Key Investments má znovu potíže, Sokolovské uhelné dluží 50 milionů

  4:06aktualizováno  4:06
Finanční a investiční společnost Key Investments čelí trestnímu oznámení, protože nevrátila Sokolovské uhelné část svěřených peněz. Potíže s výplatou svých financí má i Praha 6. Firma už za své transakce dostala dvakrát pokutu od České národní banky.

Sokolovská uhelná se už obrátila na soud. Ilustrační foto. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Na oba případy v úterý upozornil server Česká pozice.

Sokolovská uhelná spolupracovala s Key Investments deset let bez problémů, nakonec ale přišla o 50 milionů korun. "Udělali na nás prostě levou, podali jsme trestní oznámení," řekl MF DNES spolumajitel Sokolovské uhelné František Štěpánek.

Firma totiž chtěla spolupráci s Key Investments ukončit a požadovala zpět své peníze. Místo toho jí ale finančníci nabídli akcie ústecké firmy Spolchemie s tím, že jejich hodnota ale spadla na desetinu, tedy jen na 5 milionů korun. "To jsme odmítli. Žádné povolení k nákupu akcií neměli," řekl Štěpánek. Stížností se kromě policie zabývá i ČNB.

Radnice si Key Investment vybrala i přes pokuty

Zhruba 40 milionů korun zatím také nedostala Praha 6. Ta měla u Key Investments ve správě celkem 450 milionů korun. Od loňského září chtěla po firmě vyplatit zpátky celkem 235 milionů korun, až do poloviny února ale nedostala nic. Minulý týden pak radnici Key Investment poslal 195,4 miliony korun.

Key Investments

* O firmě se poprvé začalo mluvit v roce 2007, kdy její sesterská společnost na Slovensku založila expremiéra Stanislava Grosse. Půjčila mu zhruba 10 milionů korun na akcie Moravia Energa, na nichž pak Gross zázračně zbohatl.
* Slovenskou pobočku poté koupila pojišťovna Maxima, personálně propojená s lidmi kolem Via Chemu a Spolchemie. Jejich cenné papíry teď Key Investments nakupuje do portfolií svých klientů.
* Tuzemskou Key Investments vlastnila v minulých letech firma Efficient Investments, jež dříve zaměstnávala blízké spojence zakladatele ODS a prezidenta ČR Václava Klause. Nynější kancléř prezidenta Jiří Weigl v ní před pěti lety působil jako ředitel, člen bankovní rady a bývalý Klausův poradce Robert Holman řídil její českou pobočku.
* Nyní jsou vlastníci Key Investments neznámí s výjimkou 31 % v rukou ředitele firmy Brzkovského.
* Klienty firmy jsou často města či kraje, kromě pražských radnic spravuje peníze Lázním Bohdaneč či Sokolovu.

Celou situací se podle opozičního zastupitele Prahy 6 Ivana Maška už zabýval finanční výbor a dohodl se, že městská část bude chtít veškeré své peníze od Key Investments vrátit. To znamená, že chce i zbylou čtvrt miliardu ve správě. "Radnice měla jednat už dříve, vůbec nechápu, proč tak velké peníze svěřila firmě, jež byla mimo jiné dvakrát pokutovaná Českou národní bankou. Budu chtít, aby se vše vyšetřilo," uvedl Mašek.

Radnice spolupracuje s Key Investments už od roku 2003. "Společnost byla vybrána na základě řádného výběrového řízení," vzkázal MF DNES dlouholetý starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa (ODS), který z radnice odešel až začátkem února, a to na post ministra životního prostředí.

Zástupce starosty Jan Záruba pak České pozici řekl, že "Key Investments patřil v minulosti mezi úspěšnější správce a Praha 6 od něj v letech 2003 až 2009 inkasovala celkem 73 miliony korun."

Finančníci nakoupili akcie po uši zadlužené firmy

MF DNES a Česká pozice mají k dispozici zápis z jednání Prahy 6 ze října loňského roku se zástupci Key Investments, z něhož vyplývá, že už tehdy se vztahy vyhrotily. Radnice chtěla jednak vysvětlení, proč nedostala peníze, o které žádala, a proč dokonce místo toho Key Investments nakoupil do jejího portfolia další dluhopisy. Dále firmě vytýká, že nesplnila požadavek změnit do konce září portfolio cenných papírů, které pro radnici vytvořila. Šéf Key Investments Daniel Brzkovský se na schůzce brání tím, že měl na prodej cenných papírů málo času a nenašel investora.

Prodej zřejmě nebyl jednoduchý už proto, že Key Investments půl miliardy městských peněz investoval dost zvláštně. Za většinu nakoupil dluhopisy firmy Via Chem Group a akcie Spolchemie. Obě firmy jsou majetkově propojeny a druhá z nich je navíc po uši zadlužená. Ke konci roku 2009 dlužila bankám téměř 3 miliardy korun. A jak vyplývá z případu Sokolovské uhelné, jejich hodnota zjevně klesla.

Stav portfolia Prahy 6 se zjevně ani v dalších měsících nezměnil. MF DNES získala jeho strukturu ke konci letošního ledna: 6 % je v akciích Spolchemie, 78 % jsou dluhopisy Via Chemu, 11 % je dluhopis firmy E Side Property Limited a necelých 5 % jsou dluhopisy leasingové firmy Sincom. Dvě poslední firmy jsou, nebo alespoň ještě v roce 2009 byly, vlastnicky příbuzné. Obě mají jako hlavního akcionáře britskou firmu Key Oak. A ta zase byla v minulosti provázaná s Key Investments.

Daniel Brzkovský se k žádným záležitostem nechtěl vyjadřovat. "Věci kolem klientů nekomentujeme," uvedl. Brzkovský vlastní v Key Investments 31 procent akcií, komu patří zbytek, nebylo nikdy zveřejněno.

Kromě Prahy 6 jsou klienty Key Investments i městské části Praha 10 a 13. Ty jsou ale doposud se správou peněz spokojeny. "Máme u nich uložených dvě stě milionů korun. Výnos za loňský rok byl 12 milionů korun," řekl mluvčí Prahy 10 Jan Charvát.

Autoři: ,

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Navrhnu, ať řešíme důchodový věk, říká ministryně Schillerová

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová

Ministryni financí čeká v rámci jednání o rozpočtu přetahování o dvacet miliard korun s koaličními ministry a také s...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Kočičí hlavy ničí e-koloběžky. Firmy vymýšlejí, jak z turistů nevytřást duši

Praha, 12.10.2018 Elektrický skútr Lime-S (elektrická koloběžka), který je...

Po příchodu do Evropy začaly firmy nabízející elektrokoloběžky narážet na mnohé problémy. Lidé proti nim protestují,...

Další z rubriky

Král 3D tiskáren Průša je v Guinessově knize. Rozehrál orchestr tiskáren

Zakladatel Prusa Research Josef Průša.

Jedna z nejúspěšnějších českých technologických firem současnosti Prusa Research se zapsala do Guinessovy knihy...

Alternativa ke stravenkám bude stát až dvě miliardy, uvedla ministryně

Ministryně financí Alena Schillerová v diskusním pořadu Rozstřel. (14. srpna...

Firmy by mohly místo stravenek poskytovat i finanční paušál, o který si sníží daně. Nápad rozebrala v Rozstřelu...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz