půjčuje za 60 až 70 procent. Podle mne by se za lichvářský měl považovat již úrok mezi 20 až 30 procenty," uvedl ministr s tím, že by musely být splněny i další podmínky, jako například to, že půjčka byla podepsána v tísni.

Podle ekonomů je hranice dvaceti procent nesmyslná, protože jí dosahují i banky, a pokud by se stanovila na takové výši, znemožnila by většinu splátkových prodejů v Česku.

Sociální demokraté chtějí nejprve určit pevnou hranici a k té přičíst násobek pohyblivé sazby, kterou vyhlašuje ČNB.

"Lichva se ale musí řešit komplexně, takže vedle této hranice by mělo platit, že sazba RPSN bude velkým písmem zobrazena hned na první stránce smlouvy," říká ekonomický expert ČSSD Jiří Havel.

Podle něj je také nutné zvýšit finanční gramotnost lidí a zavést levnější komerční produkty například pro studenty či mladé páry, které vytěsní ty lichvářské.

Za kolik půjčují

Banky                             RPSN (%)        Roční úroková míra (%)
Česká spořitelna              20,88                         17,30
UniCredit Bank                 20,00                         14,31
mBank**                           18,18                         16,25
GE Money Bank               21,95                         16,60
Raiffeisenbank                 15,06                           9,30
ČSOB                              16,03                          10,90
Poštovní spořitelna          20,38                         14,90
Komerční banka              12,04                           5,88


Nebankovní společnosti
Provident Financial         215,73                       nesdělili
Home Credit***                 23,50                         21,26
Cetelem                           25,34                         16,48
Cofidis                             33,90                        nesdělili
Pouliční firmy               60–350

Pramen: finanční společnosti
Poznámky:
* Úvěr ve výši 50 000 Kč, doba splatnosti 12 měsíců, bonita klienta je dostatečná, půjčka je bezúčelová;
**doba splatnosti 24 měsíců, kratší banka na tento úvěr neposkytuje;
*** úrok na úvěr ve výši 30 000 Kč

  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Rychlý nástup robotů. V Česku má zaniknout 40 procent pracovních míst

Téměř třetina pracovních míst by v následujících letech mohla celosvětově zaniknout v souvislosti s robotizací. Analýza...

Škoda Auto získala ocenění odpovědný zahraniční investor

Předseda vlády ČR Andrej Babiš společně s dalšími ministry udělil v pondělí ceny odpovědný zahraniční investor v České...

Brambory možná podraží, přestože je česká úroda dobrá, tvrdí pěstitelé

Letošní úroda brambor bude podle pěstitelů oproti loňsku vyšší o 57 tisíc tun. Brambory však možná zdraží, záležet bude...

Premium

Americké pivní soutěže jsou lepší než ty české, říká vrchní sládek Budvaru

Vrchní sládek Budějovického Budvaru Adam Brož vyzdvihuje spolupráci s malými pivovary. Ale základem podle něj zůstane...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz