Letadlová válka přistála ve WTO

  12:54aktualizováno  12:54
Světová obchodní organizace začala řešit jeden z největších obchodních sporů v historii. Evropský výrobce letadel Airbus a jeho americký konkurent Boeing se přou o to, zda jsou státní dotace, která dostává druhá strana, oprávněné. Pokusy vyřešit záležitost smírem selhaly.
Airbus A380

Airbus A380 - Letadlo Airbus A380, největší dopravní letoun světa. (27. dubna 2005) | foto: Reuters

Velmoci si na sebe vzájemně poprvé postěžovaly v říjnu loňského roku. Na stole Světové obchodní organizace (WTO) se tehdy sešla dvě nařčení.

První dorazilo ze Spojených států, krátce poté z Evropy.  Američanům se nelíbí, že Evropská unie dotuje Airbus. Ten už totiž podle Američanů není žádným nováčkem a státní podporu nepotřebuje. USA přitom svého výrobce také podporují.

Až do podzimu se spor dařilo držet v únosných mezích díky smlouvě z roku 1992, která povolovala dotovat výrobce částkou, která nesměla přesáhnout třetinu výrobních nákladů. Američané ale začali volat po úplném zrušení dotací.

Obě strany se pokusily dohodnout, ale bez úspěchu. Brusel byl ochoten snížit objem pomoci na vývoj letounu Airbus o třicet procent, USA to ale nestačilo. Trvaly na úplném zastavení pomoci. Stížnost, kterou u WTO dříve stáhly, zase obnovily.

Odpovědí jim byl stejný krok evropské strany. Ta "se upřímně snažila vyřešit spor přátelsky, namísto aby se dala na cestu právního sporu," řekl Raimund Raith, který u WTO zastupuje EU. "Bohužel Spojené státy nebyly připraveny hnout ani prstem," dodal.

Spor je nyní tedy v rukou WTO, i když dveře pro jednání zůstávají podle obou stran stále otevřené.

"Nic nás neodradí od rozhovorů (s Američany) až do posledního dne jednání, které může být velmi dlouhé," uvedla v pondělí v Bruselu francouzská ministryně obchodu Christine Lagarde.

Vítězná strana může uvalit obchodní sankce vůči tomu, kdo prohraje. Ty jsou pak v platnosti do doby, dokud poražený nezmění praktiky. V nejhorším případě ale může dojít k tomu, že WTO uzná stížnosti obou stran.

To by pak mohlo vést k systému vzájemných omezení, který by mohl vážně poškodit jak evropskou, tak americkou ekonomiku. Podle analytiků se ale konečný verdikt nedá očekávat dříve než koncem příštího roku.

Autoři: , ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Desítky zakázek bude nutné vyhlásit znovu, ministerstvu se ztratila data

Ilustrační snímek

Národní elektronický nástroj (NEN) má ulehčit zadávání veřejných zakázek, v novém roce však některým soutěžícím práci...

Z náklaďáku do traktoru. Chybějící řidiče v zemědělství mají vykrýt špeditéři

Na statku v Oticích se v pátek utkali nejlepší mladí traktoristé.

Čeští zemědělci si dlouhodobě stěžují na nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Problém s lidmi schopnými řídit...

Najdete na iDNES.cz