Bahamská policie zatýká Viktora Koženého.

Bahamská policie zatýká Viktora Koženého. | foto: ČTK

Kožený může zůstat ve vězení do smrti

  • 46
Kdyby králi české kuponové privatizace Viktoru Koženému Američané sečetli a prokázali všechna obvinění, mohl by zůstat ve vězení až do konce života. A nejde jen o teorii. Bahamský ministr zahraničí Fred Mitchell totiž dal souhlas k tomu, aby začalo řízení o vydání Koženého do USA.

ČTĚTE TAKÉ:
Bahamy mohou začít jednat o vydání Koženého do USA

Jednání má podle agentury AP začít 12. prosince. Vyhráno však zdaleka není, protože projednávání může trvat dlouho, dokonce i léta. Kromě toho by měl soud příští týden rozhodnout také o možnosti propustit Koženého na kauci.

Ve Spojených státech by dvaačtyřicetiletý Kožený mohl teoreticky zůstat v cele až do smrti, protože tresty za různé činy se sčítají a obžaloba chce u soudu probrat sedmadvacet podezření.

Trest hrozí Koženému i v Česku, kde podle policie ukradl v rámci kuponové privatizace přes 11 miliard z majetku harvardských fondů.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun však připouští, že dosáhnout něčeho víc než Spojené státy bude krajně obtížné. "Budeme čekat, naše žádost stále leží na Bahamách," říká Dimun.

Jen za praní špinavých peněz mu v USA hrozí dvacet let vězení, k nim se mohou přičítat ještě další tresty. Kromě sedmadvaceti čerstvých obvinění jich má Kožený na krku dalších sedmnáct z doby před dvěma lety, kdy se americká justice o českého finančníka začala zajímat.

Podle bahamského ministra zahraniční může v bahamském hlavním městě Nassau v nejbližší době začít soudní proces, který rozhodne, zda Koženého coby letitého obyvatele karibského ostrova vydat do USA.

Během jednání Kožený předložil podle ČTK celkem osm cestovních dokladů, vesměs neplatných. Ukázalo se, že má kromě irského také venezuelské a brazilské občanství. Před soudem se také hájil imunitou, kterou získal coby konzul Grenady. - více zde

Newyorský státní návladní Garcia obvinil letos v září Koženého především z "rozsáhlé korupce" v Ázerbájdžánu. Kožený tam podle obžaloby vozil ze Švýcarska letadla plná hotovosti, aby uplatil tamní politiky a získal práva ke koupi naftařských firem.

Ze žaloby například vyplývá, že pro ázerbájdžánského prezidenta Hejdara Alijeva Kožený vezl dárky a úplatky za 630 tisíc dolarů, úředníkům se kupovaly také šperky, zvali se na nákupy nebo dostávali mimořádnou zdravotní péči.

Kožený na Bahamách otevřeně o korupci mluvil s českými novináři. Vyprávěl například příběh o tom, jak při převážení hotovosti do Ázerbájdžánu v kabině letadla vznikl podtlak a posádka se bavila, jak je na palubě cítit vůně peněz.

Hájil se tím, že jeho američtí partneři o korupci věděli a že jemu jako muži s irským pasem nic nehrozí. Newyorský žalobce však obvinil i Koženého, neboť kdo v USA podniká, pro toho je korumpování cizích politiků a úředníků trestné.